Skocz do zawartości


Zdjęcie

Testowanie teorii względności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Badania dotyczące łamamia praw grawitacji osiągnęły punkt kulminacyjny, biorąc pod uwagę ilość prac naukowych na ten temat, która wzrosła w ciągu ostatniej dekady, dziesięciokrotnie. Wiadomość taką usłyszeli fizycy na spotkaniu American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w St. Louis, 20 lutego. Sprzęt potrzebny do zmierzenia pewnych własności cząstek, jest obecnie bardzo blisko czułości potrzebnej do wykazania niewielkich efektów, które mogłyby wskazać kierunek w fizyce wybiegający poza Teorię Względności. "Dramatycznie wzrosło zainteresowanie w tym temacie", twierdzi Neil Russel, fizyk z Northern Michigan University, który prowadził na spotkaniu sesję poświęconą temu problemowi. Russel, by potwierdzić sygnały o popularności takich badań, przeszukał zasoby bardzo znanego serwera materiałów naukowych, ArXiv.

Fizycy zawzięcie starają się pogodzić naszą wiedzę o właściwościach wszechświata. Mają zestaw praw dla grawitacji, które dała nam Teoria Względności Einsteina. Jednak potrzebny jest całkiem inny zestaw praw zawarty w Mechanice Kwantowej do opisu pozostałych trzech fundamentalnych sił: elektromagnetyzmu oraz oddziaływań słabych i silnych. Wielu fizyków pracuje nad teoriami mieszczącymi się w pojęciu "kwantowej grawitacji", które mogą zunifikować wszystkie prawa i teorie fizyczne. Jednak żadna z teorii kwantowych grawitacji nie może być ani udowodniona, ani obalona bez wsparcia eksperymentami naukowymi.

Fizyka kwantów jest bardziej fundamentalna, naukowcy szukają więc śladów, że w jakimś miejscu Teoria Względności Einsteina, a dokładnie symetria Lorentza, nie jest całkiem prawdziwa. Jeżeli mogliby zaobserwować, na przykład, że pewne podstawowe własności cząstek, takie jak prędkość, spin lub masa, zmieniają się w zależności od ich kierunku (orientacji), mogliby wykazać, że wszechświat nie jest "bezkierunkowy", a raczej "troszczy się" o to, w jakim kierunku podążamy. Takie pogwałcenie symetrii Teorii Względności mogłoby dać wskazówkę jakie zasady rzeczywiście obowiązują. Historia fizyki uczy nas, że znalezienie dowodu na złamanie jakiejś symetrii, było początkiem odkrycia bardziej ogólnych praw.

Jednak efekty, które badają fizycy, są tak małe i delikatne, że konieczne jest budowanie maszyn, które są w stanie "dostrzec", na przykład zmianę masy miliard razy mniejszą od tej, jaką ma znaczek pocztowy. Ostatnio wyprodukowane urządzenia zeszły już do tych wielkości, lecz efektów, jak na razie, nie zauważono. Obecnie w tym temacie uruchomionych jest dziesiątki doświadczeń na całym świecie, wiele z nich ustawionych jest tak, by korzystać z obrotu Ziemi jako układu odniesienia. Istnieją także plany, by umieścić taki eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by mieć możliwość korzystania z nieco innego układu odniesienia.

"Zbieramy obecnie dane o wiele szybciej niż kiedykolwiek", mówi Eric Adelberger, fizyk z University of Washington, który prowadzi kilka projektów poszukujących pogwałcenia Teorii Względności, "pomimo znacznego polepszenia czułości eksperymentów, nie ma żadnego potwierdzonego przypadku niezgodności z Teorią Względności. Jednak wielu z nas oczekuje, że jakieś odchylenia ujawnią się".

05 Mar 2006 by NPN
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych