Skocz do zawartości
Zdjęcie

Akwedukt w Segowi

Akwedukty

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

szymon2014.
  • Postów: 111
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Akwedukt w Segowii jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim.
kwedukt w Segowii transportuje wodę z górskiego źródła Fuenfría, odległego od miasta o 17 kilometrów, położonego w pobliżu wsi La Acebeda. Woda zbierana jest najpierw w zbiorniku zwanym El Caserón (hiszp. Wielki dom, Chałupa), potem transportowana kamiennymi kanałami do drugiej wieży (Casa de Aguas, hiszp. Dom wody), gdzie jest odpiaszczana i klarowana. Następnie biegnie 728 m kanałem o nachyleniu 1% aż do szczytu wzniesienia Postigo (skaliste wzgórze, na którym wokół alkazaru osadzono miasto). Wcześniej jeszcze, na placu Díaz Sanz, konstrukcja zakręca gwałtownie w kierunku placu Azoguejo, na którym budowla prezentuje się w całej swej okazałości. W najwyższej części mierzy 28,5 m (przy prawie 6-metrowych fundamentach) i spoczywa na dwóch rzędach łęków wspartych na filarach. Cała konstrukcja składa się ze 167 łęków. Od momentu wejścia do miasta do placu Díaz Sanz akwedukt spoczywa na 75 pojedynczych łękach, następnie na 44 podwójnych i wreszcie na ostatnich czterech pojedynczych łękach. W pierwszym odcinku akweduktu znajduje się 36 ostro zakończonych łęków, zrekonstruowanych w XV wieku po zniszczeniu budowli przez muzułmanów w 1072 roku.
Wyższa kondygnacja to łęki o szerokości prześwitu 5,10 m, wsparte na kolumnach węższych i niższych niż te z niższej kondygnacji. Zwieńczeniem jest attyka, w której biegnie kanał transportujący wodę, o przekroju litery „U” i wymiarach 180 na 150 cm. Dolna kondygnacja, niwelująca nierówności terenu, to łęki o szerokości prześwitu 4,50 m wsparte na kolumnach zwężających się ku górze (wymiary u szczytu – 180 na 250 cm; wymiary u podstawy – 240 na 300 cm).
CAŁOŚĆ ZBUDOWANA JEST Z GRANITOWYCH BLOKÓW, POŁĄCZONYCH BEZ ZAPRAWY. LICZBA BLOKÓW JEST OCENIANA NA 20 400. ICH OBJĘTOŚĆ WYNOSI OKOŁO 7500 M3, A MASA 20 000 TON. NAJWIĘKSZY BLOK MOSTU WAŻY 2 TONY, A BLOKI O MASIE 1000 KG SĄ POWSZECHNE. CZĘŚĆ GRANITU POZYSKANO Z WYCHODNI GRANITOWYCH NA PÓŁNOCNY-WSCHÓD OD MIASTA ODDALONYCH DO 5 KM. JEDNAK JEST TEGO ZBYT MAŁO I RESZTĘ PRAWDOPODOBNIE Z GÓR SIERRA DE GUADARRAMA- W LINII PROSTEJ OK 17 KM.
http://treasuresoftr...govia-aqueduct/
https://pl.wikipedia...edukt_w_Segowii
https://www.britanni...egovia-aqueduct
http://www.romanaque...ovia/index.html
TA BUDOWLA WZBUDZA MÓJ SZACUNEK - PRECYZJA SPADKU WODY, TRANSPORT, SAMO WZNOSZENIE/MONTAŻ ORAZ OBRÓBKA TYSIĘCY BLOKÓW GRANITOWYCH. W STAROŻYTNOŚCI TO NIE BYŁO BANALNE ZADANIE. DO OBEJRZENIA I PODZIWU POLECAM:


Jak to mogło powstać? Ciekawe, te małe otworki w blokach


  • 4Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u