Skocz do zawartości


Zdjęcie

W 5 sekund przeczytał tekst liczący 1482 słowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#46

Lubię ciastka.
  • Postów: 101
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wyczyn niesamowity, ale ile zostaje z przyjemnosci lektury? Z reszta ten prog rozumienia czytanego tekstu... Pozwolcie ze zacytuje Woodego Allena:

Bylem na kursie szybkiego czytania, zdolalem nawet przeczytac "Wojne i pokoj" w dwadziescia minut. To bylo o Rosji.

;]

Ja nauczylam sie czytac w wieku czterech lat. Teraz kupuje srednio 3-4 ksiazki tygodniowo i nie moglabym zyc bez tej ilosci tekstu. To zakrawa na jakas manie bo uwielbiam w dodatku pisac... Albo zdechne, zasypana zawartoscia mojej biblioteczki, albo jeszcze o mnie uslyszycie!
  • 0

#47

Maniex X.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uważam że przeskakiwał w czytaniu, a jego umysł sumował wszystkie słowa które przeczytał i bagatelizował :)

3.2 Pisz na temat wątku, w którym się wypowiadasz. Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to nie pisz wcale.
Następnym razem przed odkopaniem tematu sprzed 4 lat zastanów się czy warto to robić dzieląc się tylko jednym zdaniem.
Dołączona grafika

  • 0

#48 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

to chyba polega na ogarnianiu wzrokiem pewnej powierzchni i wylapaniu sensu- z pominieciem ozdobnikow,mnie wiecej tak jak sie patrzy na obraz, calosciowo. Fakt, zeby poczuc smaczki, urode szczegolow, trzeba przyjrzec sie powtornie, juz na spokojnie, jak ktos ladnie napisal- delektujac sie kazdym slowem, ale po ogarnieciu calosci w tych szczegolach nie rozmywa sie sens, ogolna wymowa Kazda wypowiedz ma szkielet, os na ktorej wspiera sie reszta, szybkie czytanie polega na odnalezieniu tej osi, z pominieciem rzeczy mniej istotnych dla wymowy calosci. Tak mniej wiecej to widze, czytam szybko, dlatego zawsze wracam do przeczytanych ksiazek, sprawdzajac czy nic mi nie umknelo. Slowo po slowie zwyczajnie nie umiem, ale z drugiej strony-czytajac obrazowo, latwo przeoczyc cos waznego.
  • 0

#49

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Panowie Maniex X i ayalen otrzymują:
Dołączona grafika
Złotą łopatę za odkop roku. Serdecznie gratuluję. Chłopaki, pomyślcie nad archeologią jako o kierunku na studiach.

// Edytka, żeby nie było, że spamuję :( :

Szybkie czytanie jest jak najbardziej możliwe, a wynik sprzed 5 lat jest jak najbardziej imponujący.

@ayalen,
To polega po prostu na szybkim czytaniu. Różnica jest chociażby w tym, że ma o wiele szersze pole widzenia, nie marnuje czasu na fonetyzowanie. Impuls nie marnuje czasu na procesy "słuchowe", tylko od razu przechodzi z oczu do mózgu. Kwestia "przyjemności" z szybkiego czytania jest subiektywna. Po pierwsze, nikt nie każe nikomu wszystkiego szybko czytać (to powstało dla zaoszczędzenia czasu i jest najwygodniejsze w czytaniu długich tekstów, a nie literatury pięknej), po drugie, "sens" jest w głowie, więc dużej różnicy nie ma.

Dołączona grafika
-
7.11 Zabronione są jakiekolwiek zmiany w przypisach moderatorów zamieszczanych w Postach na Forum. Punkt ten nie obejmuje sygnatury.
Tyczy się to również zmiany mojego nicka pod belką. Słowne upomnienie.
/Connor

  • -2



#50

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do tego jeszcze :

Dołączona grafika

Dołączona grafika
/Connor
  • -2



#51 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

Lis, dziekuje uprzejmie, przyda sie i to, chocby po to aby walnal sie nia w w leb ten kto twierdzi ze szybkie czytanie polega na szybkim czytaniu. Amen.
Dalsza czesc to teoretyczna interpretacja czy na podstawie praktyki? Bo jak czytam to czytam a nie analiuje gdzie mi jaki impuls dociera.
Mysle ze zawsze warto siegac do staroci, chocby po to zeby sprawdzic czy nasz punkt postrzegania i zakres rozumienia poszerzyl sie. Jesli nie - oznacza to stagnacje umyslowa, nie jestem pewna czy lopata wowczas pomoze. Ale dzieki, daj znac jesli bedzie Ci potrzebna.

Użytkownik ayalen edytował ten post 21.04.2013 - 17:30

  • 1

#52

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie jest temat o problemie twórcy tematu (jak na elektrodzie), tylko opisujący zjawisko. Tutaj nie funkcjonuje coś takiego jak archeologia - jeśli ktoś ma coś do powiedzenia nic nie szkodzi żeby to zrobił.

