Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diabelski głaz z piaskowca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jeden z najciekawszych polskich zabytków - mówią naukowcy o tajemniczym kamieniu z wyrytym wizerunkiem dwóch postaci, który właśnie wydobyto z lasu koło Mniowa (Świętokrzyskie). Kto i po co zadał sobie tyle trudu, żeby go ustawić na linii wschód - zachód? Co oznaczają wykonane na nim rysunki? [img]


Archeolodzy byli zaskoczeni. Tysiące lat temu ktoś ułożył dwutonowy kawał piaskowca na specjalnym postumencie. - Spodziewaliśmy się, że to głaz narzutowy ułożony w naturalny sposób, na którym ktoś wykonał ryty. Tylko one miały mieć jakąś wartość - tłumaczy Andrzej Przychodni z inspekcji archeologicznej Służby Ochrony Zabytków.

Mieszkańcy Kontrewersu koło Mniowa już dawno opowiadali, że na skraju lasu leży diabelski kamień. Na przełomie lat 80. i 90. zainteresowali się nim naukowcy. Stwierdzili, że wyryte postacie to prawdopodobnie średniowieczne wyobrażenie diabłów. Po telewizyjnym materiale do wioski zaczęli przejeżdżać m.in. wielbiciele Dänikena, którzy mówili, że to wizerunek kosmitów.

Sława kamieniowi nie służyła, ktoś go nawet porysował, żeby ryty były lepiej widoczne. Głaz więc zasypano i zapomniano o nim na ponad dziesięć lat - do czasu, gdy dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie na nowo zinterpretował pochodzenie rytów. Jego zdaniem są one bardzo podobne do wyobrażenia cocopelli, dobrych duszków z mitologii północnoamerykańskich Indian Hopi. - Nie oznacza to, że zostały zrobione przez Indian Hopi, ale raczej przez ludzi wywodzących się z tej samej kultury. Ryty ewidentnie przedstawiają postać męską i kobiecą. Zajmuję się tym znaleziskiem już półtora roku i nie znalazłem w Europie identycznych wzorów. Jedno jest pewne, to jeden z najciekawszych zabytków w Polsce - tłumaczy Gierliński.

Głaz został ułożony dokładnie na osi wschód - zachód, a ryty miał tylko po zachodniej stronie. - To element kultu. Co ciekawe, zmarłych w niektórych kulturach też grzebano zorientowanych na zachód. To pośrednio świadczy o wiedzy astronomicznej - komentują archeolodzy.

Są zgodni, że ryty pochodzą prawdopodobnie z neolitu. - To bardzo rozległy okres. Mogły powstać około 2,5 tys. lat przed naszą erą, gdy te ziemie zaczęli zamieszkiwać rolnicy. - mówi Waldemar Gliński, jeden z archeologów badających znalezisko.

Kiedy pojawiły się pomysły, żeby przenieść tajemniczy kamień do Warszawy i tam zrobić badania, weto postawili mieszkańcy wsi i konserwator zabytków. Postanowiono, że głaz trafi do szklanej gabloty w kształcie piramidy, którą ustawiono przed urzędem gminy w Mniowie. W lesie zostanie kopia z żywicy lub betonu.


zdjęcie można zobaczyć http://www.gazetawyb...42,3793575.html
  • 0

#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hmmm.. ciekaw jestem co tam jest napisane ?? I dlaczego został nazwany diabelskim ?
  • 0



#3

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I dlaczego został nazwany diabelskim ?

Kiedyś wszystko co nieznane od razu przypisywane było działalności diabła ;)
  • 0

#4

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

moglby ktos dac lepsze zdjecie tych znakow? bo na gazecie nic nie widac! a co do samego kamienia to nie widze w nim nic niezwyklego.
  • 0

#5 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

I dlaczego został nazwany diabelskim ?

Od X w. wszystkie większe głazy i kamienie nazywano diabelskimi, bo podobno tylko diabeł był w stanie je udźwignąć.Dołączona grafika :)
  • 0

#6

Punkwik.
  • Postów: 22
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no i sa na nim wyryte postacie kojarzone z diablami. napewno to przedmiot kultu, moze ołtarz jakis
  • 0

#7

skora.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystko fajnie ale po co robić afere z powodu kamienia u mnie na osiedlu też podobny jest tylko ma wyryte KSIA+LEWY=WNM :D hehe.Za tysiąc lat powiedzą że podpisał sie na nim diabeł i diablica;/.
  • 0

#8

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a może to nagrobek kogoś ważnego i jego żony? jakiegoś kapłana albo króla?
  • 0

#9

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może indianie HOPI podróżowali po świecie zostawiając po sobie ślady może wskazówki....
  • 0

#10

Cezar.
  • Postów: 72
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten kamień znajduje się kilkanaście km od mojego domu, ale jeszcze go nigdy nie widziałem :roll: . Za to ok. 4km od mojej chaty w lesie jest podobny kamień tylko dużo większy i w nim jest odbite kopyto diabla. Mój dziadek mi mówił ze ten kamień tam leży, ponieważ ludzie wygonili diabla z okolicznej wioski a ten uciekając przed nimi wyjął z pod ziemi ten kamień i rzucił w nich :mrgreen: . Naprawdę fajnie to wygląda, bo to jest normalny las a w środku leży taki ogromny kamień może naprawdę diabeł wyjął go spod ziemi :mrgreen: . W wakacje często tam chodzimy ze znajomymi wypijemy parę piwek :beer: , czasami cos zjaramy, bo tam jakoś niezłe fazy się wkręcają pewnie to ta tajemniczość tego kamienia tak na nas działa ;)
  • 0

#11

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może naprawdę diabeł wyjął go spod ziemi bigyellowgrin.gif .

:lol

W wakacje często tam chodzimy ze znajomymi wypijemy parę piwek beer.gif , czasami cos zjaramy, bo tam jakoś niezłe fazy się wkręcają pewnie to ta tajemniczość tego kamienia tak na nas działa wink1.gif

Sami sobie wbijacie, że tam jest tajemniczo i na pewno tam, nigdzie indziej, będzie mieć dobrą wkrętke :P
  • 0

#12

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

link jest nieaktualny, zna ktoś nowy?
  • 0

#13

pudzion.
  • Postów: 163
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no ciekawe jak ludzie w tamtym okresie ustawili 2-tonowy kamien dokladnie w lini wsch.-zach. Hehe moze bym sie tam przejechal bo mam niedaleko do mniowa. ;]
  • 0

#14

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
  • 0



#15

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No i co to ma być?Nic ciekawego tam nie ma...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych