Skocz do zawartości
ELFY


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

.
 • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Elfy czy istniały ?

Elf to w mityczne stworzenia rodem z mitologii germańskiej i skandynawskiej. Z początku były pomniejszymi bożkami natury i płodności, później były przedstawiane jako chochliki lub duszki leśne bądź wodne. W folklorze przedstawiane są jako małe, wyglądające młodzieńczo ludziki wielkiej piękności, żyjące w lasach, źródłach, studniach, a nawet pod ziemią. Wierzono, że są długowieczne, jeśli nie nieśmiertelne i posiadają różnorakie magiczne moce.

Krótki opis Elfa:

* długie, szpiczaste uszy
* długowieczność
* związki z naturą i lasem
* uzdolnienia magiczne
* wysoki wzrost
* piękny wygląd


Lecz elfy nie tylko występowały w baśniach... znajduje się wiele zapisków w mitologiach różnych kultur

Mitologia nordycka wymienia elfy światła (Liosálfar) oraz mroczne lub czarne elfy (Döckálfar lub Svartalfar). Były ludzkiego wzrostu, choć bardziej smukłe od ludzi.

Elfy światła wymienia się zwykle razem z Asami w miejsce Wanów. Nazwy "Vanir" (Wanowie) i "Álfar" (Elfowie) mogły być albo synonimami - stąd wyrażanie "Asowie i Elfowie" znaczyło "wszyscy bogowie" , albo oznaczało różnicę w statusie między wyższymi (Wanowie) a pomniejszymi (elfowie) bogami obfitości. Jeden z Wanów, Frejr był panem Álfheimu (ojczyzny elfów), i miał za sługi dwoje elfów: Byggvira (bożka jęczmienia i Beylę (boginkę zbóż, nabiału i miodu), którzy wymieniani są w poemacie Lokasenna. Dla elfów jako bóstw obfitości organizowaną późną jesienią alfablót (ofiary dla elfów) które przeprowadzano po domach.

Sławni ludzie mogli być wyniesieni do rangi elfa po śmierci, jak w przypadku kowala Völunda. Poza tym, norweska Heimskringla wspomina o linii lokalnych królów, którzy rządzili Álfheimem - ostatni król z tej dynastii nazywał się Gandalf.

Czarne elfy, żyjące w Svartalfheimie. były uzdolnionymi kowalami, a za najlepszych uznawano synów Ivaldiego, ojca Idun. Choć niektóre źródła identyfikują ich z krasnoludami z Nidavelliru, które podobnie miały reputację doskonałych kowali, nordycka literatura zwykle rózróżnia jednak te rasy.

Mitologia Irlandzka
Sídhe w mitologii irlandzkiej, są rasą istot nadprzyrodzonych, dość mocno odmiennych od ludzi. Istnieją różne typy sídhe: sluagh sídhe - umiejące latać w powietrzu i dowolnie zmieniać kształt elfy z orszaku Dzikiego Łowu; sídhe chodzący po ziemi w porze zmierzchu; sídhe strzegący lasów i jezior Irlandii i Szkocji.


O elfach znajdujemy także informacje w Folklorach


Folklor Skandynawski
W skandynawskim folklorze, który jest połączeniem elementów mitologii chrześcijańskiej i późno-nordyckiej, elfy przetrwały głównie jako nisser (chochliki podobne do polskich domowików) oraz älvor (szw. lp. älva). Były to porażającej urody dziewczęta, które żyły w lasach z elfim królem. Były długowieczne i niefrasobliwe z natury. Można je było zobaczyć w nocy tańczące na łąkach, a pozostałe po nich kręgi nazywano älvdanser (elfie tańce) lub älvringar (elfie kręgi). Człowiek obserwujący je w tańcu zauważał po fakcie, że choć jemu wydawało się, że minęły godziny, w prawdziwym świecie minęły lata. Ten fenomen jest też obecny w opowieściach o irlandzkich sídhe i wykorzystany przez Tolkiena w jego Władcy Pierścieni gdy Drużyna Pierścienia zauważa, że czas płynie wolniej w Lothlórien.

W Danii wyobrażenia o elfach połączyły się z wyobrażeniem norweskiej Huldry tworząc piękne kobiety, które zwabiają mężczyzn, by ich zatańczyć na śmierć (podobnie jak polskie rusałki). Charakterystyczne jest to, że widziane z tyłu były puste.

Folklor Niemiecki
W niemieckim folklorze elfy z bożków przekształciły się w psotne chochliki, które mogły powodować choroby bydła i ludzi, a także zsyłać na śpiących koszmary. Niemieckie słowo Albtraum (koszmar) dosłownie znaczy "elfi sen", a jego archaiczny odpowiednik Albdruck ("elfi ucisk") powstał w wyniku przekonania, że koszmary powodują elfy siedzące na klatce piersiowej śpiącego. Podobnymi stworzeniami o słowiańskim rodowodzie są: Dusiołek Leśmiana i Zmora, zwana też marą.

