Skocz do zawartości




Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Ziemia w obliczu zagrożenia


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#46

pandemia.
 • Postów: 440
 • Tematów: 21
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O Tsunami na Bałtyku pisał już kiedyś "SUPER EXPRES". :-D :lol :
 • 0

#47

Bielak.
 • Postów: 287
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ziemia "ożywa" i coraz częściej anomalii występować będzie.
Do takich informacji trzeba się zacząć powoli przyzwyczajać
 • 0

#48

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Japonia: Tokio - 14 000 domów bez prądu - Gwałtowna burza pozbawiła nad ranem energii elektrycznej ponad 14000 budynków w Tokio. Połączona z wyładowaniami atmosferycznymi, nawałnica jaka przeszła nad miastem przed świtem, spowodowała uszkodzenie linii przesyłowych zarówno w samym Tokio jak i w sąsiednich prefekturach. W ciągu godziny w Tokio spadło też 80 mm deszczu, zalane zostały niżej położone ulice. Odwołano kursowanie części podmiejskich kolei. Pioruny uszkodziły stacje energetyczne pod Tokio a także w Saitama, gdzie także ponad pięć tysięcy budynków pozostaje bez prądu.PAP
 • 0



#49 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Huragan Gordon zmierza ku Europie


Dołączona grafika
FOTO: Zdjęcie huraganów Helen i Gordon na Atlantyku



(20.09/08:27) - Huragan Gordon przechodzi właśnie ponad Wyspami Azorskimi należącymi do Portugalii. Wyspy leżą na Atlantyku, 1200 kilometrów na zachód od kontynentalnej Portugalii. Gordon jest huraganem pierwszej kategorii w 5-stopniowej rosnącej skali siły huraganów. Najbardziej gwałtowne zjawiska panują na pięciu spośród dziewięciu wysp archipelagu Azorów. Na wyspach Faial, Pico, Sao Jorge, Terceira i Sao Miguel porywy wiatru sięgają aż 150 km/h, a fale rozbijające się o wybrzeża mają wysokość 12 metrów. Oprócz wichur największe niebezpieczeństwo dla 240 tysięcy osób zamieszkujących wyspy stanowią ulewne deszcze, które niesie huragan. W ciągu doby na region spada blisko 100 litrów deszczu na każdy metr kwadratowy gruntu, co już doprowadza do powodzi i osunięć ziemi ze stoków wulkanów. W ostatnich latach podobne przejścia cyklonów tropikalnych i huraganów zawsze kończyły się zejściem lawin błotnych na miasteczka i poważnymi zniszczeniami. Tym razem także nie uda się uniknąć podtopień, zniszczeń dróg i uszkodzeń linii energetycznych. Oko huraganu Gordon przechodzi teraz nieco na południe od wysp Flores oraz Corvo, i to właśnie w okolicach oka wiatr i opady są najsilniejsze. Sam huragan na zdjęciach satelitarnych wygląda jak wielki kłębek utworzony z chmur z charakterystycznym okiem, które jednak powoli przestaje być ładnie zarysowane, a to dlatego iż Gordon coraz bardziej słabnie. Przesuwając się na wschód, jutro dotrze do północno-zachodniego skraju Półwyspu Iberyjskiego, a więc do północnej Portugalii i Hiszpanii, gdzie przyniesie ulewy, burze i wichury, ale słabsze od tych na Azorach. Gordon będzie pierwszym w tym roku byłym huraganem, który w postaci cyklonu tropikalnego dotrze do krajów południowej Europy. Dodajmy, że Gordon narodził się 10 września daleko na wschód od Karaibów i maksimum siły osiągnął w czwartek (14.09), kiedy to otrzymał status huraganu trzeciej kategorii z wiatrem o sile 193 km/h, w porywach 220 km/h. Wyspy Azorskie są pierwszym zamieszkanym obszarem nawiedzanym przez Gordona od początku jego burzliwego istnienia.


Źródło: Twoja Pogoda.
 • 0

#50

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

USA: Ulewy i trąby powietrzne

Gwałtowne wichry, tropikalne ulewy i trąby powietrzne nawiedziły w ostatnich dniach stany amerykańskiego Środkowego Wschodu i Południa. 7 osób zginęło, wielu jest rannych i pozbawionych dachu nad głową. Meteorolodzy zapowiadają dalsze burze i tornada.

