Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zbliża się 2004 VD17


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ. CZY ZA 96 LAT ZATOCZYMY HISTORYCZNE KOŁO?

* Asteroid sprzed 65 milionów lat był odpowiedzialny za wymarcie dinozaurów, po którym został krater w Meksyku na półwyspie Jukatan.
** Około 250 milionów lat temu na Ziemi doszło do jednego z największych w dziejach masowego wymierania. Zniknęło wtedy około 90 procent wszystkich gatunków zwierząt morskich i 70 procent kręgowców.
*** 3,5 miliarda lat temu w Ziemię uderzył duży obiekt. To najdawniejsze, a być może i najpotężniejsze w historii Ziemi uderzenie miało energię 10 do 100 razy większą niż energia planetoidy, która 65 milionów lat temu spowodowała wyginięcie dinozaurów. Uderzenie spowodowało powstanie fal tsunami nieporównywalnych z późniejszymi tego typu zdarzeniami.

Czy to się powtórzy?

Prowadzona przez NASA lista asteroid potencjalnie grożących zderzeniem z Ziemią ma nowy numer jeden! Największym zagrożeniem dla naszej planety jest asteroida o nazwie 2004 VD17. Termin ewentualnej kolizji to 4 maja 2102 roku! Jej średnicę ocenia się na ok. 580 metrów. Posiada masę niemal miliarda ton, co - w wypadku zderzenia - wyzwoliłoby 10 000 megaton energii odpowiadającej energii całej zgromadzonej na świecie broni jądrowej. Asteroida o takim rozmiarze mogłaby wybić w Ziemi krater o szerokości ok. 10 km oraz wywołać trzęsienie ziemi o sile 7,4 st. w skali Richtera.
Dołączona grafika
Najnowsze obserwacje, z 23 lutego, pozwoliły naukowcom z programu monitorowania obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, NEO (Near Earth Object) dokładniej obliczyć orbitę "podejrzanej" asteroidy 2004 VD17. Miały one wyeliminować lub zmniejszyć prawdopodobieństwo jej kolizji z Ziemią w 2102 roku. Tak się jednak nie stało. Astronomowie postanowili, więc zmienić "wycenę zagrożenia" asteroidą na poziom drugi w tzw. skali turyńskiej. Przyjęta, w 1999 r. skala turyńska przypomina stosowaną dla trzęsień ziemi skalę Richtera, ale określa prawdopodobieństwo zderzenia danej asteroidy z Ziemią (w skali od 1 do 10). Nie uwzględnia jednak prawdopodobnych efektów kolizji, tak jak równolegle stosowana skala Palermo. Zdecydowana większość spośród około 4 tysięcy dotychczas zidentyfikowanych obiektów znajdujących w pobliżu Ziemi (NEO) zostało "wycenionych" na poziom zerowy. Oznacza to brak jakiegokolwiek zagrożenia z ich strony dla naszej planety. Poziom 1 sugeruje już możliwość kolizji, która wymaga dokładnego monitorowania. "Ryzyko impaktu tego obiektu w ciągu następnego wieku jest większe, niż ryzyko upadku jakiejkolwiek innej asteroidy", powiedział Morrison. Zdaniem Don Yeomans z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, poziom 2 zdarza się niezwykle rzadko, ale nie oznacza jeszcze alarmu a dalsze obserwacje obiektu zmniejszą jego "wycenę", być może nawet na poziom zerowy.

Według ostatnich pomiarów, szanse, że asteroida uderzy w Ziemię w roku 2102 są jak 1 do 1600. Dwa lata później, w roku 2104, już tylko jak 1 do 500 tysięcy. Dotychczas najwyżej "wyceniono" zagrożenie ze strony asteroidy Apophis (2004 MN4): na poziom 4 w grudniu 2004 r. Po pewnym czasie ocenę zagrożenia zmniejszono do poziomu 1. Apophis, mierzący 300 metrów szerokości i mający masę niespełna 100 milionów ton, ominie Ziemię w odległości 36,350 kilometrów w dniu 13 kwietnia 2029 roku. Pod koniec lat 90. NASA dostała "zielone światło" od kongresu na projekt zlokalizowania przed 2008 rokiem aż 90 proc. wszystkich NEO o średnicy, co najmniej kilometra. Jak zapewnia Yeomans, dotychczas odnaleziono już 830 z prognozowanych 1100 asteroid oraz tysiące mniejszych obiektów krążących blisko Ziemi.

Źródło: AstroNew
  • 0

#2

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Termin ewentualnej kolizji to 4 maja 2102 roku!

Phi i tak mnie na tym świecie nie będzie, więc po co tu panikować :)
  • 0



#3 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

moze w innym wcieleniu...
  • 0

#4

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tym będę się martwił za kilkadziesiąt lat - najprawdopodobniej o ile w 2012 Annuanncośtam mi nie spadnie na głowę.
  • 0



#5 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

moze tak zle nie bedzie :)
  • 0

#6

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Dziś w planetarium o tym koleś opowiadał :D i z tego co wiem to ona nie jest na kursie kolizyjnym z nami... ma przelecieć dosyć blizuiutko że będzie to pięknie widziano z ziemi przez 4 Godziny :D mam nadzieje to zobaczyć :D
  • 0

#7

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jest brane pod uwage prawdopodobieństwo zderzenia...
  • 0

#8

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

no tak jest... ale licze też na to że za 6 lat w razie czego będziemy się już potrafić obronić przed takowym zagrożeniem
  • 0

#9

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Za 6 lat żadna kometa raczej nam niegroźi :) Być może coś większego :P
  • 0

#10 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

a co takiego?
  • 0

#11

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

No dokładnie co to takiego może być.... ja wiem o komecie zbliżającej się do naszej planety
  • 0

#12

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Planeta
  • 0

#13

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nibiru (planeta x)
Zgdonie z 'przepowiedniami' mają wtedy powrócić 'Stwórcy Gwiazd' - 2012

Komaeta ma uderzyć w 2102 anei 2012 :argue:
  • 0



#14

.
  • Tematów: 0
Reputacja

Napisano

Coś takiego znalazłem :D nie wydaje mi się to ver. najbardziej optymistyczna ale jakoś nie sądze by był to koniec świata :)

Rok 2012 jest najczęstszą, przyjmowaną przez różne apokaliptyczne grupy (i teorie), datą "końca świata". Prawdopodobnie ma to swoje źródło w kalendarzu Majów (świeckim i religijnym), który podaje dzień 21 grudnia 2012 jako ostatni dzień historii. Sam "koniec" świata jest tutaj często rozumiany metaforycznie, ma to oznaczać bowiem wydarzenia, po których ludzie na Ziemi na zawsze zmienią swój sposób patrzenia na świat i na drugiego Człowieka.
  • 0

#15

Baal.
  • Postów: 399
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uff, troche mnie tym uspokoiłeś :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych