Skocz do zawartości


Zdjęcie

Serwer, Kosmos, Atlantyda - każde imię możliwe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Masz problem z nadaniem dziecku niespotykanego imienia? Jedź na Ukrainę. Miejscowe prawo nie przewiduje w tej dziedzinie ograniczeń, toteż obok tradycyjnych imion coraz częściej pojawiają tu najwymyślniejsze wytwory ludzkiej wyobraźni.
Z raportu ukraińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że chociaż prym nadal wiodą imiona z kalendarza, nierzadkie na Ukrainie są dziś imiona egzotyczne, a nawet wymyślone przez samych rodziców.

I tak obok Zofii, Darii oraz Romana i Hliba (Gleba) ukraińskie urzędy stanu cywilnego zarejestrowały w r. 2006 imię Czeresznia (Czereśnia), Caryca, Pryncesa (Księżniczka), Atlantyda, Madagaskar i Tajmer (od ang. timer).

Rodzice z obwodu zaporoskiego (wschodnia Ukraina), zapewne z miłości do informatyki, nadali swemu nowo narodzonemu synowi imię Serwer, a mieszkańcy obwodu donieckiego nazwali dziecko Kosmos.

"Ukraińskie prawodawstwo nie nakłada na rodziców żadnych ograniczeń w sprawie imion, w związku z czym mamy w naszym kraju nawet chłopca o imieniu Isus Chrystos (Jezus Chrystus)" - poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Lija Ilczenko.

Na pytanie o pochodzenie jej własnego, także nieczęsto spotykanego imienia, pani Lija odpowiedziała, że jest ono wynikiem roztargnienia jej ojca.

"Przed moim przyjściem na świat rodzice chcieli dać mi imię Wiktoria lub Liliana. Tato jednak był tak zdenerwowany, że zapomniał, co ustalili z mamą, i wybrał coś pośredniego" - powiedziała śmiejąc się rzeczniczka.

Ministerstwo Sprawiedliwości w Kijowie podkreśliło w poniedziałkowym komunikacie, że w ubiegłym roku, w odróżnieniu od roku 2005, ukraińscy rodzice nie nadawali swym dzieciom imion na cześć działaczy politycznych.

Po zwycięstwie pomarańczowej rewolucji, kiedy prezydentem kraju został Wiktor Juszczenko, wielu chłopców otrzymało właśnie jego imię.

Zwyczaj nadawania dzieciom imion związanych z polityką lub osiągnięciami gospodarczymi zapoczątkowali komuniści. W początkowym okresie istnienia Związku Radzieckiego można było spotkać ludzi o imieniu Lenina czy Wilen (od imienia, patronimikum i nazwiska przywódcy przewrotu bolszewickiego Włodzimierza Iljicza Lenina).

Zdarzały się w owych czasach także takie perełki jak Traktor i Traktoryna lub Dazdraperma (skrótowiec od rosyjskiego "Da Zdrawstwujet Pierwoje Maja", czyli Niech Żyje Pierwszy Maja).

I chociaż czasy komunizmu na Ukrainie poszły już w zapomnienie, komunistyczna mentalność, nakazująca niszczenie "starego" i tworzenie własnego "nowego", nadal żyje w świadomości wielu ludzi. Dotyczy to, jak widać, także imion.

Nie bądźmy zatem zdziwieni, jeśli któryś z zachwyconych zachodnim stylem życia obywateli Ukrainy nazwie kiedyś syna imieniem Merc (od mercedes), a córkę, na cześć telefonu komórkowego, Mobiła (od mobilnyj telefon, czyli komórka).

http://wiadomosci.on...9,1,1,item.html

PS.Swoją drogą możemy wykazać się inwencją twórczą i sami zaproponować jakieś dziwaczne imiona,fajnie się przy tym bawiąc.
  • 0



#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Osobiście nie mam nic przeciwko takim oryginalnym imionom, nawet jest to ... interesujące, dosyć przyszłościowe... :) No ale nazywać się Serwer ? Ee... albo inaczej : cześć, Celeron jestem... :lol
  • 0

#3

Darth_Luk.
  • Postów: 45
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dość oryginalne te imiona ale zabawna by była sytuacja dzieciak imieniem warcraft mowi do mamy idę do servera (ciekawe jaka by była reakcja :D )
  • 0

#4

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moi rodzice się kiedyś zastanawiali, czy mi nie zmienić imienia na Gregorian :D (od nazwy zespołu)
Ja bym jednak, jeśli już, zamienił "Marek" na "Ivellios"...
  • 0



#5

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie głupota. Ojcu się coś ubzdura, dzieciaka nazwie "oryginalnie", a potem postaw się w sytuacji takiego dziecka.
  • 0



#6

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Prynajmniej nie zbiera się 10 agnieszek i 10 mateuszy w jednej klasie. W dodatku wszystko ewoluuje, dzisiaj normalnością są takie imiona jak Kevin, John czy podobne w naszym kraju, kiedyś ludzie będą mieli takie... egzotyczne imiona...
  • 0

#7

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mnie osobiście nie podobają się egzotyczne imiona, jak widzę matkę z 5letnią córką, na którą woła "Pamela"... Żyjemy w Polsce, jesteśmy Słowianami to powinniśmy nosić słowiańskie imiona, moim zdaniem są o wiele ładniejsze od obcych. Ja niestety nie mam żadnego słowiańskiego imiona, jedynie łacińskie Piotr i greckie Filip...
  • 0



#8

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ja kiedyś miałem sen, że wszyscy znajomi mówili na mnie izajasz :D od wtedy mam chęć tak się nazywać i jednocześnie żal, że inaczej mi nadali ;) ale swoje też noszę dumnie i bardzo je lubię :D Tom'Ash się znaczy :D
od zawsze kręciły mnie takie 'anielskie' imiona :]

a nazywać się serwer to dobry gryps :D

'dawaj, wbijamy na serwer!'
'ble, ty pedale!' :D

aż mi się przypomniało jak to było z hipisami, gdzie dzieci chcieli nazywać 'rainbow' czy coś w ten deseń :D
  • 0

#9

Buffalo_Soldier.
  • Postów: 102
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pamiętam miałem kiedyś sąsiadów, 100% polacy, ale jednak coś tam nie grało, bo mieli córke i syna. Córke nazwali Andżelika, w sumie nic dziwnego, ale syna nazwali Idżi, tak drodzy Moi, dokładnie- Idżi. Śmiesznie to brzmiało jak matka wołała go na obiad, "Idżi na obiad!"

Ja nazwe swojego Cypheron =p
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych