Skocz do zawartości
Zdjęcie

Strona ostrzegająca przed huraganami itp


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Chessman.
 • Postów: 1031
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

[url="http://meteoalarm.eu/"]http://meteoalarm.eu/[/url] <-- Link do strony ostrzegającej przed różnymi zmianami klimatycznymi w Europie.
 • 0

#2

Grywoj.
 • Postów: 6
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawa stronka, dzięki Ci za jej podanie, może być bardzo przydatna. Zastanawiające jest jedynie; a poniekąd smutne; to że nie uwzględniono na tej stronie Polski. Co właśnie przez to moim zdaniem może obniżyć wartość tej strony. Jednak mimo wszystko jest to przydatna rzecz i możliwe, że niedługo pojawią sie informacje dotyczące Polski ?

Pozdrawiam ;]
 • 0

#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

O Polsce szybko sobie przypomną, jak zainstalowane zostana amerykańskie rakiety.
Wtedy to wszystkich zainteresuje, czy rakietom nie jest za gorąco lub za zimno.
Czy nie nakapie im deszcz, lub nie wyrwie z silosów huragan. ;-)
 • 0

#4

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to,że coraz częściej trzeba będzie zaglądać na tą stronę.
Najnowszy raport naukowców z Georgia Institute of Technology ostrzega przed wzmożoną aktywnością huraganów w Europie i Stanach.


Huragany będą nękać USA i Europę

Huragan taki jak "Katrina" - który zabił w 2005 roku 1,5 tys. osób w USA - za kilka lat będzie normalnym kaprysem natury. Co roku będą ginęły tysiące osób z powodu cyklonów. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że huragany na Atlantyku są coraz silniejsze i występują dwa razy częściej niż 100 lat temu.

Jak twierdzą naukowcy, niegroźne dotąd burze na Atlantyku zaczynają się powoli przekształcać w sztormy, a później w huragany. I to nie takie, które wyszaleją się nad oceanem. To cyklony, które będą przemierzać tysiące kilometrów i zapędzać się na wybrzeża Ameryki oraz Europy.

Naukowcy z Georgia Institute of Technology w USA obliczyli, że w pierwszej połowie XX wieku nad Atlantykiem co roku pojawiały się cztery huragany. Teraz rocznie pojawia się ich już osiem. Naukowcy dowiedli też, że ma to związek z ocieplaniem się wód Atlantyku. Dlatego też huragany będą pojawiać się coraz częściej i będą coraz silniejsze. Specjaliści obliczyli, że w ciągu ostatnich 100 lat temperatura powierzchni morza wzrosła o mniej więcej jeden stopień Celsjusza.

"Liczby te stanowią wskazówkę, że zmiany klimatu są głównym czynnikiem zwiększania się liczby huraganów nad Atlantykiem" - twierdzi Greg Holland z Georgia Institute of Technology.

2005 rok pobił wszelkie dotychczasowe rekordy, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych cyklonów. Powstało wówczas 28 sztormów tropikalnych, z których 15 przemieniło się w huragany. Najsłynniejszy z nich "Katrina" spowodował straty materialne w wysokości 80 mld dol i zabił 1500 osób.
http://www.dziennik....ArticleId=54744
 • 0#5 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

Zmiany klimatyczne są widoczne gołym okiem.
Trąba powietrzna, która przeszła ostatnio przez Polskę, była podobna w całej rozciągłości do amerykańskiego tornada.
Za mojego życia (a jest tego trochę) nie pamiętam, by takie tornado - o takiej sile i długości trwania zjawiska - przeszło nad naszym krajem.
Gdyby identyczna trąba przeszła przez amerykańskie miasteczko, to tylko fundamenty zostały by z domów.
Nie wiem czyje budownictwo jest lepiej przystosowane do takich kataklizmów - nasze (bunkry betonowo-murowe), czy USA (płyta trocinowa, paździerzowa i pale)?
 • 0

#6

L&M.
 • Postów: 195
 • Tematów: 20
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co wiemy na temat tornad w Polsce?


Czas odpowiedzieć na pytania, co
to tak naprawdę są tornada, kiedy
w Polsce wstępują, jak powstają i
w jaki sposób się przed nimi chronić...

