Skocz do zawartości
Zdjęcie

Arka 2.0


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

arka 2.jpg

Antena na dachu CNK wyśle kod genetyczny w kosmos

Foto: Noizz.pl

 

 

Wraz z naukowcami Centrum Nauki Kopernik, specjalistami przetwarzania danych i pasjonatami satelitarnej komunikacji radiowej pozyskaliśmy i przełożyliśmy na postać cyfrową kod genetyczny 24 najbardziej zagrożonych gatunków. Wysyłamy go drogą radiową w kierunku egzoplanet – miejsc, gdzie potencjalnie może istnieć życie, a nawet obce cywilizacje.

 

 

Epoka, w której żyjemy, przez wielu naukowców nazywana jest antropocenem. Termin ten oznacza, że człowiek, bardziej niż jakiekolwiek inne czynniki, wpływa na zmiany na Ziemi. Zmiany, które prowadzą do dewastacji bioróżnorodności i które określa się mianem "wielkiego wymierania". Jak podaje WWF w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 proc. Jeśli ludzkość nie przestanie eksploatować planety i nie ograniczymy zawartości CO2 w powietrzu, do roku 2050 wyginie około 18 proc. wszystkich żyjących obecnie gatunków. To wersja „optymistyczna”, bardziej krytyczne wyliczenia mówią, że z powierzchni Ziemi zniknie nawet 35 proc. znanych nam dziś stworzeń. Płetwal błękitny, szympans karłowaty, nosorożec jawajski, pingwin równikowy, tygrys chiński i setki innych gatunków są obecnie krytycznie lub całkowicie zagrożonych wyginięciem.

 

Arka 2.0

 

Nie chcemy bezczynnie przyglądać się zmniejszającej się liczbie gatunków zwierząt na Ziemi, dlatego postanowiliśmy dać szansę zagrożonym stworzeniom i jednocześnie uświadomić wam skalę problemu. Razem z Centrum Nauki Kopernik, specjalistami zajmującymi się przetwarzaniem danych i pasjonatami satelitarnej komunikacji radiowej, wymyśliliśmy projekt Arka 2.0.

 

Korzystając z bazy BOLD Systems, pozyskaliśmy kody DNA 24 najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt, przełożyliśmy je na postać cyfrową i zmodulowaliśmy sygnał do formatów: kodu Morse'a, RTTY oraz Contestia. Zmodulowany sygnał skierujemy do nadajnika, który wzmocni go i prześle do anteny kierunkowej. Mamy plan, by uzyskane sygnały wysłać drogą radiową w kierunku 13 najbardziej podobnych do Ziemi egzoplanet – miejsc, gdzie potencjalnie życie miało szansę ewoluować w stronę inteligentnych cywilizacji.

 

- Sygnał na pewno dotrze na odległość Voyagera 1 - to najdalej od Ziemi umieszczony obiekt przez człowieka, znajdujący się teraz 22 miliardy km od nas. Do wysłania tego sygnału wybraliśmy pasmo, które pozwala dobrze kontrolować kierunek wysyłania oraz uzyskać dalekie zasięgi emitowanych sygnałów. Pasmo znajduje się relatywnie blisko pasma linii wodoru, czyli okolic w których hipotetycznie rozwinięte pozaziemskie cywilizacje mogą nas usłyszeć. Sam instytut SETI poszukując życia w kosmosie, bada niebo w okolicy tego pasma – tłumaczy współpracujący z nami Michał Zawada, operator satelitarnego segmentu naziemnego Spacecomm, na co dzień zapewniający łączność z satelitami krążącymi wokół Ziemi, w tym także polskimi misjami kosmicznymi.

 

Czy na pewno nas usłyszą?

 

Od ponad 100 lat wysyłamy w kosmos sygnał w postaci fal radiowych (radio i telewizja), a także intencjonalne artefakty jak np. dyski Golden Record na pokładzie bliźniaczych sond Voyager 1 i Voyager 2. Zakodowana wiadomość do obcych została również przesłana z pomocą 300-metrowego radioteleskopu Arecibo. Było to równo 35 lat temu. - Wtedy wysyłaliśmy informacje o nas samych, o liczebności i położeniu gatunku ludzkiego. Teraz chcemy również uratować od zapomnienia informację o zwierzętach - wyjaśnia dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, astronom, producent pokazów fulldome (umożliwiających projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony).

 

Sygnał zaczniemy nadawać w piątek, 25 października br. od około 4 nad ranem przez około 8 godzin. Przetworzone cyfrowo genetyczne „kody kreskowe” poszczególnych gatunków być może kiedyś zostaną przechwycone i rozkodowane przez inteligentne istotny oddalone od Ziemi o miliardy kilometrów.

 

Obecnie znamy ponad 4 tysiące planet pozasłonecznych, wśród których mamy już kilka obiecujących kandydatów na drugą Ziemię, gdzie może istnieć życie pozaziemskie. - Warto wysyłać w ich kierunku sygnał, jeśli na którejś z nich istnieje rozwinięta cywilizacja, to będzie mogła odebrać od nas swoimi dużymi antenami sygnał DNA zwierząt - dodaje dr Deresz.

 

źródło

 

 

Jakie są szanse, że sygnał rzeczywiście dotrze do inteligentnej cywilizacji?

Minimalne.

Ale tak samo minimalne szanse na przetrwanie mają dziś najbardziej zagrożone gatunki takie jak tygrys, niedźwiedź polarny czy goryl górski.

 

Więcej na :

www.arka20.pl

 


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u