Skocz do zawartości
Zdjęcie

Płaskowyż Nazca


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#16

Jocker.
 • Postów: 240
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest może takie same jak te twarze na marsie ?
Może ma to samo znaczenie ?
 • 0

#17

NHolokaust.
 • Postów: 653
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
Czy Wy też dostrzegacie tutaj papugę? Tyle, że znacznie większą niż te figury z płaskowyżu.
 • 0#18 Gość_inga

Gość_inga.
 • Tematów: 0

Napisano

Co by Ci tu odpowiedzieć...hmm... miom zdaniem jest to gołąbek z ..gałązką oliwną w dzóbku ? ;-)
 • 0

#19

Guliwer.
 • Postów: 548
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Że tak powiem - ptak jak byk, trudno mi tylko określić jaki gatunek, nie jestem dobry z ornitologii ... papuga, gołąb? :)
 • 0

#20

Perzu.
 • Postów: 56
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie ten "ptak" nie jest rysunkiem i jest przypadkiem, że tak wygląda. :)

[ Dodano: 2006-05-26, 12:30 ]
Wg. mnie ten "ptak" nie jest rysunkiem i jest przypadkiem, że tak wygląda. :)
 • 0

#21

Arturus.
 • Postów: 207
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja nie widze zandego ptaka :P a nazca to kolejna tajemnica do katalogu ''niewyasnione'' ja mysle ze to rysowali bo im sie nudzilo i to byly takie konkursy picasco (joke)
 • 0

#22

mojo.
 • Postów: 354
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

>Czym są linie z Nazca ??

Linie z Nazca to ogromne starożytne rysunki i linie sporządzone na powierzchni peruwiańskiej pustyni w rejonie płaskowyżu Nazca. Przedstawiają zwierzęta, ptaki, owady, wzory geometryczne oraz inne znaki, które są w pełni widoczne tylko z góry. Od chwili ich odkrycia linie z Nazca były postrzegane jako drogi, kanały irygacyjne, lądowiska kosmitów, miejsca kultu i starożytne dzieła sztuki, a jednak istnieją argumenty obalające wszystkie te teorie.>Widoczne z przestrzeni kosmicznej

Linie z Nazca, tak jak Wielki Mur Chiński, są widoczne z przestrzeni kosmicznej. Jednak łatwo je przeoczyć, patrząc z poziomu ziemi. Ich całokształt można rozpoznać wyłącznie z lotu ptaka.

>Pozaziemskie pochodzenie linii

Ten zdumiewający aspekt naziemnych znaków z płaskowyżu Nazca sprawił, że odkryto je dopiero w latach 30. XX wieku. Doprowadziło to również do powstania wielu urojonych teorii dotyczących ich powstania. Erich von Daniken w bestsellerze z 1968 roku "Wspomnienia z przyszłości. Nierozwiązane zagadki przeszłości" przedstawił hipotezę o pozaziemskim pochodzeniu tych linii. W swojej książce proponuje następujące tego rodzaju linie podczas pierwszego lądowania na peruwiańskiej pustyni, a następnie ludność Nazca, pracując przez dziesięciolecia nad usuwaniem ciemnej górnej warstwy gleby i odsłonięciem głębszej jaśniejszej warstwy, stworzyła skomplikowane wzory, które widzimy dzisiaj. Sądzi się, że mieszkańcy Nazca albo składali hołd istotom, które uważali za "bogów niebios", poprzez rozmyślne naśladowanie "boskich" znaków pozostawionych przez gości z kosmosu, albo próbowali uczynić teren bardziej zdatnym do przyszłych lądowań, wierząc, iż wzory mają zasadnicze znaczenie dla pomyślnego powrotu bogów. wyjaśnienie: to pozaziemski statek kosmiczny zrobił pierwszy.>Powstanie linii

Linie z Nazca układają się w ponad 300 odrębnych wzorów, zaś cały obszar poznaczony tymi liniami ma powierzchnię ponad 500 kilometrów kwadratowych. Uważa się, że te naziemne obrazy powstały pomiędzy 500 rokiem p.n.e. i 500 rokiem n.e. i od tamtej pory nie uległy zasadniczym zmianom. Pustynia, na której znajdują się wizerunki z Nazca, należy do najsuchszych miejsc na ziemi. Deszcz pada tam średnio przez 20 minut w roku. Suchość klimatu w połączeniu z brakiem wiatru (a zatem również erozji) pozwala nam łatwo badać te dzieła w przekonaniu, że najprawdopodobniej wyglądają prawie tak samo, jak w chwili ich stworzenia.

>Wzory

Wśród niezliczonych wzorów, kształtów i stworzeń znajdujących się na pustyni Nazca wyróżniają się: dłonie, mały kondor, pies, kwiat, koliber, jaszczurka, lama, małpa, pelikan, "kosmita", pająk, spirala, gwiazda, drzewo, trójkąt, wieloryb, skrzydło.

>Czas powstawania

Przypuszcza się, że to wielkie przedsięwzięcie w Nazca było realizowane przez kolejnych pokoleń mieszkańców. Całość jest tak ogromna i zróżnicowana, że doprowadzenie do ostatecznego kształtu tego, co dziś widzimy, musiało zająć dziesiątki lun może nawet setki lat.

>Przyczyny powstania linii

Maria Reiche, która poświęciła 50 lat życia na badanie linii z Nazca, początkowo wierzyła, że mają one charakter astronomiczny. Odkryła, że niektóre linie pokrywają się z punktami wschodu i zachodu Słońca w czasie letniego i zimowego przesilenia. Doszła do wniosku, że linie służyły mieszkańcom Nazca jako narzędzie do śledzenia upływu pór roku. Teorię tę jednak później odrzucono. Autor książki "Stonehenge Decoded" ("Zagadka Stonehenge rozszyfrowana") Gerald Hawkins wykorzystał komputer do wykrycia wszelkich korelacji pomiędzy pomiarami i położeniem linii z Nazca oraz przesileniami. Odkrył mniej więcej 20-procentową zgodność tych dwóch zestawów danych, co mieści się w granicach przypadkowej zbieżności.

Inna teoria głosi, że linie z Nazca są tylko pewnymi symbolicznymi figurami wyciętymi w ziemi w ramach jakiegoś rytuału. Zgodnie z tą teorią ludzie pragnęli uczynić wszystko, co tylko było w ich mocy, żeby zapewnić sobie obfite zbiory, dobrą pogodę, przetrwanie plemienia, ochronę przed najeźdźcami, zaś oddanie czci bogom ziemi, morza i nieba wydawało się dobrym początkiem. Pewnym potwierdzeniem tej teorii jest fakt, że odnaleziono naczynia z Nazca, na których są namalowane podobizny wielu obrazów występujących na pustyni.Bibliografia: "Najdziwniejsze Zagadki Świata Księga 2", zdjęcia: internet
 • 0

#23

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odkryto dziesiątki nowych, tajemniczych geoglifów w Nazca!

 

imagnazcageoglgig9g8giwe4e8-589cx205.jpg

Fot. National Geographic

 

W okolicach słynnego na cały świat płaskowyżu Nazca w Peru odkryto dziesiątki nowych geoglifów, które budzą jeszcze więcej emocji od dotychczas znanych nauce. Co niezwykłe, nowe formacje powstały 2,5 tysiąca lat temu, więc są starsze od znanych do tej pory o blisko tysiąc lat!

 

Naukowcy przeanalizowali linie i są pewni, że większość z postaci to wojownicy. Ich wykonanie przypisuje się głównie Indianom z preinkaskiej kultury Nazca, rozwijającej się w Peru w latach 200-700 n.e., ale wciąż nie ma na to niezbitych dowodów.

 

Tymczasem nowe mogli stworzyć ich przodkowie z ludu Paracas. Niektóre z formacji nie przypominają ziemskich istot, a sporo z nich budzi nawet lęk i przerażenie. Naukowcy sądzą, że rysunki przedstawiają wojowników, rytuały i elementy kultury dawnych ludów, jednak wśród mieszkańców Ameryki Południowej krąży również przekonanie, że zostały one stworzone na cześć przybyszów z kosmosu. Jako że są one widoczne tylko z lotu ptaka, ich zadaniem było witać obcych podczas lądowania w Nazca swoimi statkami kosmicznymi.

 

b026a8119d9a1f9f.jpg

Fot. National Geographic

 

Pierwsze geoglify w 1994 roku znalazły się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nowe formacje niebawem do nich dołączą. W odróżnieniu od rysunków z Nazca, nowo odkryte Paracas wykonane są na zboczach wzgórz.

 

Co ciekawe, nowe rysunki udało się odkryć wolontariuszom, którzy w ramach projektu GlobalXplorer, przy pomocy zdjęć satelitarnych i obrazów uzyskanych z dronów, przeczesywali obszary płaskowyżu Nazca w kwestii ich uszkodzeń spowodowanych przez m.in. ekologów z GreenPeace.

 

Ekipa archeologów z PUCP i pracowników departamentu restauracji w ministerstwie kultury Peru, pojawiła się w miejscu odkryć i wydobyła je częściowo na światło dzienne, dzięki czemu możecie je zobaczyć na powyższych zdjęciach.

 

c1697f88c4990e21.jpg

Fot. National Geographic

 

http://www.geekweek....oglifow-w-nazca

 

 

 


Użytkownik Nick edytował ten post 14.04.2018 - 14:10

 • 2
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u