Skocz do zawartości
Zdjęcie

Halny przyczyną samobójstw i alkoholizmu?

#halny #samobójstwo

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ni_Ka172.
 • Postów: 15
 • Tematów: 15
 • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

halny.jpg

 

Halny przyczyną samobójstw i alkoholizmu?

 

Mamy dla Was dziś ciekawy artykuł znaleziony w odmętach Internetu…

 

Czy to prawda czy tylko mit?

 

"Gdy na Podhalu zaczyna wiać halny, niemal wszyscy mieszkańcy regionu, a nawet przyjezdni, usprawiedliwiają nim swe bóle głowy, złe samopoczucie, napady wściekłości czy wyjątkową chęć na "jednego". Ten ciepły wiatr z południa nie tylko wpływa na ciśnienie powietrza czy krwi, ale też - miesza w głowach.

 

Czy górski klimat wpływa na stan psychiczny górali?

 

Według powszechnej opinii, właśnie wtedy ludzie nieodporni chętniej niż zwykle rozstają się z życiem. Dla mieszkańców Podhala samobójstwo nie jest tematem tabu. O tym, że syn sąsiada się powiesił, albo że toprowcy znów kogoś znaleźli pod ścianą Giewontu, mówi się w Zakopanem dość często.

Z analiz dr Iwony Koszewskej, która przez kilka lat zajmowała się stanem psychicznym mieszkańców Podhala, nie wynika, iż halny ma decydujący wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie górali.

 

- Owszem, klimat na Podhalu jest silnie bodźcujący, i może wpływać na niektórych bardzo mocno, jednak w badaniach naukowych trudno uznać ten wiatr za tzw. czynnik spustowy - mówi dr Koszewska.

 

Częściej niż gdzie indziej występują na Podhalu również ciężkie przypadki choroby alkoholowej.

- Ostre lub przewlekłe stany upojenia alkoholowego zdarzają się u nas często - potwierdza Sylweriusz Kosiński, ratownik TOPR i lekarz, który przez kilka lat kierował oddziałem ratunkowym Powiatowego Szpitala im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

- Te przypadki zdarzają się zarówno wśród mieszkańców o silnej tradycji picia, jak i wśród gości, którzy czują urlopowe rozprężenie. Jego obserwacje potwierdzają jednak wpływ halnego na ludzkie zachowania. Nie mogę tego potwierdzić naukowo, ale samobójstwa w czasie lub przed halnym to fakt. Właśnie okres przed halnym jest bardzo ważny, bo wtedy zachodzą zmiany ciśnienia. Czasem kogoś "nosi" przed halnym. Mówi się wtedy: "o nosi go, to będzie wiać". Pewne jest, że podczas halnego sale porodówek pękają w szwach - mówi Sylweriusz Kosiński, który powołuje się również na badania dr. Marka Szpota potwierdzającego wpływ wiatru halnego na zachowania ludzkie, w tym - samobójstwa.

Te obserwacje potwierdza także podinspektor Kazimierz Pietruch, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Policji w Zakopanem.

Zakopiańscy policjanci kilkakrotnie uratowali osoby, które wyszły w Tatry, by targnąć się na życie.

 

- Do samobójstw częściej dochodzi podczas zmian ciśnienia i halnego - mówi podinspektor Pietruch.

Niestety, z jakichś - na razie nie do końca zbadanych przyczyn - samobójstw na Podhalu jest więcej niż w innych częściach Polski. Czy choroba alkoholowa oraz samobójstwa - w części przypadków - mogą być przykrywką dla niezdiagnozowanej depresji części mieszkańców Podtatrza? Zdaniem dr Iwony Koszewskiej jest to możliwe. Założycielka Fundacji Cumulus namawiała górali do stworzenia centrum zdrowia psychicznego oraz zadbania o odpowiednią opiekę dla osób, które potrzebują pomocy w tym właśnie zakresie".

Autor: Agnieszka Szymaszek

 

A jakie jest Wasze zdanie? Czy Halny na wpływ na to jak się zachowujemy i co robimy? Czy wierzycie w jego złą sławę? Czy bez powodu mówi się:

 

"Kiedy tańcują diabły, w górach wieje halny" ...

 

Źródło:

https://www.facebook...214569740404049


 • 1

#2

jinn.
 • Postów: 32
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cos jest na rzeczy. W różnych częściach świata wieją różne wiatry i wiele z nich ma wpływ na życie ludzi. W Turcji w grudniu wieje Lodos, na który ludzie bardzo narzekają, ma on duży wpływ na ich samopoczucie.
 • 0

#3

StatystycznyPolak.
 • Postów: 1869
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za alkoholizm odpowiedzialny jest alkohol. :beer2:


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u