Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tsunami na Pacyfiku


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tsunami uderzyło
w Wyspy Salomona


Po potężnym trzęsieniu o sile 8 stopni w skali Richtera w Wyspy Salomona na Pacyfiku uderzyły 5-metrowe fale tsunami zabijając bardzo wiele osób...Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło wczorajszego późnego wieczoru Wyspy Salomona na Oceanie Spokojnym. Wstrząs o sile 8 stopni w skali Richtera nastąpił o godzinie 22:39 czasu polskiego, a jego epicentrum znajdowało się w pobliżu południowego wybrzeża wyspy Nowa Georgia. Ze względu na to, że ognisko trzęsienia znajdowało się zaledwie 10 kilometrów pod dnem Morza Salomona doszło do wytworzenia się kilku fal tsunami wysokich na 5 metrów. Uderzyły one w wyspę Nowa Georgia, w tym w okolice największego miasta w tym regionie Wysp Salomona, Gizo. Fale wdarły się 200 metrów w głąb lądu zatapiając i niszcząc kilkaset domów i innych budynków. Poważne zniszczenia spowodował także sam wstrząs w wyniku czego zawaliło się wiele starszych i mniej odpornych budynków w gruzach których do tej pory odnaleziono ciała 8 osób, w tym 6 dzieci. Jednak władze zaznaczają, że bardzo wiele osób jest zaginionych, więc liczba ofiar może wzrosnąć.

Jak wynika ze wstępnych szacunków obecnie bez dachu nad głową pozostają ponad 3 tysiące ludzi. Region jest pozbawiony prądu i łączności telefonicznej, panuje chaos, gdyż średnio co 10 minut dochodzi do wstrząsów wtórnych o sile około 5,5 stopnia w skali Richtera. Pierwsze wstrząsy wtórne były wyjątkowo silne i przekraczały 6 stopni w skali Richtera. Tsunami rozeszło się całej zachodniej części Pacyfiku. Na wybrzeżu stolicy Wysp Salomona, miasta Honiara, zanotowano tsunami o wysokości 15 centymetrów. Tsunami dotarło także do innych regionów Wysp Salomona. Przed ewentualnym tsunami ostrzeżono natychmiast Hawaje, Australię oraz wiele mniejszych wysp Pacyfiku, ale na szczęście fale tam nie dotarły. To najsilniejsze trzęsienie na świecie od 2 lat, a dokładnie od 28 marca 2005 roku, kiedy to wstrząs o sile 8,7 stopnia na indonezyjskiej Sumatrze zabił 1313 osób. Obecnie na Wyspach Salomona trwa szczyt pory deszczowej, codziennie obficie pada i grzmi, a temperatura osiąga przy tym 30 stopni. W wilgotnym klimacie, zwłaszcza o tej porze roku na terenach dotkniętych tsunami i trzęsieniem ziemi mogą się szczerzyć epidemie, dlatego władze kraju poprosiły o pomoc.
http://www.twojapogoda.pl/
 • 0#2

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tsunami na Pacyfiku - rośnie liczba ofiar


Co najmniej trzynaście osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi i powstrząsowej wysokiej fali morskiej tsunami na Wyspach Salomona na Południowym Pacyfiku. Rząd proklamował stan wyjątkowy na wyspach.
Władze ostrzegły również, że liczba ofiar może ostatecznie okazać się o wiele wyższa - do niektórych zniszczonych przez wstrząsy i falę tsunami wysp ratownikom nadal nie udało się dotrzeć.

Według CNN, w niektórych wsiach fala tsunami sięgała wysokości dziesięciu metrów. Spowodowała wiele zniszczeń.

Rano wyspy południowego Pacyfiku zatrzęsły się z siłą ok. 8 stopni w skali Richtera. Po pierwszym wstrząsie nastąpiło kilkanaście silnych wstrząsów wtórnych. Fala tsunami uderzyła głównie w zachodnią część Wysp Salomona, w tym w największe miasto tej części archipelagu - Gizo. Straty sięgają - według wstępnych ocen - wielu milionów dolarów.

Rzecznik rządu Wysp Salomona George Herming szacuje, że kataklizm dotknął blisko połowę spośród 60 tys. mieszkańców zachodniej prowincji tego wyspiarskiego kraju. Dachu nad głową pozbawionych zostało co najmniej dwa tysiące osób.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare zwołał posiedzenie rządowej rady ds. klęsk żywiołowych, zapowiadając wysłanie specjalnej misji do Gizo.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się ok. 350 km na północny- zachód od Wysp Salomona. Po głównym wstrząsie amerykańska służba sejsmologiczna U.S. Geological Survey odnotowała jeszcze 10 kolejnych o sile do 6,7 stopnia w skali Richtera.

Ostrzeżenie przed falą tsunami ogłoszono również dla innych krajów położonych w południowej części Oceanu Spokojnego, jednak po kilku godzinach alarm odwołano.

Wyspy Salomona to archipelag około 200 wysp w większości należących do państwa o tej samej nazwie. Zamieszkany przez 552 tys. ludzi archipelag położony jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.


źródło: PAP, PL /12:20
 • 0#3

Lasocki.
 • Postów: 176
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trzęsienie ziemi o sile 8.7 stopnia w Indonezji
Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
28 marca 2005
Dołączona grafika


Grafika z Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku200 kilometrów na zachód od Sumatry, jednej z Indonezyjskich wysp, na głębokości 30 kilometrów, miało miejsce podwodne trzęsienie ziemi o sile 8.7 stopnia w skali Richtera. Trzęsienie to miało miejsce o godzinie 18:09 czasu polskiego (23:09 czasu lokalnego) i ma siłę podobną do tego, które w grudniu 2004 roku zabiło ponad 250 tys. osób zamieszkujących te tereny. Trwało ono trzy minuty.

O godzinie 18:29 Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku ogłosiło, że ryzyko tsunami jest niewielkie, jednak istnieje. Władze Tajlandii i Sri Lanki ostrzegły mieszkańców przed możliwością fali tsunami.

Don Blakeman z amerykańskich służby geologicznych powiedział, że wstrząs ten jest wstrząsem powtórnym po grudniowej fali tsunami. Jak donoszą reporterzy CNN, trzęsienie nie było odczuwalne w Dżakarcie, jednym z największych miast wyspy Sumatra, jednak było dobrze odczuwalne w północnej części wyspy, gdzie wielu ludzi dalej mieszka w namiotach i prowizorycznych domach.

Obecnie nie mamy żadnej informacji o ofiarach w ludziach. Na chwilę obecną nie odnotowano żadnych fal tsunami, jednak naukowcy ostrzegają, że fala może nadejść do półwyspu indyjskiego w przeciągu najbliższych 2-3 godzin. Kierunek trzęsienia i jednocześnie fali tsunami, to południowy-zachód. W przypadku wystąpienia fali, możliwe jest, że dojdzie ona nawet do republiki Mauritiusa.

Jak powiedział Władysław Strażewski, radca Ambasady Polskiej w Dżakarcie, w wywiadzie udzielonym TVN 24, w lokalnych mediach władze nawołują do ostrożności, jednak nie ewakuują ludności.
http://pl.wikinews.o...nia_w_Indonezji

hmm 28 marca 2005 mozna powiedzieć ze 2 rocznica...
 • 0

#4

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

20 zabitych, miliony dolarów strat

Rośnie bilans potężnego trzęsienia ziemi na Pacyfiku. Najbardziej ucierpiały Wyspy Salomona, gdzie najnowszy bilans to 20 zabitych. Wywołane przez wstrząs tsunami całkowicie zniszczyło 13 wiosek. Poprzednio mówiono o 13 lub 14 ofiarach śmiertelnych.

