Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Keisha Thomas - Tolerancja


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Książe Zła.
 • Postów: 492
 • Tematów: 57
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Różnice na tle politycznym, etnicznym są często w stanie wywoływać wojny, poważne spory. Brak poszanowania dla drugiego człowieka może doprowadzić do wybuchu agresji, zwłaszcza w przypadku większej grupy. Do takiej sytuacji doszło w latach 90. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to na jednej z manifestacji doszło do konfrontacji grupy Ku Klux Klanu wraz z jej przeciwnikami. Nieoczekiwanie za sprawą Keishy Thomas miało miejsce wydarzenie przywracające wiarę w człowieczeństwo.

 

tlil.jpg

fot. Mark Brunner

 

Stany Zjednoczone to kraj, który już od wielu lat jest niezwykle podzielony ze względu na przekonania polityczne oraz pochodzenie rasowe. Swoboda praw obywatelskich sprawia, że każdy może praktycznie bez przeszkód manifestować swoje przekonania, często w naszej ocenie niepoprawne politycznie i społecznie. Już wielokrotnie dochodziło do starć faszystów, rasistów z organizacjami demokratycznymi. W naszej ocenie może się wydawać, że "złą" stroną w takich starciach mogą być rasiści. Tymczasem sytuacja, do jakiej doszło pod ratuszem w Ann Arbor w 22 czerwca 1996 roku, pokazała, że agresja może wyjść z każdego z nas.

 

Tego dnia organizacja Ku Klux Klanu zorganizowała spotkanie w miejscowym ratuszu. Pod budynkiem zgromadzili się jej przeciwnicy. Nagle wśród tłumu wypatrzono obserwującego całe zamieszanie białego mężczyznę ubranego w koszulkę konfederacji. Choć mężczyzna nie był członkiem Ku Klux Klanu, to jednak tłum postanowił wyładować na nim narastającą złość i agresję. Na załączonym poniżej zdjęciu widać tego uciekającego mężczyznę.

 

kkk-rally-2.jpg

fot. Mark Brunner

 

Mężczyzna mimo próby ucieczki, nie zdołał wymknąć się tłumowi. Albert McKeel Jr został błyskawicznie powalony na ziemię, a następnie grupa kilkunastu osób zaczęła z okrzykami "zabić nazistę!" okładać mężczyznę kijami oraz pięściami.

 

24.jpg

 

Nieoczekiwanie pomoc dla neonazisty (na ramieniu miał wytatuowane symbole SS) przyszła ze strony 18-letniej czarnoskórej dziewczyny, Keishy Thomas. Udało jej się przedrzeć przez tłum mężczyzn, a następnie ochronić własnym ciałem katowanego mężczyznę. Dzięki tej brawurowej akcji zapewne udało jej się uratować życie tego człowieka.

 

35.jpg

 

45.jpg

 

Dziewczyna niezwykle szybko została okrzyknięta bohaterką. Choć nigdy potem nie spotkała już tego mężczyzny, to jednak kilka miesięcy później poszedł do niej w kawiarni młody chłopak, który powiedział jej "dziękuję". Na pytanie "za co?", otrzymała odpowiedź "to był mój ojciec".

 

Odwaga tej dziewczyny była czymś niesamowitym. Przeciwstawienie się tłumowi, który jest zdolny do wszystkiego, było niezwykłym czynem, wspaniałym aktem tolerancji, jaki przeszedł do historii. Paradoksem może się wydawać sytuacja, gdy wybawienie mężczyzny przyszło z rąk osoby, której zapewne w normalny dzień nie okazałby szacunku.

 

Na pytanie, dlaczego to zrobiła, odpowiedziała - "Wiedziałam, jak to jest czuć ból z tego powodu. Wiele razy mi się to przytrafiało. Zawsze chciałam, by ktoś tak stanął w mojej obronie".  Dziś Keisha ma ponad 35 lat i mieszka w Houston, w Teksasie. Każdego dnia koncentruje się na dobru, którego może udzielić w przyszłości. Według niej codzienne akty dobroci wobec drugiego człowieka są ważniejsze niż wielkie i publiczne gesty. Mottem, jakim się kieruje w życiu jest:

 

"Największą rzeczą, jaką możesz zrobić dla drugiego człowieka, to po prostu być dla niego dobrym. Może to być zwyczajne spojrzenie, uśmiech. To nie musi być spektakularny gest."

 

Podziękowania dla Adama Jerzego Bendkowskiego za propozycję tematu.

 

Autor: Michał

 

Źródła:
http://gruenefee.sal...bialy-mezczyzna
http://www.viralnova.../keshia-thomas/
http://www.mlive.com...reflects_o.html
http://www.news.com....v-1226749697993
http://ethicsalarms....-keisha-thomas/

 

http://historiajedne...tolerancja.html


 • 5

#2

Panjuzek.
 • Postów: 2032
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Są dwa rodzaje tolerancji. 

 Pierwszy, taki który okazała Pani Keishy Thomas i moim zdaniem właściwy, czyli:

 

"Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale dam się zabić za to abyś mógł o nich mówić".

 

I drugi ten gorszy. Powszechny w dzisiejszym świecie. :

 

"Nie ma tolerancji, dla nietolerancji"

 

Który to pogląd wykazał tłum. 

 

 

ps. 

Nie pamiętam kim są autorzy tych cytatów.  @Tiga nie proś mnie o linki, sam sobie znajdź.  


 • 1#3

Książe Zła.
 • Postów: 492
 • Tematów: 57
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mega szacun dla Keishy oczywiscie, liczy sie charakter i nasze czyny ktore definiuja nas samych a nie wyglad bo i tak zostana po nas piszczele i czaszki. Szczerze? Ja bym nie potrafil chyba sie tak zachowac i na jej miejscu to bym predzej starl mu ta dziare ss papierem sciernym niz stanal w jego obronie, mega podziwiam za dobroc i prawdziwie chrzescijanska postawe, a jak ktos jest szmatą to blond wloski nie graja tu zadnej roli, i wszystko w temacie


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u