Skocz do zawartości


Zdjęcie

Generatory liczb losowych przewidują przyszłość


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#16

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Każdy wynik jest możliwy: 100 reszek z rzędu, 30 piątek z rzędu. Odpowiednia ilość prób pozwoli uzyskać praktycznie każdy rezultat.


Z matematycznego punktu widzenia masz rację.
Ale co, gdy np. na 100 rzutów monetą będzie 99 reszek ?
Matematycznie jest ok, ale instynkt podpowiada, że coś tu jest nie tak.

Zwróćcie uwagę na gry liczbowe. Taki np. TOTO LOTEK prawdopodobieństwo wygranej (wytypowanie 6 wygrywających liczb z 49) jest jak 1 do 13 983 816. Według rachunku prawdopodobieństwa jest to bardzo mało prawdopodobne biorąc pod uwagę że trafienie 3 z 49 liczb jest jak 1 do 57.
Ale średnio co drugie losowanie ktoś trwafia tą szóstkę. I jest to normalne.
Uważam, że można przyjąć iż, jest to ciągle losowość a nie zależność na jakiś czynnik.


Wiem coś o tym, bo pracuję w tej "szczęśliwej" branży.
Podejrzewam, że cyfry "na chybił trafił" to specjalnie dobrane wyniki z poprzednich losowań - jest małe prawdopodobieństwo, że te same cyfry się powtórzą, więc firma chce w ten sposób ograniczyć liczbę wygranych.
Oczywiście w żadnym regulaminie nie ma o tym ani słowa, więc byłby to skuteczny i legalny sposób, tym bardziej, że z tego co wiem, to do tej pory przez 50 lat losowań tylko raz powtórzyło się 5 z 6 cyfr jakie były losowane.

Ale zdrapki, to już kompletne pozbawienie szansy na wygraną. Jest zdrapka, której produkuje się zwykle ok. 20 mln sztuk (paczki są po 100 lub 200 sztuk w zależności od rodzaju).
Obecnie mamy 11 takich loterii w sprzedaży (w tym 4 rodzaje po 2 zł).
Na "wygrane" jest przeznaczone w takim przypadku ok. 50 %.
Tylko, że "wygrane" to: 1 los z sumą 25 000 zł (lub więcej), 30 losów z wygraną 1000 zł , parę setek losów z wygranymi po 50 i 100 zł.
Reszta to wygrane po 10 , 5 , 2 lub 1 zł.

Przez 3 lata pracy robiłem sobie takie małe podliczenie i do tej pory sprzedałem jakieś 6 tyś. zdrapek, z czego wygranych po 50 i 100 zł można policzyć na palcach rąk, a po 10 i 5 zł to było ok. 30-40 .

Te ostatnie zmiany cenowe były przemyślaną strategią jak wyciągnąć więcej hajsu od emerytów i rencistów (bo to oni są główną klientelą kolektur).
  • 0

#17

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z matematycznego punktu widzenia masz rację.
Ale co, gdy np. na 100 rzutów monetą będzie 99 reszek ?
Matematycznie jest ok, ale instynkt podpowiada, że coś tu jest nie tak.

Oczywiście, wynik taki jest bardzo nieprawdopodobny, ale nie musi świadczyć o żadnej nienormalności. Po prostu mogłeś mieć szczęście dostąpić doświadczenia takiego zdarzenia. Ja pamiętam taką sytuację kiedy, grając w kości 15-krotnie z rzędu wyrzuciłem "3". Szansa na to jest jak 1 do 47 bilionów, a jednak zdarzyło mi się (a statystycznie rzecz biorąc, rzucając kością co sekundę powinienem czekać na takie zdarzenie ok. 15 000 lat). Prawo serii czasem płata takie nieprawdopodobne figle. Warto samemu popróbować z kostką, czy monetą.

Podejrzewam, że cyfry "na chybił trafił" to specjalnie dobrane wyniki z poprzednich losowań - jest małe prawdopodobieństwo, że te same cyfry się powtórzą, więc firma chce w ten sposób ograniczyć liczbę wygranych.

Każde losowanie jest niezależnym zdarzeniem. To, jakie liczby wypadają w kolejnym losowaniu nie ma wpływu na liczby wylosowane w innych losowaniach. Metoda "chybił-trafił" jest naprawdę taką metodą, na jaką jej nazwa wskazuje.

Te ostatnie zmiany cenowe były przemyślaną strategią jak wyciągnąć więcej hajsu od emerytów i rencistów (bo to oni są główną klientelą kolektur).

W końcu wszystkie gry losowe, nastawione są nastawione na zysk ich organizatora. Statystyczny gracz zawsze przegrywa. :)
  • 0



#18

mortyr.
  • Postów: 1171
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Metoda "chybił-trafił" jest naprawdę taką metodą, na jaką jej nazwa wskazuje.


Jasne :D - tak jak to, że klient zamawia 2 zakłady i dostaje:

1 ) 1, 2, 4, 7, 33, 34
2) 1, 2, 4, 7, 15, 27

To się zdarza bardzo często. Albo zamawia 10 zakładów i znaczna część z tych liczb się powtarza w tych 10 zakładach.

To, jakie liczby wypadają w kolejnym losowaniu nie ma wpływu na liczby wylosowane w innych losowaniach.


Tak jak napisałem - przez 50 lat losowań w DL powtórzyło się max. 5 z 6 liczb i raczej nie zanosi się na zmiany.

W końcu wszystkie gry losowe, nastawione są nastawione na zysk ich organizatora.


Zgadza się. Zmiana stawki w DL ze 1,25 zł na 2 zł spowodowała, że klienci zmniejszyli liczbę zakładów. Jak ktoś grał za 10 zł, to miał 8 zakładów.
Teraz za 10 zł ma 5 zakładów - o 30 % mniej zakładów, to większa szansa na to, że nikt nie trafi i będzie kumulacja. Z tego co zaobserwowałem, to większa część grających zmniejszyła liczbę zakładów, żeby płacić tyle samo co przed podwyżką cen.
I to właśnie kumulacje utrzymują firmę przy życiu. Przy kumulacji 10 mln (oczywiście te 10 milionów to hasło reklamowo-manipulacyjne - tak naprawdę to często w poniedziałek jest dopiero 7 mln, a hasło "przewidywana pula" robi swoje i zapędza tłumy do kolektur ) ogólna zebrana przez firmę kwota, to ok. 100 mln złotych (tj. kwota zebrana od pierwszego do ostatniego losowania DL w trakcie trwania kumulacji).

Każdy może sobie to policzyć - wystarczą wyniki wraz z ilością wygranych z tych kilku losowań, kartka papieru, długopis i dobry kalkulator (liczenie na palcach i w pamięci - odpada :D ).
  • 0

#19

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jasne grin.gif - tak jak to, że klient zamawia 2 zakłady i dostaje:
1 ) 1, 2, 4, 7, 33, 34
2) 1, 2, 4, 7, 15, 27
To się zdarza bardzo często. Albo zamawia 10 zakładów i znaczna część z tych liczb się powtarza w tych 10 zakładach.

No i co w tym nieprawidłowego. Każdy układ liczb jest przecież niepowtarzalny. Gracz ma taką samą szansę trafienia jak w przypadku, gdy by wylosowane liczby były skrajnie odmienne.

W sumie to nawet taki zakład...:

1) 2, 5, 17, 24, 35, 40
2) 2, 5, 17, 24, 35, 40
3) 2, 5, 17, 24, 35, 40
4) 2, 5, 17, 24, 35, 40
5) 2, 5, 17, 24, 35, 40
6) 2, 5, 17, 24, 35, 40

... nie zmienia szans gracza na wygraną (chodzi o ewentualną wartość kwoty wygranej). Oczywiście, w skrajnym przypadku nie trafiając nic w zakładzie 1), automatycznie traci szansę na wygranie czegokolwiek w pozostałych. Jednak jest też druga strona medalu. Jeśli gracz coś trafi w zakładzie 1), to automatycznie trafia to w pozostałych.
Przy "szóstce" to byłby już totalny kosmos :) . 6 razy "6".