Wyspy południowego Pacyfiku zatrzęsły się w poniedziałek rano z siłą ok. 8 stopni w skali Richtera. Po pierwszym wstrząsie nastąpiło kilkanaście silnych wstrząsów wtórnych. Amerykańska służba sejsmologiczna odnotowała jeszcze 10 kolejnych o sile do 6,7 stopnia w skali Richtera.

Fala tsunami uderzyła głównie w zachodnią część Wysp Salomona, w tym w największe miasto tej części archipelagu - Gizo. Straty sięgają - według wstępnych ocen - wielu milionów dolarów.

Wyspy Salomona to archipelag około 200 wysp, w większości należących do państwa o tej samej nazwie. Zamieszkany przez 552
tys. ludzi archipelag położony jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.
http://www.dziennik....ArticleId=38368
 • 0#5

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Indonezja: trzęsienie ziemi - ostrzeżenie przed tsunami


Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Indonezję, powodując kołysanie się budynków w stolicy kraju Dżakarcie i skłaniając władze do ogłoszenia ostrzeżenia przed tsunami.
Na razie brak doniesień o ofiarach w ludziach.


Według amerykańskiej Służby Geologicznej (U.S. Geological Survey), dwa wstrząsy o sile 7,9 i 7,8 stopnia w skali Richtera nastąpiły w odstępie ośmiu sekund o godzinie 13.10 czasu polskiego. Ich epicentra znajdowały się na Oceanie Indyjskim u południowo-zachodnich wybrzeży Sumatry w rejonie miasta Bengkulu na głębokości odpowiednio 10 i 33 kilometrów.

Według cytowanych przez agencję Associated Press mieszkańców Bengkulu, wybuchła tam panika, połączona z ucieczkami w głąb lądu.

Ośrodek ostrzegania przed tsunami regionu Pacyfiku poinformował, że wywołane wstrząsami fale mogą w ciągu godziny dotrzeć do wybrzeży Australii i Indonezji, a po trzech godzinach do Indii i Sri Lanki.
http://wiadomosci.on...,1,1,,item.html
 • 0#6

pui.
 • Postów: 236
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no to chyba nic sie nie stalo skoro nic w wiadomosciach nie ma jescze
 • 0

#7

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Indonezja: strach przed tsunami
AGENCJE METEOROLOGICZNE PONOWNIE OBAWIAJĄ SIĘ KATAKLIZMUPo kolejnych czwartkowych trzęsieniach ziemi indonezyjska agencja sejsmologiczna ponawiała ostrzeżenia o fali tsunami. Podobny alert ogłosiła japońska agencja meteorologiczna dla czterech krajów - Indonezji, Australii, Indii i Sri Lanki.
Dwa czwartkowe trzęsienia, podobnie jak potężne trzęsienie ze środy, spowodowały zniszczenia i ofiary w ludziach.


Dwudniowa seria trzęsień budzi szczególną grozę, ze względu na pamięć po podobnym, ale jeszcze silniejszym kataklizmie sprzed prawie 3 lat, który wystąpił w tym regionie świata w czasie Bożego Narodzenia, siejąc za pośrednictwem wielkich fal tsunami w wielu bliskich i dalekich krajach śmierć na niespotykaną skalę. Zginęło wtedy ok. 230 tys. osób, w tym turystów z całego świata.

Indonezyjska agencja ostrzega więc przed możliwością ponownego nadejścia "wielkiej fali".

Japończycy ostrzegają przed "niszczącym tsunami"Niezależnie od indonezyjskiej agencji sejsmologiczno-meteorologicznej podobny alert ogłosiła Japońska Agencja Meteorologiczna, która wydała ostrzeżenie o fali tsunami dla czterech krajów nad Oceanem Indyjskim - Indonezji, Australii, Indii i Sri Lanki. Japończycy ostrzegli, że w ciągu godziny po pierwszym, bardzo silnym trzęsieniu "niszczące tsunami regionalne" może zagrozić leżącym nad Oceanem Spokojnym wybrzeżom indonezyjskich wysp Sumatra i Jawa oraz należącym do Australii Wyspom Kokosowym, a w okresie do trzech godzin również wszystkim wybrzeżom należących do Indii Wysp Andamańskich i Nikobarów.

Pierwsze informacje o nowym czwartkowym trzęsieniu nadeszły tuż przed godziną 2 w nocy czasu polskiego z położonego w sąsiedztwie Sumatry, na południowym cyplu Półwyspu Malajskiego Singapuru, gdzie również dały się odczuć silne wstrząsy.

Sygnały te potwierdziły od razu władze indonezyjskie, podając siłę wstrząsów na 7,7 stopnia w otwartej skali Richtera i określając centrum wstrząsów na południową część wielkiej wyspy Sumatra.

Zaraz potem amerykański Instytut Geologiczny (U.S. Geological Survey - USGS), monitorujący sytuację sejsmiczną na całym globie, podał, że pierwsze czwartkowe trzęsienie, następujące w 14 godzin po groźnym trzęsieniu środowym, miało moc 8,0 stopnia (po korekcie - 7,9 stopnia), co oznacza, że było tylko nieco słabsze od środowego, ocenianego na 8,4 stopnia.

Epicentrum pierwszego czwartkowego trzęsienia znajdowało się stosunkowo płytko, na głębokości ok. 10 km w skorupie ziemskiej, o 189 km na północny zachód od Bengkulu i 224 km na południowy wschód od miasta Padang na Sumatrze.


Alarmy odwoływane i wznawiane


W około dwie godziny po pierwszym czwartkowym trzęsieniu indonezyjska agencja sejsmologiczno - meteorologiczna odwołała ostrzeżenie o fali tsunami, trzecie już w ciągu ostatniej doby, by wkrótce potem ogłosić jeszcze jedno, czwarte już ostrzeżenie, w związku z kolejnym, drugim już w czwartek trzęsieniem ziemi, tym razem u zachodnich wybrzeży wyspy Sumatra, położonej na zachodnim skraju archipelagu indonezyjskiego.

Równocześnie władze lokalne poinformowały o znacznych zniszczenia w położonym blisko epicentrum silniejszego czwartkowego trzęsienia mieście Padang na Sumatrze, gdzie w czwartek zawaliło się wiele budynków, w tym część szpitala, grzebiąc co najmniej kilka osób. Wiadomości o zniszczeniach nadchodzą także z 300-tysięcznego miasta portowego Bengkulu.

Według indonezyjskich ekspertów, kolejne, drugie w czwartek a czwarte w ciągu 24 godzin trzęsienie miało siłę 6,7 stopnia w skali Richtera, a jego centrum znajdowało się na głębokości 46 km w skorupie ziemskiej. Działający w skali globu amerykańskiego instytut USGS podał, że był to kolejny wstrząs wtórny po potężnym trzęsieniu z środy, mający siłę 5,9 stopnia w skali Richtera.

Pełny bilans ofiar serii trzęsień jest na razie trudny do określenia. W środę zginęło co najmniej 10 osób, a około 100 zostało rannych - podawały dotąd indonezyjskie media. U.S. Geological Survey poinformował, że środowe trzęsienie było prawdopodobnie najsilniejszym w tym roku tego typu zjawiskiem na
naszym globie i skorygował ocenę siły tego trzęsienia, ocenianego początkowo na 7,9 stopnia w skali Richtera, do 8,4 stopnia.

Według amerykańskiego instytutu, pierwszy, najsilniejszy z dwudniowej serii wstrząs nastąpił w środę o godzinie 13.10 czasu polskiego, a epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim u południowo-zachodnich wybrzeży Sumatry na głębokości 30 kilometrów, w odległości 130 kilometrów na południowy zachód od nadmorskiego miasta Bengkulu i 620 kilometrów na północny zachód od Dżakarty. Wkrótce potem zanotowano wstrząs wtórny o sile 6,6 stopnia, którego epicentrum znajdowało się 76 km na północny zachód od Bengkulu na południowej Sumatrze, na głębokości 18 km.
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u