Skocz do zawartości
Zdjęcie

Dlaczego małpy nie potrafią mówić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano


Mimo wielokrotnych prób nigdy nie zdołano nauczyć mówić żadnej małpy. Przez lata uważano, że na przeszkodzie stoi anatomia, jednak najnowsze badania sugerują coś zupełnie innego.


Naukowcy z Uniwersytetu Princeton oraz z Uniwersytetu w Wiedniu po przebadaniu makaków za pomocą promieniowania rentgenowskiego poznali bardzo szczegółowo budowę ich narządów uczestniczących w tworzeniu dźwięków. Okazuje się, że zdolności wokalne małp są na tyle elastyczne, by mogły produkować szeroki asortyment dźwięków tworząc tysiące różnych słów.

Oznacza to, że powody, dla których z małpą nie można porozmawiać, związane są raczej z budową ich mózgów niż z fizycznymi ograniczeniami dotyczącymi ich anatomii. Co zmienia dotychczasowy pogląd, że to ograniczenia fizyczne nie pozwalają małpom mówić. Badacze twierdzą, że podstawowa forma języka mówionego mogła wyewoluować w dowolnym momencie w ewolucji naszych przodków. Nie trzeba było dodatkowych zmian anatomicznych.

- Nasze wyniki sugerują, że ewolucja zdolności mowy człowieka wymaga zmian neuronowych w mózgu zamiast modyfikacji anatomii – stwierdził jeden z członków międzynarodowego zespołu naukowców.

Badacze stworzyli nawet komputerowy model bazujący na danych rentgenowskich, by syntetyzować mowę małp. Ten dziwny dźwięk przypominający starca walczącego o każdy oddech to wygenerowane przez komputer zdanie - Will you marry me? Tak brzmiałaby małpa oświadczająca się drugiej małpie.
 

 

Badania pozwolą poznać sposób, w jaki ewoluował ludzki aparat mowy. Porównując mózg małpy do mózgu człowieka, być może będziemy w stanie dostrzec, w którym miejscu ewolucja dała nam przewagę. W ten sam sposób będzie można próbować pomóc ludziom, którzy z różnych przyczyn stracili zdolność mówienia.

https://dzienniknauk...-potrafia-mowic
  • 2

#2

Kwarki_i_Kwanty.
  • Postów: 510
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Człowiek, jako gatunek, spisał swoją historię ,,krwią niewinnej planety Ziemi" - kosztem gigantycznej różnorodności biocenoz ziemskich. My, ludzie, zdominowaliśmy trzecią od Słońca, błękitną planetę, przypinając sobie do jej jestestwa łatkę ,,jedynego właściciela". Niestety, czy stety, jest to kontrowersyjne stanowisko poglądowe, ale, mimo iż mamy potężny mózg, myślimy abstrakcyjnie, analizujemy i planujemy, stając się szczytowym osiągnieciem łańcucha ewolucyjnego od początków kambryjskiej eksplozji życia, zapoczątkowanej około 540-510 milionów lat temu aż do teraz, to wcale tacy bez winy, jak i nie wiadomo jak doskonali, nie jesteśmy. Niektórzy badacze twierdzą, że przewaga adaptacyjno-ewolucyjna Homo Sapiens nad innymi gatunkami zwierząt nie wzięła się tylko dzięki wydatniejszej ewolucji mózgu - ot ,,mózgocentryczny punkt widzenia", ale i dzięki wielu zjawiskom mającym według tych specjalistów większe znaczenie niż praca zbioru komórek nerwowych. Jednak biologiczna złożoność i wyższość ludzkiego mózgu nie może być zapomniana w odniesieniu do tego, jak zaawansowanym i dominującym na Ziemi gatunkiem jest człowiek. Bo stanowi on szczytowe osiągnięcie ewolucji, ale jest to osiągnięcie, które w skali wielu milionów lat okazało się przewidywalne, co ujmuje w tych słowach S. J. Gould: ,,Jeśli wierzyć, że w historii ewolucyjnej nieunikniony był wzrost wielkości mózgu, wtedy powstanie świadomości ludzkiej okazałoby się przewidywalne, a nie przypadkowe". Mówiąc krótko wykształcenie intelektu podobnego do naszego stało się prawdopodobnie nieuniknione i przewidywalne w którymś momencie historii Ziemi; tak się złożyło, że wystąpiło akurat u naszego gatunku. Pojawienie się Wielkich Rowów Afrykańskich, co ciekawe, spowodowało, że - o ile się nie mylę - część obszaru Afryki, wschodnia lub zachodnia, wiele milionów lat temu, stały się odpowiednio jedna przyjazna rozwojowi naczelnych w kierunku tego, co dzisiaj nazywamy Homo Sapiens, a druga stateczna - powodująca stagancję ewolucyjną u naczelnych np. Szympansów, pozostających w swej niezmienionej formie,w swej niszy ekologicznej, aż do dzisiaj. Nie tylko ,,mózgowe" czynniki nadały ewolucji bieg, pchając ją do ,,stworzenia" istoty ludzkiej. Jak widać dominanty środowiskowe też były znaczące.
  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u