Tak jak napisałem - przez 50 lat losowań w DL powtórzyło się max. 5 z 6 liczb.

I to tylko dobrze świadczy o bardzo dobrej sprawności maszyn losujących. Nie ma to najmniejszego wpływu na wyniki poszczególnych losowań -powtarzam to zdarzenia niezależne od siebie.

To tak jak z rozpadem promieniotwórczym. Obserwując rozpad np. w bryle uranu potrafimy bez problemu stwierdzić jak szybko będzie tego uranu z próbki ubywać (np. połowa jąder uranu-238 rozpadnie się po 4. 468 mld lat) Wiemy to tak dokładnie, bo obserwujemy zachowanie się olbrzymiej liczby jąder. Natomiast w przypadku obserwacji pojedynczego jądra uranu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ono się rozpadnie: za sekundę, a może za miliard lat ... Zupełny przypadek.

Podobnie jest z totkiem. Wyników pojedynczego losowania nie da się zupełnie przewidzieć. Ale zestawienie wyników tysięcy losowań z kilkudziesięciu lat daje statystycznie przewidywalny rozkład (bardzo równomierny rozkład wyników, co sam potwierdziłeś praktyczną ich niepowtarzalnością). :)
  • 0



#20

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Masz racje mariush statystycznie uklad:

1 2 3 4 5 6

ma taka sama szanse "sukcesu" jak:

2 11 23 31 35 40

tyle tylko, że w statystykach wylosowanych liczb w dużym lotku, które prowadzone są od przeszło 50 lat nigdy nie wypadły liczby 1 2 3 4 5 6. Dlaczego? Rzeczywiście musimy tutaj brać pod uwagę, że dla nieskończonej ilości losowań, taki ciąg w końcu się pojawi, jednakże w przypadku dużego lotka, losowania prowadzone są od "jakiegoś czasu" i teoretycznie (opierając się na dostępnych statystykach z losowań poprzednich) łatwiej jest trafić szóstkę z zaprezentowanych przeze mnie liczb w drugim przykładzie niż w przykładzie pierwszym.

Zasada chybił trafił doskonale się sprawdza w praktyce, a maszyna rzeczywiście wykorzystuje zebrane dane z losowań poprzednich. Jeśli bowiem 3 razy pod rząd w multilotku pojawiła się trójka 31 33 37, to można założyć, że dla kolejnego losowania powtórzenie takiego układu jest mało prawdopodobne, co nie znaczy, że układ takowy już nigdy się nie powtórzy.

Z własnego doświadczenia wiem, że kupując n-zakładów chybił trafił można być prawie pewnym, że pewne cyfry będą przeplatały się we wszystkich z tych zakładów, dokładnie tak jak pisał mortyr.
  • 0



#21

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tyle tylko, że w statystykach wylosowanych liczb w dużym lotku, które prowadzone są od przeszło 50 lat nigdy nie wypadły liczby 1 2 3 4 5 6. Dlaczego?

Dlaczego? To proste.
W ciągu 50 lat odbyło się zaledwie nieco ponad 5000 losowań. Co to jest przy prawie 14 mln możliwych kombinacji? Zaręczam, że nie tylko układ 1,2,3,4,5,6 nie wystąpił do tej pory w losowaniach. :)

Rzeczywiście musimy tutaj brać pod uwagę, że dla nieskończonej ilości losowań, taki ciąg w końcu się pojawi

W przypadku totka nie trzeba brać nieskończonej liczby losowań. Tu liczba możliwości nie jest nieskończona - wynosi "tylko" 13 983 816. Jestem pewien, że układ 1,2,3,4,5,6 pojawiłby się o wiele szybciej. :)

teoretycznie (opierając się na dostępnych statystykach z losowań poprzednich) łatwiej jest trafić szóstkę z zaprezentowanych przeze mnie liczb w drugim przykładzie niż w przykładzie pierwszym.

