Skocz do zawartości
Zdjęcie

Księżycowe budownictwo okiem ESA. Użyteczne produkty ludzkiej przemiany materii

Księżyc ESA budownictwo kosmiczne kolonizacja kosmosu kolonizacja Księżyca

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 958
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Planowane wyprawy i budowa pierwszych baz na Księżycu to wciąż nie lada wyzwanie pod względem możliwości zebrania wszystkich niezbędnych materiałów i półproduktów budowlanych. Kluczowym założeniem planowanej kolonizacji jest zatem odzyskiwanie do przetworzenia jak największej skali dostępnych środków - zwłaszcza tych obecnych na miejscu, a nawet... organicznych produktów przemiany materii, którą dostarczą sami członkowie przyszłych załóg. W tym przedmiocie Europejska Agencja Kosmiczna doszła ostatnio do ciekawych wniosków.

 

esa1.jpg

Ilustracja: ESA/Foster & Partners [esa.int]

 

Najnowsze badania pod kierownictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej wskazują, że zawarty w ludzkich produktach przemiany materii mocznik będzie bardzo użyteczny przy wznoszeniu konstrukcji baz na Księżycu. Według zaangażowanych naukowców, główny składnik moczu żywych organizmów ma duży potencjał zastosowania przy wytwarzaniu "księżycowego cementu". Jak wskazują, utworzona na jego bazie spoista mieszanina (z wykorzystaniem materiałów dostępnych na miejscu - zwłaszcza księżycowego regolitu) będzie bardziej plastyczna przed stwardnieniem.

 

Agencja podkreśla, że korzystanie z materiałów dostępnych na Księżycu przy ewentualnym wznoszeniu tam budowli lub innych konstrukcji zmniejszyłoby potrzebę transportu niezbędnych składników i prefabrykatów z Ziemi. Jak twierdzą, treść księżycowego gruntu, czyli pylisty regolit oferuje duży potencjał przystosowania do roli budulca - musi być jednak odpowiednio przetworzony. Najbardziej oczywistym głównym czynnikiem nadania spoistości jest w tym przypadku woda w stanie ciekłym.

 

Niemniej jednak ESA zwróciła uwagę w opublikowanym artykule, że mocznik może zmniejszać lepkość i obniżać próg temperatury wiązania półpłynnych mieszanin. To sprawia, że rozpatrywany produkt organicznej przemiany materii jest korzystnym czynnikiem ograniczającym ilość niezbędnej wody w całej recepturze, ułatwiającym przy tym użycie mikstury w warunkach panujących na Srebrnym Globie. Jego obecność w składzie "księżycowego cementu" korzystnie wpływa zatem na wiązanie sporządzonej zaprawy budowlanej (a tak naprawdę, "geopolimeru" na bazie regolitu).

 

esa2.png

 

Mocznik ma korzystne właściwości chemiczne pod kątem użycia w trudnym środowisku. Ułatwia zrywanie wiązań wodorowych, zmniejsza lepkość płynnych mieszanin. Sam ludzki mocz zawiera z kolei także minerały wapniowe, które pomagają w procesie wiązania tak rozumianej zaprawy murarskiej. "Dzięki przyszłym mieszkańcom Księżyca 1,5 litra odpadów płynnych, które człowiek wytwarza każdego dnia, może stać się obiecującym produktem ubocznym w eksploracji kosmosu" - napisano w oświadczeniu Agencji.

 

Pod kierunkiem ESA wykonano tutaj kilka testów, które potwierdziły, że rodzaj użytej mieszanki z mocznikiem był w stanie przetrwać trudne warunki przestrzenne, takie jak próżnia i ekstremalne temperatury. Jak wskazano, te dwa czynniki mają największy wpływ na właściwości fizyczne i mechaniczne materiału konstrukcyjnego na powierzchni Księżyca. Wszystkie sporządzone próbki poddano cyklom odsysania powietrza, zamrażania i rozmrażania w celu symulacji gwałtownych zmian temperatury w ciągu księżycowych dni i nocy, które mogą wahać się od -171 ° C do 114 ° C. Próbki wytrzymywały temperatury w zakresie od 114 ° C do -80 ° C, co jest dobrym wskaźnikiem zachowania materiału w jeszcze niższych temperaturach.

 

Mocznik jest jednym z końcowych produktów organicznej przemiany białek i innych związków azotowych w ustroju zwierząt ureotelicznych (które w wyniku procesów metabolicznych wydalają większość zbędnego azotu w postaci mocznika). Jest wydalany z przede wszystkim w postaci moczu, a w niewielkich ilościach - także potu.

 

Może być otrzymywany również syntetycznie. Na Ziemi mocznik jest produkowany przemysłowo w celu zastosowania jako nawóz sztuczny oraz surowiec w produkcji innych materiałów chemicznych, w tym medycznych.

 

 

Źródło: space24.pl


 • 2#2

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 371
 • Tematów: 41
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 12
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Najlepsze zawsze zostaje w naturze. Mocznik wytwarzany przez ludzki organizm, faktycznie, będzie nader istotny w procesie urzeczywistnienia się stopniowego planu podboju Układu Słonecznego przez ludzkość, zaczynając od bliskiego nam - dosłownie i w przenośni - Księżyca. Co istotne Cywilizacja człowieka zaczyna myśleć coraz bardziej nieszablonowo, coraz odważniej, niczym grono rasowych futurystów.

Potrzebna do planu rozwoju, przykładowo, pierwszej eksploracyjno-kolonizacyjnej misji Ziemian na powierzchnię Księżyca, ilość mocznika, na pewno będzie ,,uwzględniona w budżecie" takowej wyprawy / projektu - ale wtedy, gdy byłby to sprawdzony proces, potwierdzony wcześniejszymi udanymi eksperymentami. Tak między innymi można by obniżyć koszt pierwszych z pierwszych etapów zasiedlania Księżyca. A to, co będzie potem to już... czas pokaże.

Mimo tematu wypraw kosmicznych - chociażby i na Księżyc - idei dopiero tak naprawdę się rozwijającej, czymś niesamowitym, poruszającym naukowego nerda kryjącego się w niejednym z nas, czytać jest artykuł o takich skromnych, ale jednak silnych, dokonaniach nauk astronomicznych - jeśli tak to można określić. Inżynieria genetyczna, biochemia, nanobiologia - to one będą miał duży udział w wyjściu ludzkości poza planetę Ziemię.
 • 0
Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Księżyc, ESA, budownictwo kosmiczne, kolonizacja kosmosu, kolonizacja Księżyca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u