Dołączona grafika

Po ponad tygodniu od spustoszenia przez tornada okolic Częstochowy i Lubelszczyzny, w gąszczu informacji medialnych, wszyscy skupiali się na dramacie ludzi, ale nikt nie wspomniał o tym co to tak naprawdę są tornada, jak powstają i jak możemy się przed nimi ochronić. Wraz z ocieplaniem się klimatu tego typu zjawisk będzie w naszym kraju coraz więcej i będą one miały coraz większą siłę, warto więc zapoznać się z nimi i ich działalnością.
Zacznijmy od wytłumaczenia różnicy pomiędzy słowami tornado a trąba powietrzna. Oba określenia dotyczą tego samego zjawiska.
Słowo tornado jest używane najczęściej w odniesieniu do tych zjawisk w Stanach Zjednoczonych, ale coraz częściej określenie te używane jest również w innych krajach świata, celem ujednolicenia nazwy. W Polsce prawidłowe wersje są dwie, zarówno tornado jak i trąba powietrzna. Te drugie określenie zostało wymyślone po to, aby spolszczyć słowo szeroko używane w USA, ale tak naprawdę pochodzące z języka hiszpańskiego.
Tornada w Polsce, podobnie jak w innych miejscach na Ziemi, tworzą się na chmurze burzowej. Aby mogła ona powstać, muszą być ku temu odpowiednie warunki atmosferyczne. Jest to duży kontrast temperaturowy, zazwyczaj występujący podczas przechodzenia aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego, który kończy falę upałów i niesie chłodniejsze powietrze atlantyckie.
Tornada powstają w tej części chmury, gdzie zjawiska są najbardziej gwałtowne, czyli tam, gdzie deszcz jest najbardziej ulewny, występuje grad, wieje porywisty wiatr, a wyładowania atmosferyczne są najsilniejsze. W Polsce tornada występują przez cały rok, ale zdecydowanie najwięcej jest ich od maja do września i ten okres nazywany jest sezonem tornad. Szczyt sezonu następuje w lipcu, a dokładniej na początku tego miesiąca.
Ze względu na to, że tornadom towarzyszą burze, to najgroźniej jest w godzinach popołudniowych, najczęściej między 17:00 a 19:00.
Dzięki współczesnym metodom badawczych tornado można przewidzieć do 15-20 minut przed jego narodzeniem. W Polsce nie ma systemu ostrzegania przed tornadami, a co za tym idzie jesteśmy zdani sami na siebie. Pozostaje tylko zasada, że im ciemniejsza chmura się do nas zbliża, tym większa jest możliwość wystąpienia tornada. Dzieje się tak dlatego, że kolor chmury jest związany z przenikaniem przez nią promieni słonecznych. Im jest ona ciemniejsza, tym więcej ma w sobie kropel wody i tym trudniej przebijają się przez nią promienie słoneczne. Ekstremalnie czarne chmury niosą najczęściej grad, potężne ilości wody i porywisty wiatr. Zniszczenia powoduje już podmuch wiatru osiągający 90 km/h, natomiast w tornadzie osiąga on nawet 200-300 km/h, stąd tak gigantyczne zniszczenia. Chociaż tornada występują w Polsce kilkanaście razy w roku i większość z nas nigdy nie zobaczy ich na własne oczy, to jednak warto wiedzieć jak się podczas nich zachować.
Dołączona grafika
Taka wiedza z pewnością przydałaby się mieszkańcom przedmieścia Częstochowy. Gdy zauważymy zbliżające się tornado należy natychmiast oddalić się od okien i drzwi. Znaleźć małe pomieszczenie pozbawione okien i rzeczy, które mogłyby na nas upaść, gdzie będzie można swobodnie położyć się na brzuchu na ziemi i zakryć głowę rękoma. Okazuje się, że najbezpieczniejszym miejscem w domu oprócz piwnicy jest wanna, a zdecydowana większość ofiar tornada została zraniona przez pękające szyby.
Polacy mogą czuć się bezpieczniej niż Amerykanie, gdyż nasze domy budowane są z cegieł i betonu, a nie bardzo nietrwałych prefabrykatów. Dzięki temu żadne tornado w ostatnich wielu latach w naszym kraju nie pozbawiło życia ani jednej osoby. Miejmy nadzieję, że się to nie zmieni, ale zawsze lepiej zapamiętać jak postępować stanąwszy oko w oko z tym niezwykłym zjawiskiem. Już wkrótce opublikujemy jedyną w swym rodzaju encyklopedię tornad w Polsce.