Władze próbują "odnaleźć i uratować kolejne osoby, które zaginęły ostatniej nocy" i dotąd się nie odnalazły - oświadczyła w telewizji KATV-TV Tamara Roberts z biura szeryfa w Little Rock w stanie Arkansas.

W całym regionie od piątku padają niezwykle ulewne deszcze. Na północy Arkansas i na południowym wschodzie stanu Missouri spadło w ostatnich 24 godzinach aż 25 centymetrów deszczu, czyli 250 litrów na metr kwadratowy - podano w stanowym biurze Krajowego Serwisu Meteorologicznego w Paducah w stanie Kentucky. Trwają poszukiwania osób, które uciekając przed falą powodziową szukały schronienia na drzewach.


Przez środkowo-południową część stanu Missouri przeszły w piątek po południu dwie trąby powietrzne, niszcząc ponad 100 domów mieszkalnych i zrywając dachy z wielu budynków.

W stanie Kentucky zginęło 6 osób, w tym ojciec rodziny wraz z roczną córeczką, którzy nie zdołali uciec z ciężarówki, osuwającej się z autostrady międzystanowej do wezbranej powodzią rzeki w pobliżu Elizabethtown. Ojciec poniosł śmierć na miejscu, córeczkę wyłowiono i przewieziono do szpitala, ale nie zdołano utrzymać przy życiu.

Dwie kobiety próbujące w tym samym stanie przedostać się na drugą stronę zalanej powodzią szosy zostały zmyte do przepełnionego koryta potoku i porwane przez falę powodziową. Kolejna kobieta zginęła podczas próby przejechania samochodem przez zalaną część drogi, a jeszcze inna poniosła śmierć w zderzeniu z barierą ochronną w południowo zachodniej części stanu Kentucky.

Z kolei na północnym zachodzie stanu Arkansas 51-letnia kobieta została zabita uderzeniem pioruna na łódce, podczas próby dobicia do brzegu. Druga osoba znajdująca się w tej samej łodzi została ciężko porażona i odwieziona do szpitala.

W stanie Kentucky wezbrane wody powodzi zmusiły do ewakuacji ponad 100 mieszkańców kompleksu mieszkalnego w mieście Louisville. W okolicach miasta wody powodzi zablokowały oba kierunki międzystanowej autostrady 64, odcinając wiele samochodów.

Źródło informacji: PAP
 • 0



#51

Bielak.
 • Postów: 287
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tajfun Xangsane pustoszy Filipiny
Tajfun Xangsane zaatakował północne i środkowe rejony Filipin wichurą o szybkości dochodzącej do 230 km/godz, a w porywach nawet do 280 km/godz i gwałtownymi ulewami.
Większość dróg została zalana lub zablokowana przez błotne lawiny. Tajfun zrywa linie energetyczne i telefoniczne, wyrywa drzewa i zrywa dachy domów.

Władze zamknęły szkoły, nieczynne są rynki finansowe, zawieszone kursowanie promów, które zapewniają jedyną komunikację z wieloma wyspami.

