Skocz do zawartości
Zdjęcie

Przełom w walce z HIV? Badacze całkowicie wyeliminowali wirusa z organizmów myszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Naukowcy poinformowali, że udało się im wyeliminować wirusa HIV z DNA żywych zwierząt. Badania te mogą doprowadzić do opracowania skutecznego leku niszczącego HIV u ludzi.

[https://dzienniknaukowy]

 

O przełomie poinformował multidyscyplinarny zespół naukowców z Lewis Katz School of Medicine na Temple University i University of Nebraska Medical Center. Badaczom udało się usunąć wirusa niedoboru odporności typu pierwszego (HIV-1) u zmodyfikowanych genetyczne myszy.

Naukowcy do wyeliminowania HIV-1 z DNA zwierząt wykorzystali dwie metody – edycje genów CRISPR-Cas9 oraz celowane leki antyretrowirusowe o przedłużonym działaniu. Połączona terapia zaowocowała wyleczeniem pięciu z 13 zarażonych wirusem myszy.

 

Badania ukazały się w piśmie „Nature Communications”.

Nasze badania pokazują, że leczenie mające na celu powstrzymanie replikacji HIV w połączeniu z terapią edycji genów może wyeliminować HIV z komórek i narządów zakażonych zwierząt - powiedział dr Kamel Khalil z Lewis Katz School of Medicine na Temple University.

Zespół naukowców stojący za badaniami obejmował wirusologów, immunologów, biologów molekularnych i farmakologów. - Tylko przez połączenie naszej wiedzy mogliśmy dokonać tego przełomowego odkrycia – wyjaśnił Howard Gendelman z University of Nebraska Medical Center.

Obecne leczenie HIV koncentruje się na stosowaniu terapii antyretrowirusowej (ARV). Hamuje ona replikację HIV, ale nie eliminuje wirusa z organizmu. Wirus HIV jest prawdziwym mistrzem zabawy w chowanego, gdy rozprzestrzenia się wewnątrz ludzkiego ciała. Może ukryć swój genetyczny szablon w naszym własnym DNA, gdzie pozostaje w uśpieniu.

Dlatego terapia ARV nie jest lekiem na HIV i wymaga nieustannego stosowania. Jeśli chorzy przestaną przyjmować leki przeciwretrowirusowe, niektóre z tych uśpionych wirusów budzą się, wznawiają replikację, a poziom wirusa we krwi ponownie rośnie. Tak więc każda nadzieja na trwałe wyleczenie wymaga pozbycia się rezerwuaru komórek zakażonych wirusem ukrytych w całym organizmie, w tym w szpiku kostnym, mózgu czy węzłach chłonnych.

We wcześniejszych badaniach uczeni wykazali, że technologia edycji genów CRISPR-Cas9 jest zdolna do znalezienia ukrytych genów wirusa i usunięcia ich z zakażonych komórek. Jednak podobnie jak w przypadku ARV, edycja genów nie może całkowicie wyeliminować wirusa HIV.

Uczeni połączyli obie te metody leczenia. Skorzystali z opracowanej przez Gendelmana oraz jego asystenta Bensona Edagwa udoskonalonej terapii przeciwretrowirusowej zwanej LASER ARV. Jest ona ukierunkowana na rezerwaty wirusów i utrzymuje replikację HIV na niskim poziomie przez dłuższy czas, pozwalając zmniejszyć częstotliwość podawania leków przeciwretrowirusowych. Zmodyfikowany lek został zapakowany w nanokryształy, które łatwo rozprowadzają się w tkankach, gdzie HIV prawdopodobnie ukrywa się w stanie uśpienia. Stamtąd nanokryształy, przechowywane w komórkach przez wiele tygodni, powoli uwalniają lek.

Chcieliśmy sprawdzić, czy LASER ARV może powstrzymać replikację HIV wystarczająco długo, aby CRISPR-Cas9 całkowicie pozbył się wirusowego DNA – wyjaśnił Khalili.

Do testów swojej metody badacze wykorzystali zmodyfikowane genetycznie myszy, które wytwarzały podatne na zakażenie HIV ludzkie limfocyty T. Gryzonie leczono najpierw LASER ARV, a następnie stosowano technikę CRISPR-Cas9. Pod koniec terapii myszy badano pod kątem obecności wirusa. Analizy wykazały całkowitą eliminację wirusowego DNA u pięciu z 13 biorących w testach gryzoni. Co więcej, osiem tygodni po zakończeniu terapii, w organizmach tych pięciu myszy nie znaleziono śladów wirusa.

Gdyby można było zastosować to samo podejście do ludzi, oznaczałoby to możliwość porzucenia codziennych leków antyretrowirusowych i rozmaitych niewygodnych skutków ubocznych, które wiążą się z braniem medykamentów. Biorąc pod uwagę, że prawie 40 milionów ludzi na całym świecie żyje z wirusem, takie leczenie byłoby przełomowym wydarzeniem.

Głównym przesłaniem tej pracy jest to, że wykorzystuje zarówno CRISPR-Cas9, jak i tłumienie wirusa za pomocą metody LASER ARV. Metody stosowane są razem w celu wyleczenia zakażenia HIV. Mamy teraz jasną ścieżkę, którą musimy podążać – powiedział Khalili. Dodał, że badania na ludziach mogłyby się zacząć w przeciągu roku.

Zapewnienia dr Khalili dotyczące badań na ludziach są nieco na wyrost. Metoda edycji genów CRISPR-Cas9, mimo że pojawiła się już kilka lat temu, ciągle jest w powijakach, jako technologia medyczna. Uczeni wciąż nie wiedzą do końca, jakie szkody może wyrządzić w ludzkim organizmie. Technika CRISPR-Cas9 nie jest tak „czysta”, jak byśmy chcieli. Bywa, że stosowanie jej na jednym odcinku genomu powoduje zmiany w innym, co zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji.

Trzeba także zauważyć, że nawet genetycznie „humanizowane” myszy nie zastępują rzeczywistych organizmów ludzkich. Zespół rozpoczął już testowanie swojego podejścia u naczelnych innych niż ludzie, co jest warunkiem przed próbami na ludziach. Próby na naczelnych mogą dać więcej odpowiedzi, ale to nie znaczy, że badania na ludziach rozpoczną się w krótkim czasie, jeśli w ogóle. Decydenci wydający zgodę na badania na ludziach z udziałem najnowszych technologii kierują się wysoką ostrożnością.

 

https://dzienniknauk...rganizmow-myszy
  • 2Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u