Absolutnie nie. Szanse są jednakowe. To tylko my dostrzegamy w tym układzie jakąś szczególność i jakaś wyjątkowe nieprawdopodobieństwo. Jednak dla maszyny losującej jest to po prostu sześć kul... takich samych jak każda inna z pozostałych 43 sztuk.

A to, że wśród wyników losowań z ostatnich 50 lat nie ma takiego układu: "kolejne 6 liczb, jedna za drugą" też bardzo prosto wytłumaczyć. Układów takich jest zaledwie 44. To znaczy, że tylko jeden układ na ok. 300 000 tysięcy ma tę szczególną własność. A przecież losowań było zaledwie nieco ponad 5000. :)

Jeśli bowiem 3 razy pod rząd w multilotku pojawiła się trójka 31 33 37, to można założyć, że dla kolejnego losowania powtórzenie takiego układu jest mało prawdopodobne, co nie znaczy, że układ takowy już nigdy się nie powtórzy.

Szansa na układ 31, 33, 37 jest taka sama - ZAWSZE.
Jak już wcześniej wspominałem, zakładanie wzajemnej zależności losowań to typowy błąd popełniany przez wiele niezbyt dobrze zorientowanych w statystyce osób. Błąd, który często wykorzystują wszelakiej maści naciągacze od "cudownych systemów Multilotka". :)

Z własnego doświadczenia wiem, że kupując n-zakładów chybił trafił można być prawie pewnym, że pewne cyfry będą przeplatały się we wszystkich z tych zakładów, dokładnie tak jak pisał mortyr.

Nie zaprzeczam, a nawet potwierdzam. Jednak występowanie takich podobnych kombinacje w żadnym stopniu nie zmniejsza szans na trafienie.
  • 0



#22

twinsen.
  • Postów: 171
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widze mariush miałeś więcej kompetencji i wiedzy na temat rachunku prawdopodobieństwa ode mnie (ja miałem to w liceum i chwilę na studiach ale kiedy to było...) aby wykazać, że uzyskiwanie danych ciągów liczbowych jest ciągle przypadkiem.....

Przemo a co do twojej wypowiedz to nie chodziło mi o to abyśbył moim nauczyciele a nawet bym tego pewnie nie chciał. Nauke wyciąga się z wniosków jakie powstają po dyskusji. Na tym polega forum dyskusjne. A nie na tym, że ktoś wygłasza swoje prawdy innym, które mają zostać uznane za prawdę. To się nazywa szkolnictwo, prelekcja wykład itd. itp... Niestety w sprawach paranormalnych powinno się podawać zawsze za i przeciw.
  • 0

#23

twinsen.
  • Postów: 171
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bo post przed twoim napsiałem, że według mnie jest możliwe takie oddziaływanie. Ale po fakcie nie przed. Wydaje mi się, że to określiło moje stanowisko w tej sprawie odnośnie ludzi. A co do zwierząt. Zwierzęta posiadają "instynkt", pewne aspekty jego działania da sie wytłumaczyć, jak np. Lepszy węch który wcześniej ostrzega bądź słuch. Ale pewne jeszcze nie zostały zbadane.

A co do "Anomalie w zachowaniach losowego generatora liczb rzucają nieco inne światło na całe zagadnienie." Jak dla mnie powinno by być rzucały by inne światło gdyby były potwierdzone.

---------------------------------------------------------------------------------------
Tak sobie teraz odnośnie totalizatora wymyśliłem historię.

W zależności od interpretacji i połączenia zdarzeń jeśli w totolotku zostaną wytypowane losowe liczby są one albo przepowiednia tego, że ktoś się będzie cieszył lub, że większa liczba ludzi będzie się smucić....

Tylko tu od razu mamy grupy docelowe określone. Posiadacze kuponów....

A tutaj mamy większe pole do popisu bo jeśli nawet by dochodziło do takich zależności pomiędzy świadomościa ludzi a wydarzeniami to trzeba by wybrać do którego akurat zdarzenia w danym momencie sieto odnosi,

To co jest napsiane wyżej proszę brać jako czyste bajanie...
---------------------------------------------------------------------------------------
  • 0

#24

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hmmm a od kiedy to komputery maja zbiorowa swiadomosc ? :/
  • 0



#25

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie komputery maja zbiorowa swiadomosc a ludzie, ktorzy byc moze moga wplywac na pewne procesy "losowe" :)
  • 0



#26

corner.
  • Postów: 32
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszałem niedawno o tych anomaliach i zacząłem się zastanawiać co wpływa na zmienność wyników w generatorach zdarzeń losowych.

Czy założenie o tym, że zjawiska fizyczne, na których opiera się działanie tych generatorów jest niepodważalne? Bo to, że wyniki traktuje się jako losowe, jest zwykłą umową, czyż nie?

Pisaliście wcześniej o kombinacjach liczb w zakładach na chybił-trafił? Przecież one nie są generowane w sposób losowy - dyskusja była bezpodstawna. No, chyba że się mylę.
  • 0

#27

derek.
  • Postów: 10
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Istotne jest czy takie generatory działają na podstawie algorytmu losującego liczby czy też odczytują po prostu wartości szumu kosmicznego dla ego zamiany na liczby losowe. W tym pierwszym przypadku mielibyśmy do czynienia z niedozwolonym wpływem na wadliwe działanie komputerów. W drugim przypadku mielibyśmy do czynienia z możliwością oddziaływania świadomości na otaczającą rzeczywistość (wartości szumu kosmicznego).
--
CIACH
edit AlienGrey
7.8 Na forum nie można reklamować innych stron internetowych [...]
Ostrzeżenie + blokada możliwości postowania na tydzień czasu za reklamę.

  • 0

#28

robertcb.
  • Postów: 57
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tu macie wyjaśnienie.

Edit: +.....
Link usunięty - spam

  • 0

#29

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie jedna fajna rzecz... NIE ISTNIEJE generator liczb losowych. Istnieją tylko generatory liczb PSEUDOLOSOWYCH, a nazywają się tak dlatego, że rozmaite zauważalne, lub nie czynniki wpływają na generator (np promieniowanie kosmiczne). Można wiec założyć istnienie sprzężenia zwrotnego. Jakieś mające nastąpić zjawisko (np tsunami, trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu) generuje energię, której nie umiemy zmierzyć, ale wychwytują je komputery i układy lampowe czy elektroniczne które maja być generatorem liczb. W tym momencie generacja ta zostaje zakłócona w sposób znaczny, generowane liczby odstają od schematu więcej niż probabilistyka by wskazywała i mamy już przepowiednię.
Oczywiście, to tylko moje zdanie.
  • 1

#30

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Generatory liczb losowych przewidują przyszłość

 

Badacze zajmujący się tym projektem twierdzą, że podczas ważnych wydarzeń np. zamachów z 11 września w Nowym Jorku czy Tsunami na Oceanie Indyjskim, generatory zdarzeń losowych generują schematy, które nie powinny pojawiać się w rzeczywistych losowych sekwencjach.

 

 

Hmm... Kojarzy mi się to z serialem zagubieni, tam też był pewien generator liczb, być może o to właśnie chodziło w serialu, że kiedy zaczął wariować, nagle ni stąd ni z owąt wydarzyła się katastrofa.


Użytkownik ­­ ­­ ­­ ­­ ­­ edytował ten post 25.04.2020 - 19:40

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych