Skocz do zawartości
Zdjęcie

Milisekundy po Wielkim Wybuchu - w laboratorium powstała zupa kwarkowo-gluonowa.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

78495682y7knzbqobsy8vwvna8vwxm1q.jpg

Foto: domena publiczna

 

Astronomowie dokonali wielkiego przełomu w odtworzeniu warunków, jakie panowały we Wszechświecie tuż po Wielkim Wybuchu. W laboratorium powstała plazma kwarkowo-gluonowa.

 

Międzynarodowy zespół badawczy dokonał tego wykorzystując możliwości Relatywistycznego Zderzacza Ciężkich Jonów (RHIC), który znajduje się w Brookhaven National Laboratory w USA. W trakcie przeprowadzonej serii eksperymentów, potężny akcelerator zderzał protony i neutrony w różnych konfiguracjach. W rezultacie tego udało się odtworzyć ultragorące, mikroskopijne krople tzw. zupy kwarkowej-gluonowej.

 

Po licznych zderzeniach pojedynczych protonów, deuteronów i jąder hel-3, detektor PHENIX wykrył pojawiające się krople plazmy, które eksplodowały, a efektem tego były pojawiające się elipsy, trójkąty i koła. Warto tutaj podkreślić, że zjawiska te występowały przy temperaturze bilionów stopni Celsjusza. Naukowcy mogli w ten sposób sprawdzić istotę wychłodzenia się plazmy kwarkowo-gluonowej w zaledwie milisekundy po Wielkim Wybuchu, co później było kluczowym elementem powstania pierwszych atomów pierwiastków.

 

6j49fhr8mpark548v8kcx55q2nei99gq.jpg

W laboratorium udało się wytworzyć krople zupy kwarkowo-gluonowej. Fot. University of Colorado, Boulder.

 

Badania tego typu prowadzone są od blisko 20 lat. Podobne eksperymenty prowadzono jakiś czas temu również w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w genewskim instytucie CERN. Zderzano tam ze sobą tylko same protony, które również wytworzyły płyn idealny, czyli zupę kwarkowo-gluonową. Było to duże odkrycie, ponieważ wcześniej uważano, że nie da się tego uzyskać zderzając tylko same protony. Teraz naukowcy postanowili zderzyć ze sobą cięższe struktury, aby dowiedzieć się więcej na temat istoty przebiegu tych zjawisk.

źródło


Użytkownik Nick edytował ten post 09.09.2019 - 00:46

 • 4#2

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 304
 • Tematów: 39
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 10
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli się nie mylę, a jak się mylę to mnie poprawcie, nie tak dawno, w okolicy 2016 roku fizycy doświadczalni z CERNu zderzali ze sobą atomy ołowiu, które rozpędzali do prędkości 99,9998% prędkości światła; najpierw ,,pobudzali" atomy do granicznej prędkości w mniejszym torusie, po czym wypuszczano je na siebie w mającym długość 27 km tunelu. I właśnie w głównym tunelu LHC, w wyniku tegoż to eksperymentu uzyskano coś, co było niezaprzeczalnie istotną składową bardzo, ale to bardzo młodego i gorącego Wszechświata, na bodajże milionowe części sekundy po jego ,,wyłonieniu się" w wyniku tego gargantuicznego aktu stworzenia. Tym czymś, co ,,stworzył" eksperyment były cząstki subatomowe, kwarki, które po Wielkim Wybuchu były częścią pierwociny kwarkowo-gluonowej. Uzyskano je tu w stanie wolnym, nie tak jak obecnie: w stanie związanym. Takie, jak ten istotny eksperyment, doświadczenie, daje możliwość dokładnego zrozumienia, jak powstał Wszechświat; jak dosłownie z niczego wzięła się monstrualna ilość przestrzeni i materii, która dzisiaj stanowi o Wszechświecie. Niektórzy naukowcy są zdania, że aby jeszcze wnikliwiej badać, jeszcze wcześniejsze: miliardowe miliardowych z miliardowych... itp. części sekundy stan Wszechświata po Wielkim Wybuchu, potrzeba by akceleratora cząstek o obwodzie orbity Plutona... Ach, te uroki nauki!
 • -1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u