Warto ćwiczyć szybkie czytanie, w końcu tekst jest źródłem wiedzy. Szybkie czytanie pozwala nam na posiadanie większej ilości wiedzy bez rezygnacji z przyjemności. Ja niestety nie czytam super szybko, może czas to poprawić. ;)
  • 1



#53

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Lis, dziekuje uprzejmie, przyda sie i to, chocby po to aby walnal sie nia w w leb ten kto twierdzi ze szybkie czytanie polega na szybkim czytaniu. Amen.

Mam wrażenie, że w Twoim przypadku mózg to narząd szczątkowy. Ewentualnie z Twoim czytaniem nie jest tak dobrze, jak myślisz. Nie martw się jednak, pomogę Ci.
Teraz się przygotuj i czytaj ze zrozumieniem:

Szybkie czytanie polega (jak sama nazwa mówi) na szybkim (szybszym niż normalne) czytaniu tekstu. Dzieje się tak dlatego, że przeciętny czytelnik, czytając, czyta sobie w myślach słowa, które czyta. W ten sposób maksymalną "barierą" prędkości czytania w taki sposób jest ok. 300/400 słów na minutę. Takie zjawisko - czytanie sobie w myślach tekstu jest nazywane fonetyzacją. Fonetyzując, tekst, który widzisz, wypowiadasz, więc "zatrudniasz" niepotrzebnie rejony w mózgu odpowiedzialne za procesy słuchowe. Jeśli wyeliminujesz fonetyzację, to przełamujesz barierę 300/400 słów na minutę i jesteś zdolny czytać szybciej. Tekst od razu przez zmysł wzroku dostaje się do mózgu, nie marnując czasu w ośrodkach słuchowych. Jak już nie czytasz sobie w myślach tekstu, to "wchłaniasz" tekst wzrokiem. Wtedy przydaje się mieć poszerzone pole widzenia, żeby móc "pochłonąć" więcej tekstu. Przydatne jest też używanie wskaźnika i kilka innych rzeczy. Tak w dużym skrócie wygląda mechanizm szybkiego czytania.

Dalsza czesc to teoretyczna interpretacja czy na podstawie praktyki? Bo jak czytam to czytam a nie analiuje gdzie mi jaki impuls dociera.

No właśnie... nie analizujesz... a później piszesz byle jak i byle co.

Mysle ze zawsze warto siegac do staroci, chocby po to zeby sprawdzic czy nasz punkt postrzegania i zakres rozumienia poszerzyl sie. Jesli nie - oznacza to stagnacje umyslowa, nie jestem pewna czy lopata wowczas pomoze. Ale dzieki, daj znac jesli bedzie Ci potrzebna.


Teraz wytłumaczę Ci, po co ta łopata, bo widzę, że tego też nie rozumiesz, a nie pomyślałeś nawet przez chwilę, żeby wpisać w wyszukiwarkę "łopata za odkop roku". Kiedy ktoś pisze w forumowym wątku, który jest nieaktywny przez kilka (w tym wypadku przez 5 lat!) to "odkopuje" temat. Jako że przyczyniłeś się do odkopu, zostałeś nagrodzony złotą łopatą. Proste?
Z innej beczki, jeśli uważasz, że Twój przypadek jest tak ciężki, że nawet łopata nie pomaga, to polecam:
Dołączona grafika
Coś takiego się nazywa encyklopedia. Ta encyklopedia jest na tyle duża, że nawet jeśli nie użyjesz jej we właściwy sposób (dokształcając się), to spełni, w Twoim przypadku, lepszą rolę niż łopata.

@mylo,
Temat został zapomniany na 5 lat, więc jeśli już ktoś odkopuje, to odkopuje. Można chociaż napisać: "Może odkopuję trochę ten temat, ale akurat mam coś ciekawego w nim do napisania" czy coś w ten deseń ;).

Dołączona grafika
/Connor

Użytkownik Lis edytował ten post 22.04.2013 - 17:22

  • 0



#54 Gość_ayalen

Gość_ayalen.
  • Tematów: 0

Napisano

Drogi Panie Lisie, pozwole sobie zacytowac za slownikiem:,, lopata- narzedzie uzytkowe sluzace do przenoszenia materialow sypkich''- zalecalabym wnikliwa lekture slownikow aby.nie mylic narzedzi NIE sluzacych do wreczania.
W kwestii mojej mozgownicy, doceniam wnikliwa analize, pochlebia mi Pan.tymi szczatkami, tym niemniej wole swoje szczatki niz nadmierny przerost nie pozwalajacy widziec nic poza czubkiem wlasnego nosa.
a w temacie- czy stac Pana na kilka slow od siebie czy bez encyklopedii ani rusz? Za pomoca definicji encyklopedycznych tudziez korzystania z opracowan naukowych Ameryki Pan nie odkryje, pozostanie deptac tam gdzie sie utknelo. A watpie szczerze zeby ktokolwiek czytajac- rownoczesnie analizowal proces czytania, wiec to Panu klania sie czytanie ze zrozumieniem- chyba ze nie odroznia Pan opisu procesu od wnioskow plynacych z jego analizy.
  • 0

#55

Przem0.
  • Postów: 22
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobry koleś. W podstawówce zawsze byłem najlepszy w czytaniu na czas, ale ten facet przebił wszystko. :o
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych