Skocz do zawartości
Zdjęcie

Naukowcom udało się stworzyć żywy organizm z całkowicie syntetycznym DNA


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Naukowcy stworzyli w pełni syntetyczny genom bakterii E. coli. Jest to duży krok naprzód w dziedzinie biologii syntetycznej. Po raz pierwszy stworzono żywy organizm z kodem genetycznym, który został wytworzony w laboratorium od podstaw.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Wielkiej Brytanii wykazali, że są w stanie wytworzyć bakterię E. coli z całkowicie syntetycznych genów.

 

Gen składa się z czterech zasad nukleotydowych: adeniny (A), tyminy (T), guaniny (G) i cytozyny ©. U większości żywych organizmów zasady te są połączone w 64 grupy znane jako „kodony”. Każda kombinacja trzech liter odpowiada jednemu z 20 aminokwasów, które z kolei są połączone ze sobą tworząc białka. Sześćdziesiąt jeden kodonów wytwarza 20 aminokwasów, podczas gdy trzy ostatnie to kodony stop, które sygnalizują koniec łańcucha.


Główny autor badania Jason Chin, biolog molekularny w laboratorium MRC, wyjaśnił New York Times, że on i jego zespół byli ciekawi wszystkich nadmiarowości w kodzie genetycznym. Naukowcy zbadali, czy wszystkie 64 kodony są niezbędne do stworzenia kodu genetycznego.

 

Chin oraz jego zespół postanowili opracować nową wersję E. coli, która wykorzystuje tylko 61 kodonów do wytworzenia wszystkich aminokwasów potrzebnych organizmowi. Naukowcy ulepszyli sekwencję DNA, wytwarzając serynę z czterema kodonami zamiast sześciu i używając dwóch kodonów stop zamiast trzech. Dzięki tej technice całkowicie przeprojektowali kod genetyczny E. coli, nazywając go Syn61.


Ponieważ genom ten był zbyt złożony, aby przenieść go do organizmu bakterii za jednym razem, naukowcy musieli podzielić genom na mniejsze segmenty i zastąpić oryginalny kod genetyczny. Bakterie E. coli przetrwały eksperyment, aczkolwiek syntetyczne komórki rozmnażały się wolniej.

 

W przyszłości Chin i jego zespół mają nadzieję usprawnić syntetyczny genom E. coli, usuwając więcej elementów i upraszczając kod genetyczny. Badacze chcą dalej eksperymentować z dodatkowymi kodonami i tworzeniem nowych aminokwasów, białek i komórek.

https://tylkonauka.p...tetycznym-dna-0
 • 3

#2

Muhomorniczy.
 • Postów: 127
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

lepszy ale gorszy


 • 1

#3

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Swego czasu, dobre kilka lat temu, naukowcy stworzyli sztuczny rybosom; o ile pamiętam eksperyment w pełni się powiódł.Doświadczenie z bakterią E.coli nie jest tworzeniem życia od podstaw, w tym sensie, że nie projektuje się bakterii mikroelement po mikroelemencie, mając świadomość o konieczności stworzenia takich struktur bakterii, które będą odpowiadały za najróżniejsze przemiany biochemiczne. Każda molekuła musi mieć swoje miejsce, a pojedynczy gen odpowiadać za konkretną ,,porcję fizjonomii" bakterii. Genetycy i cały tabun naukowców przy takim ,,kreatorskim" eksperymencie muszą wiedzieć, jak łączyć ze sobą zasady, aby powstał konkretny gen dający tą, a nie inną funkcję lub część fizycznej formy organizmu.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u