Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Symulant regolitu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

odcisk-622x415.jpg

Źródło grafiki: nasa.gov

 

 

Odcisk buta człowieka poza Ziemią, to jedna z ikon fotografii z amerykańskich misji na Księżyc. Wiele osób do dzisiaj nurtuje pytanie, gdzie to zdjęcie zostało faktycznie zrobione.

 

Powierzchnia Księżyca bardzo różni się od powierzchni Ziemi. Księżyc jest właściwie pozbawiony atmosfery, w której wypalałyby się spadające na ten glob meteoryty. Te wielkie i ciężkie zostawiają po sobie olbrzymie kratery. Te małe, nieustannie bombardują skalną pokrywę Księżyca, przez miliony lat szatkując ją na drobne odłamki skał, tworząc wierzchnią warstwę księżycowego regolitu. Szacuje się, że regolit sięga kilka metrów wgłąb, a w najgłębszych miejscach nawet do dwudziestu metrów. Poniżej regolitu jest spękany materiał skalny już nie tak rozdrobniony, który sięga kilku kilometrów, który określany jest mianem megaregolitu.

 

Na Księżycu nie ma wody w postaci znanej z Ziemi, rwących rzek, kropli toczących skały, obfitych opadów burzowych. Woda w stanie ciekłym prawdopodobnie kiedyś istniała na powierzchni, natomiast ze względu na temperatury i niską grawitację po prostu wyparowała i uleciała w przestrzeń kosmiczną. W wyniku tego warstwa regolitu jest sucha jak piasek na pustyni.

 

Każdy kto był na plaży wie, że chodząc po suchym piasku, zostawiamy ślady w postaci płytkich lejków. Dopiero ślad stopy pozostawiony na wilgotnym piasku zostawia wyraźny kontur. Wilgoć zlepia cząsteczki piasku, jest niczym klej który trzyma je w miejscu, pozwalając zachować wyraźny odcisk. Skoro na Księżycu nie ma wcale wilgoci, to dlaczego ślad stopy Buzza Aldrina jest tak idealny?

 

NASA argumentuje, że nie tylko wilgoć pozwala utrzymać wyraźny odcisk, ale też kształt cząsteczek regolitu. Cząsteczki piasku powstają w wyniku erozji i mają kształt kulisty, są wypolerowane na gładko przez siły wody, tarcia i powietrza. Cząsteczki księżycowego regolitu powstają w wyniku ciągłych uderzeń różnego rodzaju meteorytów, mają nieregularne kształty, co ma powodować, że zakleszczają się wzajemnie, dzięki czemu odciski butów astronautów są tak idealne.

 

Właściwie to byłby argument kończący dyskusje, bo niby jak samemu sprawdzić właściwości regolitu i to w ilości pozwalającej na wykonanie odcisku stopy? Okazuje się że jest to możliwe, przynajmniej w dobrym przybliżeniu. Otóż NASA produkuje substancje zwaną JSC-1A, która jest symulantem regolitu księżycowego, co oznacza, że ma takie same właściwości jak prawdziwy. Wykorzystuje się go głównie do projektów badawczych. Pewien Australijczyk, Jarrah White zakupił 25kg tegoż symulantu i wykonał eksperyment z odciskiem buta. Efekty były dalekie od urody i ostrości oficjalnych fotografii.

źródło

 


  • 4#2

abnormal.
  • Postów: 90
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mr. White nie uwzględnił siły ciążenia - na Srebrnym Globie sześciokrotnie mniejszej. Zatem siły wzajemnego przylegania cząsteczek pyłu księżycowego wystarczają do utrzymania w doskonałym stanie kontrowersyjnych śladów selenonautów. 


  • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u