Na drodze tajfunu znajduje się stolica kraju - Manila


To przerażające że jeden tajfun może uziemić i sparaliżować cały kraj.
 • 0

#52

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niewielkie tsunami uderzyło w Samoa
Wysoka na 8 centymetrów fala tsunami dotarła do wybrzeża wysp Samoa po silnym trzęsieniu ziemi o sile 7,0 stopnia w skali Richtera, które miało miejsce dzisiaj o godzinie 8:22 rano czasu polskiego. Ognisko trzęsienia, które trwało blisko 30 sekund, znajdowało się zaledwie 44 kilometry pod dnem Oceanu Spokojnego, 195 kilometrów na południowy wschód od wysp Tonga i 290 kilometrów na południowy zachód od Samoa Amerykańskiego. Niewielka fala tsunami nie spowodowała większych zniszczeń. Jak informują władze regionu w niektórych miejscach podmyte zostały plaże, a woda wlała się do domów znajdujących się w bezpośredniej bliskości plaży. Tymczasem w portach zanotowano nieznaczne uszkodzenia lekkich łódek i jachtów. Tsunami to bardzo długie fale morskie wywołane podwodnymi trzęsieniami ziemi, wybuchami podwodnych wulkanów lub uderzeniem meteorytu. Fale te rozchodzą się promieniście od epicentrum wstrząsu z dużą prędkością osiągającą od 50 do nawet 1000 kilometrów na godzinę. Wysokość tsunami na otwartym oceanie sięga od 1 centymetra do nawet 5 metrów, a w pobliżu lądu wzrasta przeważnie do wysokości od 10 do 50 metrów i wyżej, powodując katastrofalne zniszczenia. Największe w historii tsunami zanotowano w Lituya Bay na Alasce. Fala ta miała wysokość aż 524 metrów. Najsłynniejsze były natomiast fale tsunami, które w grudniu 2004 roku dotarły do niemal wszystkich krajów basenu Oceanu Indyjskiego, zabijając blisko 300 tysięcy osób. Pod artykułem więcej na temat tsunami.
http://www.twojapogoda.pl/
 • 0



#53

Bielak.
 • Postów: 287
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Atak szakali na wioskę
PAP 06:05

Stado wygłodniałych szakali zaatakowało wioskę w indyjskim stanie Bihar powodując poważne obrażenia u 35 osób - poinformowały miejscowe władze.

Zaatakowana wioska znajduje się w okręgu Madhubani, położonym w odległości 120 km od stolicy stanu - Patny.

Szakale od czasu do czasu widywane są na ulicach indyjskich osad i wiosek, bowiem ich naturalne środowisko stale się kurczy. Jednak ataki na ludzi ze strony tych drapieżników należą do rzadkości.

Nie zanotowaliśmy podobnego przypadku od 12 lat - powiedział dziennikarzom przedstawiciel miejscowych władz Santosh Kumar. (mj

[ Dodano: 2006-10-05, 13:10 ]
Jedna trzecia powierzchni Ziemi pustynią do 2100 roku
PAP 11:45

Około jednej trzeciej powierzchni Ziemi będzie pustynią do 2100 roku - wynika z raportu Centrum Prognoz i Badań Klimatycznych Hadley, działającego przy Biurze Meteorologicznym Wielkiej Brytanii.

Do przygotowania raportu na temat zagrożenia suszą spowodowanego zmianami klimatycznymi po raz pierwszy użyto superszybkiego komputera.

W raporcie, o którym informuje środowy dziennik "Independent", napisano, że pustynie, stanowiące obecnie 3% powierzchni naszej planety, zajmą do 2100 aż 30%.

Zdaniem czołowego brytyjskiego eksperta ds. wpływu zmian klimatycznych na kraje rozwijające się, Andrew Simmsa, "te prognozy mają wpływ na niemal wszystkie aspekty życia w państwach rozwijających się - zdolność produkowania żywności, utrzymania bezpiecznego systemu sanitarnego, dostępności wody". Strąci to w przepaść setki ludzi, którzy już dziś z trudem przeżywają kolejny dzień - uważa Simms.

Pełny tekst raportu zostanie opublikowany jeszcze w tym miesiącu w piśmie "Journal of Hydrometeorology". (js)
 • 0

#54

Cote-d'Or.
 • Postów: 614
 • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O w mordę, jestem poważnie zaniepokojony tym atakiem szakali na ludzi. W ogóle trudno mi jest sobie wyobrazić przyczynę takiego zachowania. Susza = mało roślin = mało zwierzyny = problemy drapieżników - oczywiście, ale atak na ludzi = brak pożywienia, nie jego mała ilość. Przynajmniej tak mi się wydaje. :shock:
 • 0

#55

Bielak.
 • Postów: 287
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi osobiście jak czytałem to na wp to przypomniała się scena z filmu pojutrze co ptaki atakowały ludzi.
Ale tak jak mówisz brak pożywienia i stres z tym związany doprowadziły do ataku szakali na wioske.
Niby to nic wielkiego i ucierpiała mała grupa ludzi ale myślę że to jest pokaz środowiska i problemy zwierząt na całym świecie a nie tylko to jest problem tamtego regionu.A jak zaczniemy prowadzić polityke ekologiczną to myślę że będzie już wtedy za późno
 • 0

#56

MatoIto.
 • Postów: 635
 • Tematów: 4
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co te zwierzeta musiały czuc zeby zaatakowac na wiaske, niechce nawet myslec szkoda, mi ich, ludzie są jak wirus który wszystko niszczy[/i]
 • 0

#57

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Japonia: Silne trzęsienie ziemi, bez tsunami

Silne trzęsienie ziemi o mocy 6,0 stopnia w otwartej skali Richtera nawiedziło północną część Japonii - poinformował japoński instytut meteorologiczno-sejsmologiczny. Wg instytutu, nie ma niebezpieczeństwa fali tsunami.
Trzęsienie nastąpiło o 8:58 czasu miejscowego (1:58 czasu polskiego). Jego epicentrum znajdowało się pod dnem morskim w pobliżu miasta Fukushima, położonego o 240 km na północny wschód od Tokio.

Instytut stwierdził, że trzęsienie miało charakter naturalny i nie miało nic wspólnego z pojawiającymi się w tym samym czasie doniesieniami o zjawiskach sejsmicznych w Korei Północnej mogących świadczyć o dokonaniu przez ten kraj drugiej próby jądrowej.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
 • 0



#58

Bielak.
 • Postów: 287
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W japoni trzęsienie ziemi to normalka.
Ja słyszałem od pani od geografi że jak u nich trżesienia nie ma powyrzej 3 miesięcy to się martwić zaczynają że kolejne będzie mocniejsze niz zwykle.
Podobnie jest przy budowie domów.Uwzgledniają oni przy niej jego konstrukcje tak aby mogł przetrwać trzęsienie ziemi
 • 0

#59

Jarecki.
 • Postów: 4113
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Silne trzęsienie ziemi w Chile - brak informacji o ofiarach

Silne trzęsienie ziemi, o sile 6,5 w skali Richtera, wystąpiło w środkowej części Chile - podały miejscowe władze. Nie ma doniesień o stratach i ofiarach.

Według północnoamerykańskiego Centrum Sejsmologicznego wstrząsy zarejestrowano o godzinie 14.08 w czasu lokalnego (20.08 czasu polskiego) i miały siłę 6,1 w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się niedaleko kurortu Los Vilos, w rejonie Coquimbo, około 320 kilometrów na północ od stolicy kraju, Santiago.

Carmen Fernandez z chilijskich służb ds. klęsk żywiołowych powiedziała, że trzęsienie ziemi było odczuwalne na odcinku tysiąca kilometrów, od leżącej na północy pustyni Atacama, poprzez region stolicy i portowego miasta Valparaiso i jeszcze 250 kilometrów dalej na południe.

Wstrząsy trwały około minuty - dodała Fernandez.

Region stołeczny zamieszkuje ponad 15 mln ludzi, a więc połowa ludności Chile.

http://wiadomosci.wp...=1160683794.235
 • 0



#60

Pylbas.
 • Postów: 281
 • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[url="http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=282534"]http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=282534[/url]

Rekordowe o tej porze roku opady śniegu sparaliżowały życie w nocy z piątku na sobotę w zachodniej części stanu Nowy Jork

Zdaniem policji stanowej, opady stały się bezpośrednią przyczyną śmierci co najmniej trzech osób.

Pozbawionych dostaw prądu zostały 392 tysiące ludzi. W rejonie obowiązują przepisy stanu klęski - władze doradzają mieszkańcom by zrezygnowali z podróży, z wyjątkiem absolutnie koniecznych wyjazdów.

W nocy przez wiele godzin zamknięta była główna autostrada międzystanowa - policja użyła skuterów śnieżnych by udzielić pomocy kierowcom, którzy utknęli na zasypanej przez śnieg trasie. Po raz drugi w ciągu ostatnich dni przerwało pracę lotnisko w Buffalo, ponadmilionowym mieście nad jeziorem Erie.

Zdaniem władz Buffalo, tak obfite, jakkolwiek i tak mniejsze od obecnych, opady śniegu w październiku notowano w tym mieście po raz ostatni w 1917 roku.

(PAP)

P.S
Nie wiem czy już było
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u