Skocz do zawartości


Polak odkrył planetę z trzema słońcami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Polak odkrył planetę z trzema słońcami

dodał redakcja, 20 Lipca 2005 o 23:46
Polski astronom Maciej Konacki odkrył planetę znajdującą się w układzie potrójnym gwiazd. Artykuł o tym odkryciu ukazał się najnowszym numerze Nature. Obserwacje zostały wykonane teleskopem Keck I w obserwatorium na Hawajach. Planeta znajduje się w układzie oznaczonym HD 188753. Znajduje się on w odległości 149 lat świetlnych od Ziemi. Widoczny jest w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda znajdująca się w centrum układu jest podobna do Słońca. Ma jasność 8 mag, zatem można ją dostrzec przez amatorski teleskop.

Masa planety wynosi 1,14 mas Jowisza (czyli jest 14% większa od masy Jowisza). Okres obiegu wokół gwiazdy wynosi 80 godzin, a promień orbity to 8 milionów km. Dwie pozostałe gwiazdy krążą w odległości podobnej jak dystans Saturna i Urana w stosunku do Słońca. Ich okres obiegu wynosi 26 lat, przy czym siebie nawzajem okrążają w ciągu 156 dni.

Planeta w układzie potrójnym to niespodziewana sytuacja. Konacki sugeruje, że może ona być nieudaną gwiazdą, dla której zabrakło materii aby rozpoczęła się synteza wodoru. Gdyby materii było wystarczająco dużo, mielibyśmy do czynienia z układem poczwórnym gwiazd.

Źródło: Astronomia.pl
  • 0

#2

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Ale trzeba Polakom przyznać zdolności Astronomiczne to już nie pierwsze i napewno nie ostatnie takie odkrycia... Już nie wspominam nawet o Mikołaju Koperniku. Oby tak dalej :D
  • 0

#3

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To jest przykład ile wiemy jako ludzie i naukowcy, o Wszechświecie - nic ;)
  • 0



#4

diodadioda.
  • Postów: 91
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Super news :D :gicior:
  • 0

#5 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

ja to jestem bardzo dumny ze to nasz rodak odkryl takie wspaniale zjawisko.Kurcze Ciekawe jakby z planety wygladaly tak naprawde 3 slonca? czy to znaczy ze tam nie ma nigdy nocy? :)
  • 0

#6

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

To jest przykład ile wiemy jako ludzie i naukowcy, o Wszechświecie - nic



może i nic ale trzeba się cieszyć że choć tyle :evil: jak tak dlaje będziemy się posówać to będziemy wiedzieć coraz więcej
  • 0

#7

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polski astronom Maciej Konacki odkrył planetę znajdującą się w układzie potrójnym gwiazd. Artykuł o tym odkryciu ukazał się najnowszym numerze Nature. Obserwacje zostały wykonane teleskopem Keck I w obserwatorium na Hawajach. Planeta znajduje się w układzie oznaczonym HD 188753. Znajduje się on w odległości 149 lat świetlnych od Ziemi. Widoczny jest w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda znajdująca się w centrum układu jest podobna do Słońca. Ma jasność 8 mag, zatem można ją dostrzec przez amatorski teleskop.

Podam wam pewne podobieństwo między tym Polskim astronomem ... a jeszcze innym ... Mikołaj Kopernik.... Maciej Konacki... Tu M.K. i tu M.K. ? Dziwne nie... :roll:
  • 0

#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

nie zauwazylem nawet tego..sugerujesz ze nie przypadek? :)
  • 0

#9

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

jak tak dlaje będziemy się posówać to będziemy wiedzieć coraz więcej

Posuwać przez u otwarte :evil:

TA,tyle ze w 2012r ... dobra juz nie bede pisał
Słyszałem tez hipoteze ze w 2012 roku cywilizacja cofnie sie do epoki kamienia lupanego (chodzi o technologie)

Aż za dużo tych hipotez :D
  • 0



#10

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Słuchasz jakiś bredni :D Polacy się nie dadzą cofnąć... nie ma mowy :D
  • 0

#11 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

chcialbym w to wierzyc...ale gdyby komputery wszystkie padly, elektrycznosc to technika na nic by sie zdala...
  • 0

#12

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Słuchasz jakiś bredni


Można i tak :rotfl:

Dobra,Jeżeli ja słucham bredni to to forum też jest jedną wielką brednią.
Sorki za taki text - to taki przykład,mam nadzieje ze admin nie da mi ostrzezenia.
Widze ze darthowi dopisuje humorek :rotfl:
  • 0



#13

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Widze ze darthowi dopisuje humorek


Jestem człowiekiem który 23h na dobe dopisuje humorek :D ale to tak tylko bo zejdziemy z tematu
  • 0

#14

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

hehe.tak mysłałem.to witaj w klubie :mrgreen:

A tak po za tym to te trzy słońca z planetą to moim zdaniem to nie jest nic nadzwyczajnego w tak wielkim wszechświcie.
Jeszcze nieraz odkryjemy coś szokującego.Z resztą cały świat jest szokujący :wow:
  • 0



#15

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bedzie big bada bum... i plum plum... hehe... dobra... niech odkrwają nowe planetki, słońca a najmilsze jest to że to polak odkrył :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych