Skocz do zawartości


Zdjęcie

Paulo Coelho


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

(ur. 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro), zanim w wieku 38 lat zadebiutował jako autor powieści, był autorem sztuk teatralnych, reżyserem teatralnym, hippisem, a także pisał teksty piosenek dla najpopularniejszych w Brazylii gwiazd muzyki pop. Wkrótce potem zajął się dziennikarstwem telewizyjnym i pisaniem scenariuszy dla TV. Wychowany w katolickiej rodzinie, uczeń jezuickiej szkoły w poszukiwaniu swojej drogi duchowej poznał w młodości inne religie, sekty, tajemnicze ugrupowania. Przełomem w jego życiu była odbyta w 1986 pielgrzymka do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostella. "Mistyka tego miejsca wywołała we mnie taki wstrząs, że musiałem to opisać", wspominał po latach. Świadectwem tego przeżycia była opublikowana w 1987 roku książka "Pielgrzymka". Rok później powstał "Alchemik", który po pokonaniu początkowej nieufności wydawców stał się niezwykłym fenomenem wydawniczy i czytelniczym w wielu krajach wiata. Następnie wydał powieści "Brida" (1990), "Walkirie" (1992), "Maktub" (1994) oraz tytuły, które obecnie rywalizują z "Alchemikiem" na światowych listach bestsellerów: "Na brzegu rzeki Piedra usiadłam i płakałam" (1994), "Piąta góra" (1997). W 1997 wydał w Brazylii "Podręcznik wojownika światła". Jego najnowsza powieść to "Weronika decyduje się na śmierć", opublikowana w 1998 w Brazylii ma według zapowiedzi wydawców szansę stać się kolejnym światowym przebojem czytelniczym. Jego książki zostały opublikowane w 23 milionach egzemplarzy, w ponad 100 krajach wiata, w przekładach na 42 języki. Otrzymał dziesiątki prestiżowych nagród. Trzy tytuły Paulo Coelho trafiły na listy bestsellerów jednoczenie we Francji, Polsce, Szwajcarii, Argentynie i Brazylii. "Alchemik" jest zalecany do użytku w szkołach we Francji, Włoszech, Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, w USA i na Tajwanie. Prawa do filmowej adaptacji tej powieści zostały zakupione przez Warner Brothers, zainspirowała francuskiego kompozytora Walter Taieba do stworzenia symfonii ("The Alchemists Symphony"), w Japonii powstał na jej kanwie musical, we Włoszech przedstawienie muzyczne Irlando Danieliego. Jej adaptacje teatralne powstają w Turcji, Norwegii, Boni, Chorwacji i Słowacji. Coelho dwa razy z rzędu zapraszany był na głośną konferencję w Davos, gromadzącą elity politycznego całego wiata. W roku ubiegłym został przyjęty na osobistej audiencji przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Krytycy piszą, że jego symboliczny język przemawia nie do rozumu, lecz do serca. Czytelnicy a najwięcej ich ma wśród młodzieży, choć także Madonna i Julia Roberts uznają ją za ulubioną powieść wyznają, że "Alchemik" zmienił ich życie. Czy mamy do czynienia z mistrzem rozwoju duchowego ery globalizacji? Czy z umiejętnym trafieniem w gust masowej publiczności poddającej się nastrojom końca wieku ?

W wywiadzie dla "Zwierciadła" (październik 1999) autor wyznawał polskiej publiczności:

"Z moimi czytelnikami dzielę się jedynie doświadczeniem. Nie próbuję tłumaczyć im wszechświata. Nie wiem, co oznaczają znaki, omeny. Nie udzielam nauk. Jestem po prostu dobrym kompanem, ale na pewno nie mistrzem. Jestem starszym bratem, nie guru".
  • 0



#2

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dla mnie szczerze mowiac nic szczegolnego, ksiazki proste, przewidywalne jak romansidla. Nie wiem jakim cudem ten koles zdobyl taka slawe. Chyba dlatego ze pisal to, o czym ludzie lubia czytac, czyli komercja.
  • 1

#3

Mike.
  • Postów: 259
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wiesz co TiamaT? Po przeczytaniu twojego komentarza tylko jedna myśl przyszła mi do głowy:

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota, chociaż co do pierwszego nie mam pewności." - Albert Einstein
  • 0

#4

meth777yl.
  • Postów: 116
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Paolo to mądry gość, co widać w jego opowieściach i formie w jaką je ubiera.
zero zbędnych opisów dupereli, bajkowa atmosfera i zwalająca z nóg puenta.
oczywiście nie dla wszystkich :)

Erik Emanuel Shmidt wydaje się pisać na tę samą modłę co Cohelo ale jego "Oscar i Pani Róża" jakoś
mi nie podeszły.
niemniej jednak polecam Alchemika i Piątą górę. Te ostatnie książki Paola to już trochę zniżka formy
chociaż ta w któej zawiera swoje króciótkie felietoniki jest jak najbardzie godna uwagi.
  • 0

#5

Afganka.
  • Postów: 102
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie również nie porywają jego dzieła. Ładne, obrazowe słownictwo, ciekawe metafory, ale nic poza tym. Jak dla mnie, przerost formy nad treścią :)
  • 0

#6

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale do niektorych nie dociera, ze o gustach sie nie dyskutuje, tylko sie spinaja. Dla mnie to jest kicz nad kiczami, taki sam fenomen jak "Ich Troje" w muzyce, nie wstydze sie tego mowic, a inni niech sobie warcza, wisi mi to. Ja tylko wyrazam swoja opinie o pisarzu i ksiazkach, a nie o czytajacych go ludziach. No chyba ze ktos widzi w nim Boga i krytykujac pisarza, obrazam w ten sposob jego uczucia religijne, to przepraszam.
  • 1

#7

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Widze, że Paulo Coelho ma już zagorzalego krytyka jego dzieł - a jest nim Tiamat...

Szkoda tylko, że nawet nie przeczytal zapewne żadnego jego dzieła :lol
  • 0

#8

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oo nastepny krytyk gustow sie znalazl, przeczytalem wyobraz sobie slynnego Alchemika, a takze Piata gore. Juz drugi raz mi zarzucasz nieprzeczytanie zadnej ksiazki kogos (wczesniej chyba Danikena), wiec nie wymyslaj sobie teorii. Gdybym nie czytal to po co bym sie wypowiadal ? Kazdy ma zarowno zwolennikow jak i krytykow, sa gusta i gusciki, za gusta sie nie krytykuje ludzi.
  • 1

#9

Mike.
  • Postów: 259
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

:D Ale się napiąłem...

Nie jestem fanem Coelho, ba przeczytałem dwa jego dzieła "Wojowników Światła" i "Weronika postanawia umrzeć".

Pamiętam jak kiedyś mój sąsiad jeżdzący starym zardzewiałym Polonezem obruszył się jak zobaczył Saaba 900 znajomego. Wtedy jako małolat zrozumiałem, że niektórzy już tak mają...

Zresztą TiamaT potwierdziłeś słowa Legalize - przeczytawszy 2 książki napisałeś autorytatywnie

...nic szczegolnego, ksiazki proste, przewidywalne jak romansidla...

Taka ludzka cecha -coś tam liznąć trochę i już wydawać sądy. Tym samym potwierdziłeś, że Twój podpis jak ulał pasuje do tej sytuacji...
  • 0

#10

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zresztą TiamaT potwierdziłeś słowa Legalize - przeczytawszy 2 książki napisałeś autorytatywnie
QUOTE
...nic szczegolnego, ksiazki proste, przewidywalne jak romansidla...
Taka ludzka cecha -coś tam liznąć trochę i już wydawać sądy. Tym samym potwierdziłeś, że Twój podpis jak ulał pasuje do tej sytuacji...


czyli dokladnie to samo mozesz powiedziec o sobie i o tym co napsales, bo:

Nie jestem fanem Coelho, ba przeczytałem dwa jego dzieła "Wojowników Światła" i "Weronika postanawia umrzeć".


i kolo sie zamyka :D bo skrytykowales mnie za cos, o czym nie mam pojecia, nie majac sam pojecia za co mnie krytykujesz :D pozatym w jego przypadku 2 ksiazki to duzo, bo to chyba jedna czwarta jego tworczosci. Ale widze, ze czytalismy rozne jego ksiazki, takze mozna polaczyc sily i wydac wspolna ocene na podstawie 4 dziel :D
  • 0

#11

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja się zgadzam ze stwierdzeniam Tiamata. Cohelo może i jest uwielbiany przez wielu, ale wielkim pisarzem nie jest. Żadna z jego książek mnie jakoś nie poraziła, nie odkryła przede mną nic nowego, nie zmieniła znacżąco mojego życia. Ot, dobry rzemieślnik, który umie do siebie przekonać dużo ludzi, ale nic specjalnego. Mnie osobiście jego książki znudziły.
  • 0

#12

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To polecam wam Myśli i impresje 1998 - 2005 "Być jak płynąca rzeka". Oczywiście o gustach się nie dyskutuje ale o mądrości już chyba można, ale oczywiście najpierw należy dojrzeć. Osobiście bardzo lubię Coelho, właśnie przez prostotę w wyrażaniu siebie co powoduje, że książki jego przepełnione wieloma mądrościami życiowymi mogą trafić do większej rzeszy czytelników. Oczywiście tacy jak Tiamat czy Aylin szukają czegoś ubranego w bardziej wyrafinowany i dojrzały intelektualnie język i ich wola, ale posunięcie się do określeń, że są to romansidła, bądź jak muzyka Ich Troje, to już dla mnie ignorancja Tiamat.

Pzwolę sobie zacytować fragment wspomnianej wyżej książki:

Wskazówki jak chodzić po górach


Znajdź górę na którą chcesz wejść: nie sugeruj się opiniami tych, którzy mówią, że :tamta wygląda piękniej" lub "ta jest o wiele łatwiejsza". Stracisz wiele energii i siły by osiągnąć swój cel, jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za to, co robisz, więc musisz być tego pewien.
Zastanów się jak do niej dotrzeć: bardzo często góra podziwiana z oddali wydaje się piękna, interesująca, zapowiada wyzwania. Jednak co się dzieje gdy próbujemy się do niej zbliżyć? Nie prowadzi tam żadna droga, a Ciebie od celu dzieli las. To, co proste na mapie, w rzeczywistości okazuje się trudne. Dlatego wypróbuj wszystkie ścieżki, aż kiedyś staniesz przed szczytem, który chciałeś zobaczyć.
Ucz się od ludzi, którzy zdobyli szczyt : niezależnie od tego,jak bardzo jesteś przekonany o swej niepowtarzalności, zawsze znajdzie sie ktoś, kto wcześniej miał podobne marzenia. Zostawił ślady, które ułatwią Ci drogę: porzucony sznur, wydeptaną ścieżkę, złamane gałęzie. To twoja wspinaczka, twoja odpowiedzialność,ale nie zapominaj, że cudze doświadczenie jest pomocne.
Zagrożenia widziane z bliska można pokonać: Kiedy zaczynasz wspinaczkę swych marzeń, rozglądaj sie.Są przepaści, niewidoczne szczeliny. Są kamienie tak wygładzone przez deszcz, że stają się śliskie jak lód. Jeżeli jednak wiesz, gdzie postawić stopę, zauważysz pułapki i ich unikniesz.
Podziwiaj zmieniający się krajobraz. Oczywiście trzeba pamiętać o celu wspinaczki - zdobyć szczyt. Jednak w miarę podchodzenia widzisz coraz więcej,. Dlatego czasem warto się zatrzymać, by podziwiać widoki, z każdym pokonanym metrem możesz spojrzeć trochę dalej. Wykorzystaj to, by odkryć rzeczy, których dotąd nie rozumiałeś.
Szanuj swoje ciało: tylko ten zdoła wejść na szczyt, kto poświęca ciału należytą uwagę. Dostajesz od życia tyle czasu, ile trzeba,dlatego idź nie wymagając od siebie rzeczy niemożliwych. Jeśli pójdziesz za szybko, zmęczysz sie i staniesz w pół drogi. Jeżeli zaś pójdziesz za wolno, nadejdzie noc i zgubisz droge. Podziwiaj widoki, pij źródlaną wodę, korzystaj z owoców, którymi tak hojnie obdarz cię natura, ale idź na przód.
Szanuj swą duszę: nie powtarzaj sobie ciągle "uda mi się". Twoja dusza dobrze o tym wie, potrzebuje tylko czasu, by dorosnąć, opanować horyzont, dosięgnąć nieba. Obsesja nie ułatwia znalezienia celu i odbiera przyjemność wspinaczki. Ale uwaga! Nie powtarzaj sobie również: "to trudniejsze, niż myślałem", dlatego że szybko stracisz wewnętrzną siłę.
Przygotuj sie na to, że musisz przejść o kilometr więcej: dojście na szczyt trwa zawsze dłużej, niż myślimy. Nie daj się zwieść, przyjdzie moment, gdy uznasz że jesteś blisko, a jeszcze bedziesz miał przed sobą szmat drogi. Jeżeli jednak podjąłeś się wspinaczki, nie będzie to żadną przeszkodą.
Ciesz się gdy wejdziesz na szczyt: płacz, klaszcz,krzycz na wszystkie strony świata, pozwól, by hulający wiatr oczyścił twój umysł, ochłodził spocone i zmęczone stopy, otwórz szeroko oczy, otrzep z kurzu serce. Jakie to wspaniałe, że to, co było ledwie snem, odległą wizją,teraz stanowi część twojego życia. Udało się!
Złóż przyrzeczenie: wykorzystaj to,że odkryłeś w sobie siłę, której dotąd nie znałeś i powiedz sobie, że od tej chwili będziesz z niej korzystać do końca swoich dni.A najlepiej obiecaj sobie, że odkryjesz inna górę i zacznij nowa przygodę.
Opowiedz swoją historię: tak, opowiedz swoją historię. Daj przykład. Powiedz o tym jak największej liczbie osób, dzięki czemu one także odnajdą w sobie odwagę i staną przed własną górą.

Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka"
  • 0



#13

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przypomina przedszkolne opowiastki - poważnie.
  • 0

#14

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Poważnie to nie rozumiesz tego co czytasz _Silent_ może kiedyś dojrzejesz i zrozumiesz.
Jednak pomyliłam się twierdząc, że jego książki są napisane prostym językiem, zrozumiałym dla każdego.
  • 0



#15 Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut

Gość_Queen Henemet Amon Hatszepsut.
  • Tematów: 0

Napisano

Twórczość Paula Cohelo jest z jednej strony osbypywana nagrodami i zachwytami, z drugiej zaś suchej nitki się na niej nie zostawia twierdząc, że jest to lektura mało ambitna.
Silentowi nie musi się podobać twórczość Cohelo bez wnikania w szczegóły.
Jako osoba dorosła nie osadzaj go bo tylko potwierdzasz, że ty również umiesz czytać.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych