Skocz do zawartości
Zdjęcie

Błąd ślepej plamki


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tiga.
 • Postów: 256
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Każdy popełnia błąd ślepej plamki, który polega na tym, że nie zauważa się tendencyjności we własnym sposobie myślenia, natomiast przypisuje ją innym – czytamy na stronach serwisu prasowego Carnegie Mellon University.

Nazwa "błąd ślepej plamki" pochodzi od miejsca na siatkówce oka, gdzie brak jest fotoreceptorów. Powoduje to, że występują luki w polu widzenia. Tej nazwy użyła na początku XXI w. psycholog z Princeton University, Emily Pronin, do opisania tendencyjności w naszym myśleniu, której nie dostrzegamy lub nie chcemy dostrzegać, natomiast przypisujemy ją innym.

Innymi słowy, ludzie mają skłonność do wyobrażania sobie, że są obiektywni i do zaprzeczania własnej stronniczości, zarazem uważając innych za nieobiektywnych i stronniczych.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili serię eksperymentów, która służyła opracowaniu narzędzi badawczych do mierzenia błędu ślepej plamki oraz ponownemu przebadaniu tego zjawiska z punktu widzenia jego stopniowalności.

Jak wyjaśnia współautorka badań, Erin McCormick, kiedy lekarz otrzymuje podarunek od firmy farmaceutycznej, uważa, że nie wpłynie to w sposób podświadomy na jego własne decyzje, które lekarstwa powinien przepisywać. Kiedy jednak zastanawia się, jak postąpiliby jego koledzy, skłonny jest uznać, że wykazywaliby oni podświadomą skłonność do przepisywania leków od tej właśnie firmy.

„Ta rozbieżność w ocenie samego siebie i innych nosi nazwę błędu ślepej plamki” - dodaje badaczka.

Zdaniem naukowców, praktycznie wszyscy popełniają ów błąd. Spośród 661 osób, które przebadano, tylko jedna uznała, że może być bardziej tendencyjna od innych osób. Pozostali byli przekonani, że są mniej tendencyjni od pozostałych ludzi.

„Ludzie nie mają pojęcia, w jakim stopniu są tendencyjni. Zarówno ktoś, kto podejmuje trafne decyzje, jak i ten, kto podejmuje nietrafne – każdy uważa, że jest mniej tendencyjny od pozostałych” - wyjaśnia Carey Morewedge z Boston University.

Naukowcy dowodzą, że występowanie tego mechanizmu nie jest zależne od poziomu inteligencji, zdolności poznawczych, samooceny i wielu innych cech osobowości.

Zdaniem badaczy osoby z nasiloną tendencją do uważania siebie za mniej stronniczych od innych zwykle ignorują rady kolegów po fachu czy ekspertów. Nasilenie tej tendencji negatywnie wpływa na podejmowanie decyzji. Takie osoby również nie są w stanie skorzystać z treningu ukierunkowanego na uświadomienie sobie tej skłonności.

http://naukawpolsce....pej-plamki.html

Użytkownik Tiga edytował ten post 31.01.2020 - 14:34

 • 2

#2

abnormal.
 • Postów: 73
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wystarczy posłuchać polityków... ;p


 • 2

#3

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 230
 • Tematów: 37
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"Błąd ślepej plamki", jak wynika z doświadczeń tej teorii, w bardzo dużym stopniu warunkuje płynność struktury i jej funkcjonowania, tego, co nazywamy polityką, władzą itp. Gdyby nie ten mechanizm, podejrzewam, nie byłoby tej oczekiwanej zmienności zachowania człowieka w stadzie, czyli w grupie. Chodzi o tą konsekwentność w narzucaniu komuś stronniczości, czy braku obiektywizmu - jakby każdy z nas miał mieć zawsze rację. Ludzkość od zawsze balansowała pomiędzy ciekawością a strachem. A może to strach przed odrzuceniem ,,stada" - choć jest to tylko moja teoria - powoduje takie zachowania i reakcje u ludzkiego osobnika jak w ,,błędzie ślepej plamki".
 • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u