http://www.twojapogoda.pl/
 • 0

#7 Gość_osiris

Gość_osiris.
 • Tematów: 0

Napisano

W Polsce nie ma systemu ostrzegania przed tornadami

Coś mi się zdaje, że czas to zmienić.
 • 0

#8

Pomaranczka.
 • Postów: 365
 • Tematów: 4
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I czas zacząć budować schrony. W szkołach, przedszkolach czy w innych bardzo uczęszczanych miejscach np. centra handlowe powinny być budowane podziemne schorny dla ludzi którzy mieszkają w blokach, gdyż ci posiadający dom wolnostojący mogą mieć prywatny schron.
Ja mieszkam na 5 piętrze i nie wyobrażam sobie gdzie mogłabym uciec wrazie tornada jeśli uderzyłoby zza bloku gdzie bym tego nie widziała, a nawet jeżeli bym widziała to i tak nie mam gdzie uciec - chyba poprostu pobiec gdzieś przed siebie...
 • 0#9

L&M.
 • Postów: 195
 • Tematów: 20
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W powietrze mogą zostać uniesione nawet takie przedmioty jak samochody osobowe, duże drzewa i lokomotywy. W 1931 roku odnotowano przypadek, kiedy tornado porwało pięć wagonów, każdy o wadze 70 ton. Po przejściu tornada pozostaje kilkusetmetrowej szerokości pas wykoszonej ziemi.

Kiedy tornado napotka na swej drodze budynek, a ten ma zamknięte drzwi i okna, to na skutek różnicy ciśnień, panujących w centrum wiru, w budynku może dojść do jego eksplozji. Uczeni twierdzą, że różnica ciśnień może wynieść nawet 100 hektopaskali.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
 • 0

#10

L&M.
 • Postów: 195
 • Tematów: 20
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najbardziej groźne regiony w Polsce

Są miejsca w naszym kraju, gdzie gwałtowne zjawiska pogodowe są częstsze niż gdzieś indziej. Teraz będzie się można o tym przekonać...

Mieszkając w danym regionie Polski przeżywamy wiele gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak wichury, ulewy, burze czy śnieżyce. Każde z tych zjawisk powoduje spustoszenia i ma olbrzymi wpływ na nasze życie, tym większy jeśli w wyniku kataklizmów pogodowych tracimy dom, cały majątek, a nawet życie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są w Polsce miejsca bezpieczne i takie, gdzie mieszkając możemy się znaleźć w niebezpieczeństwie.
Dlatego też na podstawie naszych wieloletnich obserwacji i zbierania danych podzieliliśmy wszystkie 16 polskich województw na te które są bezpieczne i te które są niebezpieczne, oczywiście pod względem pogodowym. Każde z województw dostało swój własny numer w skali od 1 do 16, przy czym 1 to najbardziej niebezpieczne województwo, a 16 to te najbardziej bezpieczne do życia.
Nasz specjalny ranking oparliśmy na 18 głównych, najbardziej kluczowych i groźnych zjawiskach, takich jak śnieżyce, burze, trąby powietrzne, silne mrozy, upały czy susze i powodzie. Po wielu tygodniach żmudnej pracy okazało się, że spośród olbrzymiej ilości liczb wyłonił nam się pewny faworyt, czyli miejsce, które groźne dla człowieka zjawiska pogodowe najbardziej sobie upodobały.
Tym miejscem jest województwo małopolskie. To tam najczęściej dochodzi do powodzi, obszarowo deszcze są najbardziej częste i silne, wraz z terenami podgórskimi pokrywa śnieżna jest największa, najczęściej pojawiają się gradobicia, zimowe znaczne spadki temperatury, letnie upały, wpływy porywistego wiatru halnego i wreszcie towarzyszące burzom trąby powietrzne.
W naszym rankingu małopolskie otrzymało 809 punktów. Na drugim miejscu naszego rankingu znalazło się równie bardzo niebezpieczne miejsce, ale nieco przyjaźniejsze niż małopolskie, województwo podkarpackie. Wraz z pozycją trzecią, którą zajmuje województwo śląskie, tworzą one strefę najbardziej groźnych zjawisk meteorologicznych, głównie związanych z obecnością obszarów podgórskich i górskich, gdzie wpływ pogody jest najsilniejszy.
Na czwartym miejscu znalazło się warmińsko-mazurskie, na piątym dolnośląskie, a dalej świętokrzyskie, pomorskie, w połowie rankingu na ósmej pozycji mazowieckie, i kolejno lubelskie, podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, opolskie. W skład trójki najbardziej bezpiecznych województw weszły kolejno województwa lubuskie, łódzkie i na ostatniej pozycji województwo zachodniopomorskie, które pod względem zjawisk atmosferycznych jest najlepszym miejscem do zamieszkania.
Najrzadziej występują tam śnieżyce, burze, gołoledzie, fale upałów i mrozów, mgły i trąby powietrzne. Jedynym minusem są częste sztormowe wiatry, ale i tak spośród całego kraju nigdzie bezpieczniejszego zakątka z pewnością nie znajdziemy. Województwo zachodniopomorskie otrzymało w rankingu tylko 627 punktów, czyli o 182 punkty mniej niż małopolskie. Nasz specjalny ranking w formie mapy publikujemy poniżej.

