Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o dziennik snów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

kurtinny.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.

Mam pewne pytanie. Otóż zacząłem ostatnio pisać swój dziennik snów i mnie zastanawia jedna rzecz. Czy sny trzeba zapsiywać z wszystkimi szczegółami czy może tylko tak ogólnie? Tak się pytam z ciekawości, bo o ile pierwszy sen zapisałem tylko na połowie sotrny formatu A5, to drugi już lepiej zapamiętałem i zapisałem na 5,5 stronach. :> Dokładnie wszystko co zapamiętałem z tego snu.

Tak sobie myślałem, że jeśli teraz zapisuję tak dużo w tym dzienniku o jednym snie, to póżniej, gdy trochę wytrenuję sobie to zapamiętywanie snów, to będę może nawet więcej pisał. :) I właśnie stąd to moje pytanie: czy piszemy wszystko czy ogólny zarys?

Może to pytanie brzmi głupio w sumie, ale byłbym wdzięczny gdybyście powiedzieli jak wy to robicie. Z góry dzięki.

Pzdr.
  • 0

#2

(S)aint.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziennik snów

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, by polepszyć przypominanie sobie snów, jest założenie Dziennika Snów. Powinieneś w nim zapisywać wszystko, co pamiętasz ze swoich snów każdej nocy. Może to być czasem proces czasochłonny, lecz nie odkładaj pracy na inny dzień. Trzymaj swój dziennik tuż obok łóżka, tak żebyś miał go pod ręką zaraz po przebudzeniu się ze snu. Jeśli nie pozwala ci na to poranny pośpiech, możesz zapisywać tylko streszczenie, zwracając szczególną uwagę na detale, takie jak na przykład: uczucia i kolory, a dopiero później wrócić i zapisać całą resztę snu (rób to najlepiej wieczorem, gdy wracasz do domu, albo zabierz swój dziennik do pracy lub szkoły). Ważne jest, byś zapisał na papierze coś, co dotyczy twojego snu, zaraz po tym, jak się obudzisz. Możesz myśleć, że bardzo dobrze pamiętasz sen zaraz po przebudzeniu, jednak w środku dnia może się on stać tylko mglistym wspomnieniem. Zapisywanie snów zajmuje trochę czasu, ale jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz miał nic, z czym mógłbyś pracować w późniejszych ćwiczeniach. Uczyń zapisywanie snów częścią twojej codziennej rutyny, a sny przyjdą do ciebie tysiąc razy łatwiej. Nie musisz też nikomu pokazywać twojego dziennika, jeśli nie chcesz. Jest to rzecz prywatna, coś jak pamiętnik.
Za twój dziennik może posłużyć cokolwiek, nie musi być on jakiś ekstrawagancki. Możesz kupić specjalny dziennik snów w sklepie, ale równie dobrze może to być prosty notes za dwa złote. Powinieneś zapisywać datę i, jeśli to możliwe, czas każdego snu, co przyda się w przyszłości. Niektórzy lubią nadawać swoim snom tytuły i umieszczać je w spisie treści. Możesz też zostawić margines z boku twojego opisu, by w razie czego pisać tam jakieś notatki i refleksje. Jeśli jesteś uzdolniony plastycznie, możesz dołączać szkice miejsc ze snu, postaci lub obiektów. Dyktafon jest inną, efektywną metodą zapisywania snów. Możesz nagrać swój głos opisujący swój sen, gdy obudzisz się rano, i przepisać to na papier lub trzymać biblioteczkę swoich snów na taśmach. Czymkolwiek jest twój dziennik snów, powinieneś go lubić i czuć się wygodnie używając go. Układ dziennika jest już całkowicie twoją osobistą sprawą. Nie ma złego i dobrego sposobu na jego prowadzenie, najważniejsze jest tylko, by zapisywać w nim tak wiele snów, jak to tylko możliwe.
Zapisywanie pomaga nam zwrócić uwagę na sny, które jesteśmy sobie w stanie przypomnieć i wyrabia codzienną rutynę, która wprowadza ideę śnienia w nasze życie. Gdy wykonujemy czynności, które zmuszają nas do myślenia o snach podczas dnia, pomaga nam to "pamiętać o pamiętaniu" naszych snów podczas nocy. Powinieneś utrzymywać dziennik snów przynajmniej przez tydzień lub dwa, zanim zaczniesz ćwiczenia opisane poniżej.

źródło: http://www.szpie777.fora.pl/
  • 0

#3

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A skracając wypowiedź poprzednika : zapisuj wszystko co pamiętasz...
  • 0

#4

kurtinny.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok, dzięki panowie. O to mi chodziło. :)

Pzdr.
  • 0

#5

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mi tam nie dziękuj, ja tylko podsumowałem wyczerpującą odpowiedź poprzednika, to jemu należy dziękować głównie...
  • 0

#6

Madziaaa.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie należy zapisywać każdego snu albowiem połowa z tego co nam się śni jest bezznaczenia.
Ogólnie rzecz biorąc są trzy rodzaje snów: sny związane z przeszłością lub wydarzeniami minionego dnia, następny rodzaj to marzenia senne (czyli to co pragniemy, myślimy o tym np. ukochany, wakacje, przyszłe przedsięwzięcia) i ostatni rodzaj to sny prorocze lub takie które pomagają nam rozwiązać dręczące nas problemy. Kluczem do zrozumienia jaki to rodzaj snu jest odpowiednie przygotowanie. Nie należy przed snem dużo jeść (bo z pełnym żołądkiem śnią się koszmary) ale tez nie powinno się iść spać głodnym (efekt podobny do przejedzenia się). Należy spożywać pokarm regularnie na 2-3 godz. przed zaśnięciem. Pora snu tez jest ważna. Najlepiej zawsze chodzić spać o tej samej godzinie. Od tego co nam się przyśni zależy też o czym myślimy przed snem. Warto się zrelaksować, posłuchać muzyki relaksacyjnej, najlepiej nie myśleć o problemach (jeśli takie się pojawiają). Ważne jest też ustawienie łóżka. Powinno się spać z głową zwróconą na północ lub północny zachód (niektórzy twierdzą, że w tej pozie łatwiej jest kontrolować nasze sny) No i dochodzi jeszcze jeden czynnik: tzw. żyła wodna, która może przepływać pod naszym domem. Nie można jej ot tak zaobserwować czy wyczuć - w takim wypadku pomoc bioenergoterapeuty jest konieczna. Sama przez to przechodziłam, i miałam w pokoju tzw. "lustra" - pomogło. Taka żyła wydziela złą energię, która może wpływać na sny (oczywiście wykluczam fakt, że ktoś specjalnie może wysyłać wam złą energię - mało ludzi to potrafi). Dopiero po spełnieniu powyższych zasad można śmiało zapisywać sny - ich metaforę. Ja osobiście nigdy nie pisze poematów. Zapisuje hasłowo to co widziałam i co czułam w śnie. Problem oczywiście pojawia się z zapamiętaniem snu. Jest takie stare ludowe przekonanie, że gdy po przebudzeniu spojrzymy w okno zapomnimy to co nam się śniło. Jestem sceptyczna aby w to wierzyć, aczkolwiek kilka razy mi się sprawdziło - może czysty przypadek. Aby zapamiętać sen - przynajmniej w moim przypadku - muszę się obudzić bezpośrednio po tym śnie. Kiedy wiem, że coś ważnego się śni (mimo, ze śnię mam taką świadomość) za wszelką cenę próbuje się obudzić. Jeśli natomiast śnię całą noc bez przebudzenia w trakcie zazwyczaj nie wiem co mi się śni. Jednym z kluczy do zapamiętania jest również świadomość śniącego podczas snu. Podobno pełna świadomość pomaga zapamiętać sen – jak to zrobić napiszę później. Jestem w trakcie studiowania jednej książki o znaczeniach snów i jeszcze nie doszłam do tego rozdziału.
  • 0

#7

(S)aint.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Madziaaa, widzisz jeżeli chodzi o pisanie dziennika snów po to aby osiągnąć Ld to zalecana jest raczej systematyczność i zapisywanie wszystkich snów ;)
  • 0

#8

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Właśnie Saint... zależy o co komu chodzi, ten kto będzie chciał osiągnąć LD musi zapisywać wszystko. Natomiast ten, kto się doszukuje głębszego sensu i snów z przesłaniem, bo takie też istnieją, od razu obok proroczych, musi zwracać uwagę na te bardziej intrygujace sny...
  • 0



#9

Destro.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zawsze przed snem medytuje aby oczyścić intence snu <aby był bez zbednych dodatków>trudne ale możliwe,,poźniej spisuje tylko hasła, w punktach opisuje etapy snu jest szybciej i moim zdaniem daje szanse spojrzec nie ogolnie tyko szczególowo...
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych