Skocz do zawartości
Zdjęcie

Znamy miejsce budowy potężnego zderzacza cząstek

zderzacz Zderzacz Elektron-Jon EIC Brookhaven BNL NCBJ

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 957
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Decyzją Departamentu Energii USA z początku stycznia, w leżącym nieopodal Nowego Jorku ośrodku Brookhaven National Laboratory powstanie nowe, potężne urządzenie na użytek zaawansowanych badań z zakresu fizyki wysokich energii. Mowa o Zderzaczu Elektron-Jon (EIC), którego budowa ma ruszyć już niebawem - jej koszt ma wynieść ok. 2 mld USD. Program badawczy planowanych eksperymentów współtworzą naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

 

s24 (4).jpg

Ilustracja: Brookhaven National Laboratory [bnl.gov]

 

Urządzenie budowane pod Nowym Jorkiem ma otworzyć nowe przestrzenie badań eksperymentalnych w sferze oddziaływań między cząstkami subatomowymi. Dwa przeciwbieżne akceleratory zderzać będą elektrony z protonami lub z jonami atomowymi, z możliwością polaryzacji obu wiązek.

 

W przygotowania planistyczne i projektowe są zaangażowani fizycy z całego świata, w tym z Polski - pracując nad optymalizacją projektu akceleratorów i eksperymentów korzystających z ich wiązek. „Nowe urządzenie pozwoli na lepsze zrozumienie budowy najmniejszych cegiełek materii i oddziaływań, dzięki którym ona istnieje" - wyjaśnia profesor Lech Szymanowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

 

Wśród badaczy przygotowujących nowe eksperymenty jest m.in. polska grupa fizyków teoretyków z Departamentu Badań Podstawowych NCBJ. Doktorzy Paweł Sznajder i Jakub Wagner wraz z kolegami z francuskiego CEA przygotowali platformę obliczeniową PARTONS, pozwalającą na generowanie przewidywań dla EIC w oparciu o istniejącą wiedzę teoretyczną na temat oddziaływań silnych.

 

"Wyniki uzyskane dzięki tej platformie oraz dzięki technikom obliczeniowym takim jak sieci neuronowe i algorytm genetyczny pozwalają na tworzenie precyzyjnych przewidywań dla EIC, ale także na ocenę jego oczekiwanego wpływu na zrozumienie struktury materii” - opisuje dr Sznajder. "Niezwykła precyzja planowanych eksperymentów po raz pierwszy umożliwi stworzenie trójwymiarowych, tomograficznych obrazów wnętrza protonu”. „Przygotowane przez nas narzędzie jest unikalne” - uzupełnia dr Wagner. „Udało nam się uzyskać i opublikować już kilka prac z pierwszymi wynikami, które powinny ułatwić analizę teoretyczną danych uzyskanych w EIC” - konkluduje.

 

„Materia jądrowa nadal nie jest dokładnie poznana, a oddziaływania w niej zachodzące potrafimy opisywać jedynie w dużym przybliżeniu” - przekonuje dr Tolga Altinoluk, realizujący w NCBJ grant Unii Europejskiej dotyczący fizyki ciężkich jonów w EIC. "Zderzenia z użyciem ciężkich jonów umożliwiają badanie nowych stanów materii, o niespotykanej dotychczas gęstości gluonów - cząstek przenoszących oddziaływania silne, odpowiedzialnych za istnienie m.in. protonu” - podkreśla.

 

Badania teoretyczne oddziaływań silnych na najbardziej elementarnym poziomie mają w NCBJ wieloletnią tradycję, a nasi naukowcy należą do grona światowych ekspertów w tej dziedzinie. W 2021 roku instytut wraz z Uniwersytetem Warszawskim będzie organizować międzynarodowe spotkanie fizyków pracujących nad EIC, goszczące kilkuset najwybitniejszych specjalistów z całego świata.

 

Więcej na temat projektu EIC można przeczytać w informacji na stronie BNL.

 

 

Źródło: space24.pl

 


 • 4#2

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 275
 • Tematów: 38
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 10
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cytując fragment powyższego artykułu: ,,(...)niezwykła precyzja planowanych eksperymentów po raz pierwszy umożliwi stworzenie trójwymiarowych, tomograficznych obrazów wnętrza protonu", trudno się nie zachwycić tym, jak bardzo przez ostatnie lata, jakby prześcigając sam postęp geometryczny, rozwinęła się dziedzina nauki: fizyka eksperymentalna. Samo ,,Wow!" tu nie wystarczy, aby uwydatnić specyfikę gigantycznego postępu ,,fizycznych rodzajów poznania", którego ludzkość jest świadkiem, ba, który sama napędza. Skanowanie protonu w wielowymiarowej płaszczyźnie?! Muszę co nieco przeczytać o tej i temu podobnej technologii, o jej planach, kwestiach inżynieryjnych, mechanice działania itp. Niesamowite! Einstein i Feinman to chyba przenieśliby się do innego wymiaru, gdyby ci geniusze dzisiaj żyli i byli świadkami o takim stopniu postępu w rozwoju nauk fizycznych!
 • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u