Najbardziej znaną baśnią o elfach jest "Szewczyk i Elfy" autorstwa braci Grimm. W ich historii elfy mają tylko stopę wysokości, są nagie i (podobnie jak leprechauny) lubią robić buty, gdy zaś szewc nagradza ich pracę małymi ubrankami, elfy są zachwycone, zabierają rzeczy i uciekają na zawsze.

Poza tym, w niemieckim folklorze osobom, które mają umrzeć ma się pojawiać elf, bądź nawet król Elfów - zupełnie jak irlandzka banshee. W przeciwieństwie jednak do banshee, król elfów pojawia się wyłącznie tuż przed śmiercią, a z wyrazu jego twarzy można wyczytać, czy śmierć będzie łagodna czy bolesna. Ten aspekt legendy unieśmiertelnił Goethe w swym poemacie Król Elfów, do którego później napisał muzykę Schubert.


Wiec trzeba pomyśleć, że jeżeli tak wiele kultur wspomina o tego rodzaju postaciach, należy się zastanowić czy elfy kiedyś istniały ?

*informacje znalezione w serwisie Wikipedia


Fascynuje się Fantasty, więc postanowiłem stworzyć taki Temacik :D

#2

pawki.
 • Postów: 214
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm na tych wyspach zrobionych z wulkanów ponoć żyli ludzie z długimi uszami(tam gdzie te posongi).Może to o nich chodziło ?

#3 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

mi sie wydaje ze Elfy byly inna rasa pozaziemska kroa sie tu osiedlila...moce magiczne, troche inny wyglad, kochali nature...wszystko za :)

#4

.
 • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Skąd wiedziałem że ktoś porówna Elfy do jakiejś kosmicznej cywilizacji :D

#5 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

a wykluczasz to? zobacz.... w baaaaardzo odleglych czasach sa rozne informacje z roznych kultur ze byli Oni na ziemi i zyli z ludzmi....moze mam racje?

#6

kassia13.
 • Postów: 81
 • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

myślę , że elfy to tylko jakaś postać z bajki , baśni itp
Nie sądzę więc , że kiedyś istaniły ...

#7 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

to Twoja teoria....

#8

PTR.
 • Postów: 958
 • Tematów: 135
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kiedys przeczytalem informacje ze np. w Danii zyja Efly wielkosci kciuka zywiace sie nektarem kwiatow. :o

tak wiec zapewne jest tu jeszcze wiele rzeczy o ktorych nam sie nawet nie snilo.#9

Macha.

  Ciekawski

 • Postów: 2267
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

a w Norwegii i Finlandii zyja drobiazdzki :P#10 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Kiedys przeczytalem informacje ze np. w Danii zyja Efly wielkosci kciuka zywiace sie nektarem kwiatow.   :o  

tak wiec zapewne jest tu jeszcze wiele rzeczy o ktorych nam sie nawet nie snilo.


a widzial je ktos kiedykolwiek? nie mowie o sredniowieczu tylko o np czasach obecnych :)

#11

Toldo.
 • Postów: 147
 • Tematów: 21
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a widzial je ktos kiedykolwiek?


tu masz jednego na zdjeciu

#12

Legalize.
 • Postów: 2723
 • Tematów: 123
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Rodzaje elfów *

Tradycja sugeruje, że gdyby elfy uporządkować w kategorie, można by wyszczególnić trzy rozległe grupy:

"Wysokie Elfy" ('High Faeries'), które były dobrze znane w średniowieczu. Ubierały się w aksamit i złoto, nosiły błyszczącą biżuterię i żyły we wspaniałych zamkach, razem z rycerzami na białych rumakach i armiami z trąbami i proporcami.

"Mały Lud" ('Little People'), czyli chochliki (imps), wróżki (pixies), krasnoludki (brownies), duszki (sprites), faunowie (fauns), karzełki (dwarves) i skrzaty (leprechauns), które zamieszkują tereny leśne i górskie doliny; najczęściej spotykają je pracujący na roli. Niektóre z nich mogą być pomocne, podczas gdy inne są znane z robienia psot.

"Postrachy" ('Bugbears'), tych najlepiej unikać. Do nich zaliczają się topielce (kelpies), które zwabiają podróżników do jeziora, gdzie ich topią; jędze (hags), które kręcą się w miejscach, gdzie śmierć jest bliska; banshees, których przeraźliwe wrzaski przepowiadają zgubę; oraz całe zastępy duchów, które zamieszkują zastałe sadzawki i bagna, zachęcając przechodzących do zgubienia drogi.
Dołączona grafika

Nakazy i zakazy

Nigdy nie pytaj ducha przyrody o imię. Okażesz złe wychowanie, a poza tym i tak ci nie powie. Podobno ktoś kto zna imię wróżki posiada nad nim władzę. Nigdy nie jedz ich jedzenia, nawet jeśli ci to zaproponują, bo w zamian mogą o coś poprosić. Przyjęcie ciastka od elfa może postawić cię w sytuacji dłużnika. Niektóre duchy przyrody nie lubią, kiedy im przeszkadzać, a nawet kiedy się na nie patrzy. Nigdy nie bądź intruzem. Jeśli uciekają przed tobą, nie goń ich, a kiedy proszą żebyś sobie poszedł, zrób to. Nigdy nie zasmucaj elfa ani nie czyń porównań, które mogą przedstawić je w złym świetle. Na pewno sprowokuje ich złość np. stwierdzenie, że dziecko jest piękniejsze od nich. Niektóre tradycje przestrzegają nawet przed rozmawianiem z elfami.

Przede wszystkim obchodź się z nimi bardzo ostrożnie. Albo trzymaj się z dala. Pewną irlandzką damę spytano, czy wierzy w mały lud. Jej odpowiedź była taka: nie wierzy w nich, ale wie, że oni istnieją. Może ona prezentuje właśnie najlepsze podejście.

Islandia: gdzie elfy mają prawa obywatelskie

Według islandzkiego Ministerstwa Turystyki, 80% Islandczyków wierzy w elfy. To coś więcej niż próba przyciągnięcia turystów do kraju ognia i lodu, ponieważ 25% ludności Hafnarfjordur, drugiego co do wielkości portu w Islandii twierdzi, że naprawdę je widziała. Władze lokalne w Hafnarfjordur ma ustalony sposób postępowania z elfami, największym klanem Huldufolk' czyli 'ukrytego ludu'. Pewien obszar w mieście jest określony jako posiadający specjalne znaczenie dla elfów i nie można na nim niczego budować.

Na całej Islandii, za każdym razem kiedy na jakiejś budowie lub w miejscu gdzie kładzie się kable pod ziemią powstają zakłócenia sugerujące, że elfy są zaniepokojone, wzywa się medium od negocjacji z nimi. W rezultacie trasa rurociągu musi zostać zmieniona, a na budowę znalezione inne miejsce.
Dołączona grafika

Lasy elfów

Komisja Leśnictwa w Wielkiej Brytanii posiada 794 000 hektarów lasów przeznaczonych do wyrębu. Obecnie ceny drewna nigdy nie były niższe i raczej nie ulegnie to zmianie w najbliższej przyszłości. Ale wzrosnąć ma ilość wyrębu, bo zasadzone w tym celu drzewa już dorosły.

Większość projektów leśnych przewiduje ponowne zalesianie dziewiczych terenów leśnych, co oprócz korzyści dla dzikiej przyrody ma także spełniać cele rekreacyjne. Posadzone lasy mają tylko wartość komercyjną, obecnie zresztą bardzo niską. Ale Komisja Leśnictwa stworzyła coś wspaniałego, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ukryte głęboko na "plantacjach" leżą tajemne, cudowne krainy, gdzie duchy natury mają wolną rękę, bo drzewa posadzono około trzydzieści lat wcześniej. Nikt tam nie chodzi i miejsca te są pozostawione sobie samym, drzewa gniją tam, gdzie upadają; mech rośnie gruby na kilka stóp, nie deptany ludzką stopą, a roślinność pełza po polanach w swoim własnym tempie. W tych miejscach obecność elfów jest niemal namacalna, a powietrze wibruje od ich żywotności. Czy kosztowałoby coś pozostawienie tych miejsc w spokoju, aby pozwolić żeby wszystko tam rosło bez ludzkiej ingerencji?

Elfy prawdopodobnie nie podziękowałyby nam za ten gest. Dlaczego miałyby to robić i czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Z pewnością wystarczy świadomość tego, że one tam są.

Autor: Moyra Doorly
Tłumaczenie: Kormak

Artykuł ukazał się w magazynie "Fortean Times" #179, styczeń 2004, pod tytułem "Invitation to elfland"

#13

Avatar.
 • Postów: 34
 • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli elfy jeszcze żyją, to nie widzimy ich tylko dlatego, że od dziecka wmawiano nam, że coś takiego nie istnieje.

#14 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

a widzial je ktos kiedykolwiek?


tu masz jednego na zdjeciu


to nie jest elf...nie wyglada na elfa ;)

#15

Legalize.
 • Postów: 2723
 • Tematów: 123
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Muhad a skąd ty wiesz jak elfy wyglądają?? Bo w bajeczkach inne były?? Wyżej w tekscie masz nawet sklasyfikowane elfy...


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u