Skocz do zawartości
Zdjęcie

Egzekucja


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Książe Zła.
 • Postów: 622
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Są takie zdjęcia, które tylko samą siłą obrazu są w stanie z góry narzucić nam jedną i jedyną interpretację tego, co na nich widzimy. Przykładem może być fotografia Eddiego Adamsa, na której widzimy egzekucję cywila wykonaną przez wojskowego. Nie wszystko jednak jest tu takie oczywiste.

 

100-najwazniejszych-zdjec-swiata.-eddie-adams-general-nguyen-ngoc-loan-rozstrzeliwuje-wieznia-wietkongu-na-ulicy-sajgonu.jpg

fot. Eddie Adams

 

Wojna w Wietnamie z pewnością przeszła do historii jako jedna z najbardziej brutalnych w ubiegłym stuleciu. Starcie poniekąd dwóch cywilizacji sprawiło, że najbardziej ze wszystkich cierpieli cywile. To po części ich dotyczy tematyka tego zdjęcia. Podejdziemy do niego z dwóch stron: powszechnego odbioru jak i ukrytej za nim prawdy.

 

Powszechny odbiór

 

Zdjęcie zatytułowane "Generał Nguyen Ngoc Loan rozstrzeliwuje jeńca Wietkongu w Sajgonie" stało się bardzo szybko jednym z największych symboli manifestów antywojennych. Co na nim mamy? Wojskowy w jawny sposób morduje cywila, strzelając mu prosto w głowę na środku ulicy. Czy może być jakikolwiek inny dowód bestialstwa żołnierzy? Tak też obraz ten został odebrany przez ówczesne społeczeństwo. Cywil został przedstawiony jako ofiara, a generał jako potwór. Jednak krótka chwila, jaka została utrwalona przez Adamsa, na zawsze zmieniła życie Ngoc Loana. Zdjęcie trafiło na podatny grunt, albowiem koniec lat 60. to czas wzmożonych protestów antywojennych. Było ono często pokazywane na konferencjach i manifestacjach. Kiedy kilka miesięcy później generał został poważnie ranny w nogę, wysłano go na leczenie do Australii. Tam jednak na wieść o złej sławie wojskowego, musiał zostać przetransportowany do Stanów Zjednoczonych. Tematyka zdjęcia co pewien czas powracała, zwłaszcza w latach 90., kiedy to były generał musiał z powodu protestów i pogróżek zamknąć prowadzoną przez siebie restaurację. Kilka lat później umiera na raka.

 

Prawda

 

Jak w rzeczywistości wyglądała cała sytuacja? Otóż 1 lutego 1968 roku wraz z rozpoczęciem ofensywy Tet Narodowa Milicja, która była bojówką Wietkongu, zaatakowała Sajgon. Ich celem była lokalna policja. Udali się do domów funkcjonariuszy, lecz większość z nich znajdowała się wtedy na służbie. Wobec tego dokonali rzezi ich rodzin. Nie szczędzono kobiet, dzieci, starców. W masowym grobie znaleziono blisko 40 ciał. Na wieść o tej makabrycznej zbrodni za mordercami wyruszyła grupa pościgowa z generałem Nguyen Ngoc Loanem na czele. Udało im się schwytać część sprawców. Jednym z nich był Nguyễn Văn Lém, który był jednym z szefów Narodowej Milicji. Kiedy zbrodniarza postawiono przed obliczem generała, ten wyjął pistolet i z bliska wymierzył sprawiedliwość.

 

eddie-adamsa-egzekucja-2.jpg

fot. Eddie Adams

 

Adams spoglądając na całą sytuacje, był pewny, że jest to forma zastraszania więźnia. Odruchowo jednak uruchomił migawkę i zarejestrował ostatnią sekundę życia wietnamskiego jeńca. Generał odwrócił się do fotografa i powiedział mu, że "Zabił wielu moich ludzi, twoich również", po czym obrócił się i wrócił do kwatery. Ciężko jest ocenić, czy postępowanie wojskowego było słuszne. Nawet sami prawnicy nie są w stanie dokładnie odnieść tej sytuacji do Konwencji Genewskiej. Można to zdarzenie porównać choćby do II wojny światowej, gdzie najczęściej w przypadku członków Waffen SS nie brano jeńców.

