Skocz do zawartości
Zdjęcie

Po co zebra ma paski? Czy świat naukowy rozwiązał tę odwieczną zagadkę?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

zebra.jpg

Foto: domerna publiczna

 

Debata na temat wyjątkowego ubarwienia zebry trwa niemal od zawsze, a naukowcy co jakiś czas zaskakują nas nowymi teoriami, które mają raz na zawsze wyjaśnić przeznaczenie słynnych pasków. Tak wygląda ta najnowsza

 

Jakiś czas temu grupa badaczy próbowała przekonać środowiska naukowe, że jest to sposób na kontrolowanie temperatury przez zwierzę, co próbowano poprzeć informacjami, że bardziej prążkowane zebry mają niższe temperatury ciała, ale niestety nie udało się znaleźć przekonujących dowodów, więc koncepcja upadła. Później słyszeliśmy, że może to być sposób na radzenie sobie z insektami, które niechętnie wybierają tak ubarwiony gatunek czy kamuflaż do mylenia drapieżników, co byłoby równie przydatne w niebezpiecznym afrykańskim klimacie.

 

Teraz okazuje się, że teoria z 2015 roku dotycząca chłodzenia była bardzo bliska prawdy i faktycznie może chodzić o miniaturowe wiry powietrza tworzące się między czarnymi i białymi obszarami. Amatorska przyrodniczka i technik biologii, Alison Cobb i zoolog, Stephen Cobb, którzy przez lata badali środowisko kontynentu afrykańskiego, mają bowiem dowody na to, w jaki sposób zebry korzystają ze swoich pasków, żeby się ochłodzić, a wszystko poparte przykładami konkretnych zwierząt z Kenii.

 

[...] Naukowcy odkryli, że kiedy dni robią się cieplejsze, między czarnymi i białymi paskami pojawiają się różnice temperatur, a co za tym idzie chłodzący ruch powietrza, o czym mówiły już wcześniejsze teorie.

 

To jednak tylko część układanki, okazuje się bowiem, że Cobbowie jako pierwsi zaobserwowali, że łączy się z tym jeszcze jeden mechanizm. Mianowicie, zebry są w stanie postawić włosy na czarnych paskach, pozostawiając te na białych płasko, dzięki czemu system odprowadzania ciepła jest znacznie efektywniejszy.

 

Nie da się ukryć, że odkrycie to w połączeniu z wiedzą na temat tego, jak pocą się zwierzęta koniowate, czyli wilgoć odprowadzana jest ze skóry do końcówek włosa, gdzie zmienia się w pieniste kropelki łatwiejsze do odparowania, brzmi bardzo przekonująco i może być ostatecznym wyjaśnieniem kwestii pasków u zebry. Oczywiście wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, bo badania nad tym systemem regulacji temperatury muszą być bardzo kompleksowe i poparte trudnymi do podważenia dowodami.

źródło


 • 5#2

Eyrra.
 • Postów: 16
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe, większość zwierząt "ubiera się" w sposób jak najmniej rzucający się w oczy, żeby ciężej było je wypatrzyć, albo żeby zachęcić samicę do przedłużania gatunku, a tymczasem zebry stawiają w pierwszej kolejności komfort życia. Chyba mam w sobie coś z zebry.


 • 0

#3

Panjuzek.
 • Postów: 2638
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up biorąc pod uwagę warunki w których żyją zebry to chłodzenie jest bardzo ważnym aspektem ich życia. Tak czy inaczej paski spełniają jeszcze jedną funkcję. Są jak linie papilarne. Każda zebra ma inny układ pasków. nie ma dwóch takich samych. biorąc pod uwagę że zebry żyją w stadach, to być może dzięki temu rozpoznają się nawzajem. 


 • 1#4

hääel.
 • Postów: 38
 • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest jedna fajna teoria na temat pasków zebry, a mówi ona, że to po to, żeby nie siadały na nich muchy.

 

Paski zebry mają szerokość dobraną pod rozdzielczość wzroku much. Kiedy mucha chce wylądować na jakimś zwierzęciu, musi precyzyjnie określić swoją prędkość względem niego. Paski zebry robią oczom muchy aliasing i muszy algorytm określania prędkości daje nieprawidłowe wyniki. W związku z tym mucha ma trudności z wylądowaniem.

 

Podobno daje to zebrom poważną przewagę ewolucyjną.


 • 2

#5

Panjuzek.
 • Postów: 2638
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

up@

 To ma sens. Na afrykańskich sawannach to właśnie muchy są regulatorem populacji. Te wnerwiające owady, oprócz tego że utylizują padlinę, są również czynnikiem regulującym liczebność drapieżników. Tak właśnie. Muchy zabijają lwy.

 

W porze suchej, muchy składają jaja między innymi na ranach odniesionych przez lwy, podczas polowania. Faktem jest że larwy much żywią się martwą tkanką, więc teoretycznie, takie robaczki oczyszczają rany, ale w porze suchej, ze względu na temperaturę, problemy z wodą, a co za tym idzie problemy z dostępem do świeżego mięsa lwy są trochę osłabione. W tym momencie wkracza mama mucha, która oprócz jajeczek, dzięki którym wylęgają się oczyszczające ranę larwy, zostawia w ranie różnego rodzaju bakterie. A że pora sucha, wszędzie leży padlina i takie tam, to bakterii jest sporo, więc Lwy zdychają na sepsę czy tam też inne zakażenia. 

 

 Brzmi to paradoksalnie, ale muchy zabijają Lwy i nie tylko. więc takie przystosowanie o jakim napisałeś ma sens. W warunkach afrykańskiej pory suchej, gdzie zwierzęta są osłabione na skutek niedoborów wody i żywności, muchy niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie. 


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u