Dołączona grafika

(31.07/00:34) twojapogoda.pl
 • 0

#11

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tornado przeszło ponad Nowym JorkiemGwałtowna burza przeszła o poranku nad Nowym Jorkiem wywołują w mieście wielogodzinny chaos komunikacyjny. Najpierw nad miasto nadciągnęły chmury, które przyniosły lekkie opady deszczu, ale dopiero o godzinie 5:00 pojawiła się burza, podczas której padał ulewny deszcz z gradem, przy silnych podmuchach wiatru. W ciągu kilkudziesięciu minut na Nowy Jork spadło 90 litrów deszczu na metr kwadratowy, czyli dokładnie tyle ile normalnie spada przez cały miesiąc.

Jak podają lokalne media pod wodą znalazła się część dzielnicy Brooklyn. W wodzie ugrzęzły samochody z których służby ratownicze zaczęły ewakuować kierowców. Niestety nie wszystkim udało się bezpiecznie opuścić swe pojazdy, gdyż w jednym z samochodów zatopionym po dach znaleziono ciało kobiety. Ulice Brooklynu usłane zostały połamanymi i powalonymi przez wichurę drzewami. Gałęzie upadały na samochody, powodując ich uszkodzenie, a także na budynki mieszkalne. Właśnie z powodu spadających na chodniki i przechodniów gałęzi rannych zostało 5 osób. Z powodu fatalnej pogody na kilka godzin zamknięto dwa największe nowojorskie porty lotnicze, gdzie zapanował chaos. Z powodu podtopień i uszkodzeń trakcji elektrycznej przez dłuższy czas podczas porannego szczytu nie kursowały pociągi. Według informacji amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS) najgwałtowniejsze zjawiska pogodowe wystąpiły pod sam koniec burzy, około godziny 6:30, kiedy nad południową częścią Nowego Jorku pojawiło się tornado drugiej kategorii (EF2) z wiatrem o sile 215 km/h.

Tornado pierwszy raz dotknęło powierzchni ziemi na w północno-wschodniej części wyspy Staten Island o godzinie 6:22, a następnie zaczęło się przemieszczać na wschód, najpierw nad osiedle Tompkinsville i Verrazano Narrows, a następnie nad 68 ulicę i jej skrzyżowanie z trzecią i czwartą aleją. Wir powietrzny zerwał w tym czasie dachy z 11 domów. Kolejne na drodze tornada stanęły Leif Ericson Park oraz budynki na skrzyżowaniu 66 ulicy z piątą aleją. Tornado powaliło tam wiele drzew i zerwało dachy z 5 budynków. Ostatecznie zanikło około godziny 6:40 nad osiedlem Flatbush, po przemierzeniu łącznie 15 km. Jak podaje biuro burmistrza tornado powaliło na terenie miasta 150 drzew, w tym 40 procent drzew w Sunset Park na Brooklynie. Po burzowym poranku nadeszło upalne popołudnie, które przyniosło w cieniu aż 34 stopnie. Kolejne dni będą chłodniejsze, ale wciąż pod znakiem opadów. Poniżej zdjęcia z Nowego Jorku.
Spustoszony Nowy Jork-zdjęcia
 • 0#12

bini.
 • Postów: 163
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mieszkam na 5 piętrze i nie wyobrażam sobie gdzie mogłabym uciec wrazie tornada jeśli uderzyłoby zza bloku


No pozostaje wanna :D
 • 0

#13

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tornado przemieszcza ludzi i przedmioty


Od dawna było wiadomo, że tornado potrafi transportować nawet największe przedmioty, które porwie na dziesiątki kilometrów, ale zjawisko to wciąż zaskakuje i objawia się w coraz bardziej niezwykłych obliczach.

W lutym zaskoczeni byli mieszkańcy zrujnowanej przez tornada miejscowości Lady Lake w środkowej Florydzie. Jak pamiętamy przeszły tam potężne tornada, które pozbawiły życia 20 osób. Jak się okazuje fragmenty domów i przedmioty codziennego użytku tornado przeniosło na odległość aż 50 kilometrów. Mieszkańcom innych miast na głowę spadły niewielkie fragmenty łóżek, drzwi, a nawet takie kuchenne przedmioty jak łyżeczki czy widelce. Ludzie, którzy odnaleźli przed swoimi domami niecodzienne znaleziska natychmiast zgłaszali się z nimi na posterunek policji. Dobrze wiedzieli, że to szczątki tego co zostało odebrane innym przez szalejące żywioły.

Meteorolodzy tymczasem przytaczają dziwaczne przypadki transportowania przez tornada najróżniejszych przedmiotów, które zostały opisane w książce "Niezwykłe burze: Od latających krów, po skradające się pioruny" pióra Randy'ego Cerveny'ego. Na przykład w 1991 roku tornado trzeciej kategorii, niosące wiatr o sile 219–266 km/h, w miejscowości Stockton w stanie Kansas porwało stary unieważniony czek, który następnie przebył 357 kilometrów aby wreszcie opaść na jedną z ulic w mieście Winnetoon w stanie Nebraska. W książce opisano także przypadek ze stanu Illinois, gdzie w 1877 roku tornado porwało ze zrujnowanego kościoła fragmenty relikwii z ołtarza, które następnie porzucone zostały 25 kilometrów dalej. Jednak tornado potrafi porwać nie tylko przedmioty, ale także ludzi. 12 marca 2006 roku tornado w stanie Missouri uniosło w powietrze 19-latka, a następnie przeniosło go 400 metrów i porzuciło na polu. Nastolatkowi nic się nie stało, oprócz kilku niegroźnych zadrapań. To dotąd najdłuższa droga jaką przebył żywy człowiek niesiony przez tornado w historii światowej meteorologii.

Podobny przypadek miał miejsce 1 lipca 1955 roku w Bowdle w stanie Południowa Dakota, gdzie tornado przeniosło na 335 metrów 9-letnią dziewczynkę, także bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Dzisiaj mija 18 lat od porwania przez tornado 3-letniego dziecka w Kanadzie, które po przebyciu 100 metrów zostało odnalezione również bez jednego zadrapania. W Polsce też mieliśmy taki przypadek, kiedy 9 lipca 2004 roku jedno z tornad w Wiktorowie pod Lesznem na Mazowszu, porwało 37-letniego mężczyznę, a następnie rzuciło go na ziemię kilkanaście metrów dalej. Z urazem klatki piersiowej i nogi mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Pod artykułem znacznie więcej na temat tornad.
http://www.twojapogoda.pl/
 • 0#14

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polecam serwis National Hurricane Center:
http://www.nhc.noaa.gov
 • 0

#15

Shawn.
 • Postów: 2
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znalazłem ciekawą strone ,ostrzegającą przed różnego rodzaju anomaliami pogodowymi w Polsce:

http://www.imgw.pl/i...ia/ost_met.html
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u