 

eddie-adamsa-egzekucja-3.jpg

fot. Eddie Adams

 

Adams za tę fotografię w 1969 roku otrzymał dwie najważniejsze nagrody w dziedzinie obrazu, czyli World Press Photo oraz Pulitzera. Do końca życia miał wyrzuty sumienia, że swym zdjęciem zniszczył przyszłość generała. Kilkukrotnie bronił go publicznie. Po jego śmierci stwierdził, iż "Ten człowiek był bohaterem. Ameryka powinna płakać." Sam Nguyen Ngoc Loan zapytany o to, czy nie ma żalu do fotografa, powiedział: A czemu miałbym mieć? Obaj wykonywaliśmy swoją pracę i staraliśmy się to robić najlepiej jak było to możliwe w tamtych warunkach.

 

Pamiętajmy, sama fotografia czy to, co widzimy w telewizji, nie oddają nam całej prawdy. Warto bliżej zapoznać się z tematem, zanim osądzimy drugą osobę!!!

 

Źródła:
https://cherrieswrit...xecution-photo/
http://www.nytimes.c...g-prisoner.html
http://archiwum.pdf....rzeklenstwo-321
http://blurppp.com/b...li-manipulacja/

 

Autor: Michał

 

Źródło: http://historiajedne...1&by-date=false

 

 

 


 • 3#2

Jędruś.
 • Postów: 41
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Pamiętajmy, sama fotografia czy to, co widzimy w telewizji, nie oddają nam całej prawdy. Warto bliżej zapoznać się z tematem, zanim osądzimy drugą osobę!!!" Jak by jakiś znajomy tekst, jak bym już to gdzieś słyszał. To leciało coś: za nim wyciągniesz drzazge z oka brata..coś tam belka ....., potem coś w stylu nie osądzaj żeby nie być osądzonym... i jeszcze jakieś tam dziwne nikomu nie potrzebne porady.
 • 0

#3

Książe Zła.
 • Postów: 622
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No raczej potrzebne skoro większość ludzi to debile którzy wyciągają pochopne wnioski nie zgłebiając tematu i utrwalają nieprawdziwy obraz sytuacji, tych samych debilów nie obchodzi też że ktoś może być niewinny a został pomówiony bo pasuje mu to do czyjegoś wizerunku i nic więcej już nie potrzebuje mam nadzieje że rozumiesz teraz sens takich tekstów, trzeba wam w kółko powtarzać to może w końcu zrozumiecie.

 

Nie wiem kogo nazywasz debilami aczkolwiek przypominam iż jeśli nie poskromisz swojego ciętego języka, przy aktywnych dwóch ostrzeżeniach z automatu idziesz na trzydziestodniowy urlop.

 

TheToxic


 • -1#4

Jędruś.
 • Postów: 41
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Wam" czyli komu? Bo chyba zostalem przypięty do jakiejś grupy.
Zresztą nie odpisuj, nie chcę prowadzić z Tobą konwersacji na ten temat bo mamy inny punkt widzenia na ten artykuł i byśmy się nie zrozumieli. Bez obrazy,pzdr.
 • 0

#5

Książe Zła.
 • Postów: 622
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to usuńcie mi te dwa warny w końcu bo mam je jeszcze z poprzedniego bana, to ja mam wam pisac co macie robic? 


 • 0#6

niniwczyk.
 • Postów: 69
 • Tematów: 0
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

To co przedstawiłeś jako prawdę jest tylko wersją wydarzeń jaką podała ekipa egzekutorów. Z kolei inna wersja jest taka, że zabity był po prostu oficerem Wietkongu a generał strzelił mu w głowę nie za karę za jakieś zbrodnie, ale by zrobić wrażenie na amerykańskiej opinii publicznej. Generał miał świadomość, że egzekucja jest filmowana i fotografowana przez dziennikarzy i właśnie dlatego jej dokonał, na zasadzie: patrzcie jacy jesteśmy twardzi, nie załamujemy się w obliczu ofensywy wroga. Historyjka o udziale tego oficera Wietkongu w zbrodniach została zmyślona później, kiedy zrobiła się afera. 


Użytkownik niniwczyk edytował ten post 01.11.2019 - 23:36

 • -1

#7

Książe Zła.
 • Postów: 622
 • Tematów: 75
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dawaj dowody jak nie to pal wroty


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u