Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Złudzenia optyczne"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
193 odpowiedzi w tym temacie

#91

lukassz.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zrobilem tego smoka i kota nie widze tego efektu. Moze dlatego ze wydrukowalem na a4 na drukarce hp lj 1320
  • 0

#92

.:p!nkola:..
  • Postów: 66
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmmm.. może źle skleiłeś? nie wydaje mi się żeby drukarka miała coś z tym wspólnego.
  • 0

#93

eMisja.
  • Postów: 62
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

W którą stronę kręci się dziewczyna?
Jedni bez wahania stwierdzą, że w prawo. Inni, że w lewo.
Tak naprawdę kierunek jest zależny tylko od nas. Jeśli kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to znaczy, że aktualnie bardziej pracuje prawa półkula mózgu, jeśli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, lewa.
Jeśli potraficie zmusić ją, żeby się obracała w drugą stronę, należycie do 30% najbardziej rozwiniętych ludzi.

To nie jest żadna ściema, nagrałam aparatem fotograficznym jej ruch. Przy nagrywaniu, obracała się w prawo. Kilka razy odtworzyłam - w prawo. Tak samo jak ta na animacji na komputerze. W pewnym momencie ta z komputera zmieniła kierunek... ta z aparatu również.
To naprawdę zależy od nas. Niesamowite, prawda?

Źródło



Przyznam, że to niesamowite!
Na początku kiedy pierwszy raz ją zobaczyłam, kręciła się tylko w prawo. Ale zauważyłam, że jeżeli czytam tekst poniżej, a obserwuję tę postac tylko kontem oka, to kręci się w lewo. Wysnułam stąd taki wniosek, że prawa półkula mózgu pracuje nad tym na czym aktualnie się skupiamy, a lewa analizuje wszystko to, co spostrzegamy "przy okazji".
  • 0

#94

Jankielek.
  • Postów: 256
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nieprawda zeby zmienic jej kierunek trzeba sie patrzyc na ta reke w ktora strone chcemy zeby sie obracala
  • 0

#95

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

wszystko zależy od nóg IMO, gdy przewiniemy stronę tak, że widoczne są tylko nogi zauważymy, że wykonują one ruch wahadłowy. Dlatego wydaje nam się, że raz kręci się w prawa, a innym razem w lewo.
  • 0



#96

eMisja.
  • Postów: 62
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nasze różne doświadczenia z tym związane dowodzą tylko tego, że mamy różne sposoby postrzegania świata oraz że nie ma jednej prostej reguły określającej jak pracuje mózg człowieka. Każdy z nas jest trochę inny.
  • 0

#97

ozim.
  • Postów: 92
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No z tą laską to jest super zaje... sprawa! Ale to, że tylko 30% ludzi potrafi zmusić ją do ruchu w inną stronę, to już lekka bujda (gdzieś coś takiego czytałem)
  • 0

#98

Jankielek.
  • Postów: 256
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tu macie jeszcze jedno zludzenie
http://lawka.pl/zdje..._widzisz_Jezusa
  • 0

#99

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

widac goscia na koniu i te wlosy jako korytarz ale nie mam czym zastapic oczu

p.s zauwazylem rzesy to piora trzymane przez tych gosci w bialych szatach oraz oczy jako glowa tych gosci
  • 0

#100

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zrobilem tego smoka i kota nie widze tego efektu. Moze dlatego ze wydrukowalem na a4 na drukarce hp lj 1320

Patrz jednym okiem lub nagraj film. Iluzja nie występuje przy patrzeniu "stereo".
  • 0



#101

Silver Fang.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Super są te złudzenia większość z nich już znam (a szkoda). Ale co do tej tancerki to nie prawda, że leworęczny widzi ją kręcącą się w lewo, a praworęczny w prawo. Prawa biologii: za lewą stronę ciała odpowiada prawa półkula mózgu, a za prawą lewa. Więc to już wyjaśnione. A ja chyba na kompie też mam parę takich złudzeń. Jak znajdę to je dorzucę :)
  • 0

#102

machado.
  • Postów: 248
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na czym polegają złudzenia optyczne:

W trakcie ewolucji człowiek otrzymał zdolność kompensacji opóźnienia w odbiorze danych wizualnych podczas przenoszenia ich z siatkówki oka do odpowiedniego obszaru w mózgu.

Opóźnienie to trwa zaledwie jedną dziesiątą sekundy, lecz nasz umysł jest w stanie przepowiedzieć, co stanie się później. Mózg człowieka „dorysowuje” sobie odpowiedni obraz, bazując na pewnych podstawowych zasadach percepcji otaczającego nas świata. Specjalista w dziedzinie modeli kognitywnych Mark Changizi z Instytutu Politechnicznego Rensselaera (Rensselaer Polytechnic Institute) podjął się wyjaśnienia tych właśnie zasad – czy one rzeczywiście istnieją i na czym polegają. Okazuje się, że umysł ludzki posiada zdolność tak zwanej „rekonstrukcji rzeczywistości”, co można najłatwiej udowodnić za pomocą iluzji optycznych. W złudzeniu Heringa (na ilustracji) pionowe linie przecinają zbiegające się ze sobą w centrum rysunku promienie. Linie pionowe sprawiają wrażenie wygiętych. Wygięcie powstaje na skutek tego, że nasz mózg jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądać rysunek w kolejnym momencie, na przykład w trakcie przybliżania się naszych oczu do centrum obrazka. Efekt zbliżenia jest tworzony przez parametry geometryczne samego punktu zbiegania się promieni.
Nie poruszając się, odbieramy linie proste jako krzywe. „Człowiek ewolucyjnie rozwinął zdolność krótkotrwałego przewidywania najbliższej przyszłości”, - mówi Changizi. Zbiegające się w centralnym punkcie promienie to sygnały, które oszukują naszą świadomość, zmuszając ją do myślenia, że poruszamy się do przodu. „Wykrzywiając” linie, mózg próbuje podpowiedzieć, jaki rysunek zobaczymy w kolejnym momencie. Z takimi złudzeniami mamy do czynienia na każdym kroku. Jako przykład mogą posłużyć „skutki uboczne” widzenia binokularnego. Jeżeli będziemy na przemian przymykać na moment to lewe, to prawe oko, obserwowany przedmiot będzie nieznacznie zmieniał położenie.
Amerykański naukowiec stwierdził, że taka sama zasada leży u podstaw wszystkich iluzji optycznych. Aby sprawdzić postawioną przez siebie hipotezę, Changizi przeanalizował 50 rodzajów iluzji optycznych i uporządkował je w 28 kategoriach. Otrzymane wyniki świadczą o tym, że istnieją cztery podstawowe rodzaje decydujących zmiennych: rozmiar obserwowanego przedmiotu, jego prędkość, jasność (kontrast) i odległość do niego. Jeżeli dwa obiekty znajdują się w jednakowej odległości od obserwującego, który kieruje się w stronę jednego z nich, to w miarę zbliżania się do niego przedmiot ten będzie się wydawał większy, a jego kontury ulegną „rozmyciu”.
Opierając się na wynikach badania, naukowiec twierdzi, że wszystkie cztery kanały percepcji powstały w trakcie ewolucji, lecz mimo wszystko są one związane z koniecznością stałego ruchu, a szczególnie ruchu po linii prostej. Według niego efekty „rekonstrukcji” rzeczywistości mogą powstawać również w stanie spoczynku obserwatora, a także w trakcie ruchu obrotowego. Jednak również te złudzenia można wyjaśnić za pomocą zjawiska rekonstrukcji rzeczywistości, niezbędnej podczas poruszania się do przodu. JSL
źródło: mr.caltech.edu
  • 0

#103

krzysiekot.
  • Postów: 25
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

butelka
http://www.premierph..._illusion_1.jpg
czarna dziura
http://makefun.cn/wp...usion-large.jpg
antygrawitacja
http://www.redferret.../miracletap.jpg
kostki
http://www.funnypict...al-illusion.jpg
pierścienie
http://www.psy.ritsu.../fukanohebi.jpg
i jeszcze wiele innych
http://www.ritsumei....ka/index-e.html
  • 0

#104

ziutka5.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do antygraiwtacji. Z daleka rzeczywiście wygląda, jakby unosiło się w powietrzu, ale wystarczy podejść na odległość 2-3 m i od razu widać tą rurę w środku.
  • 0

#105

rymmajster.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mi sie tancera kreci w prawo, tylko w prawo, zawsze w prawo.
I bardziej mi sie zdaje ze 30% ludzi nie potrafi a 70% potrafi. Jak pokazalem na lekcji kazdy mowil co innego :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych