Skocz do zawartości
Zdjęcie

Uważaj na cyfrę 1


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uważaj na cyfrę 1

Jeśli planujesz podatkowe oszustwo, upewnij się, że liczby, które podrabiasz zaczynają się od cyfry 1.

Czy wierzysz w to czy nie, cyfra 1 jest najczęściej powtarzającą się cyfrą rozpoczynającą ciągi nielosowe, nie ograniczone. Co to oznacza? Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli weźmiemy dostatecznie długą listę ciągów liczbowych, o charakterystyce nielosowej np:

- lista długości rzek w USA
- lista liczby urodzin w miastach w Polsce w ostatnim roku
- lista rozmiarów plików w obrębie danego katalogu na dysku komputera
- lista rozmiarów katalogów w obrębie dysku komputera


itd.

możemy być prawie pewni, że wśród ciągów liczbowych, przeważać będą te zaczynające się od cyfry 1. Wg. paradoksu jedynki, najrzadsze będą ciągi z 9 na początku. Zasada ta nie działa w przypadku ciągów losowych np. w listach numerów totolotka, oraz w przypadku ciągów ograniczonych, czyli takich, w których przeważająca ilość danych rozpoczyna się od tej samej cyfry (np. wiek Twoich znajomych).

Zasada związana z jedynką, została opisana prawem Benforda, które w następujący sposób określa prawdopodobieństwo wystąpienia danej cyfry na początku ciągu liczbowego:

cyfra | prawdopodobieństwo
1 30.1%
2 17.6%
3 12.5%
4 9.7%
5 7.9%
6 6.7%
7 5.8%
8 5.1%
9 4.6%

Im większy jest zbiór danych, na którym dokonujemy analizy Benforda, tym otrzymane rezultaty będą bliższe założeniu.

Jeśli sami chcecie przekonać się, że prawo Benforda zadziała także w waszym przypadku, dokonajcie analizy rozmiarów plików lub katalogów w wybranym folderze na dysku waszego komputera. Polecam zbiory o wielkości 100 i więcej plików. W tym przypadku zwracamy uwagę na liczbę bajtów: np. 163 MB (bajtów: 171 639 265). W moim przypadku, prawo Benforda faktycznie działa :)


by Eurycide
www.paranormalne.pl
http://en.wikipedia....ki/Benfords_law

 • 0#2

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cyfry, liczby, wszystko jedno. To i tak wartości, swego rodzaju byty / wielkości, subiektywne, przez które ludzki umysł uporządkowywuje sobie głęboki, pierwotny sens i porządek skryte w istocie Wszechświata. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, dlaczego liczby są, dlaczego uważamy je za swego rodzaju łącznik potężnego ,,niewidzialnego kodu" - uniwersalnego języka Wszechświata - którym zapisany jest cały widzialny przez nas Kosmos, z ludzkim umysłem. Czy to kod zero-jedynkowy, dzięki któremu można zapisać i przekazać ogrom informacji, czy z kolei jako podstawa równań matematycznych, dzięki którym możemy dzisiaj latać w kosmos, czy korzystać z nawigacji GPS. Cóż, cyfry jeden, dwa, trzy, etc., a dalej liczby, ciągi, czy proporcje, są miarą wszechrzeczy i są dosłownie wszędzie. O prawie Benforda, jednak o dziwo nie słyszałem. Jego temat brzmi na tyle specyficznie, że sam spróbuję poddać go ,,badaniu empirycznemu" na własnych zestawach danych.

W konsekwencji rozwinięcia tematyki cyfr / liczb w tym, jakże wysmakowanej cyfry 1 w powyższym krótkim materiale tekstowym, polecam zapoznać się z miniserialami dokumentalnymi poszerzającymi te zagadnienia i tematy. A są to: "Historia Matematyki (2008)" oraz "The Code (2011)". Prowadzącym obu produkcji jest popularyzator nauki, profesor matematyki, Marcus du Sautoy. Zachęcam do przeczytania jednej z jego publikacji popularnonaukowych, które ukazały się w Polsce: "Kod kreatywności. Sztuka i innowacja w epoce sztucznej inteligencji".
 • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u