Skocz do zawartości
Zdjęcie

Gwiezdna Flota na Marsie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

star fleet.png

Foto: NASA

 

Mars Reconnaissance Orbiter cały czas otacza Czerwoną Planetę i wykonuje wiele zdjęć, które następnie trafiają do specjalistów pracujących w NASA. Co ciekawe, na powierzchni udało się dostrzec ukształtowanie terenu, które bardzo przypomina jeden z symboli z filmów Star Trek.

 

Nietypowy obiekt dostrzeżony przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter widoczny jest na powyższym zdjęciu. Jeśli jesteście fanami Star Treka, to zapewne macie takie samo pierwsze skojarzenie, jak i my. To nic innego, jak logo Gwiezdnej Floty, czyli organizacji łączącej floty światów Federacji.

 

star fleet2.jpg

Foto: domena publiczna

 

Nietypowy kształt znajduje się na południowej półkuli Marsa w basenie uderzeniowym Hellas. Obszar ten nazywany jest również jako Hellas Planitia i ma krater, którego średnica wynosi aż 2100 km. Oczywiście, symbol powstał całkiem przypadkowo, bo żaden statek Federacji na Marsie nigdy nie wylądował. ;)

 

Dawno temu, na tym obszarze poruszały się duże wydmy w kształcie półksiężyca, a w pewnym momencie nastąpiła erupcja. Lawa wypłynęła na równinę wokół wydm, ale nie nad nimi. Lawa wystygła, ale te wydmy nadal tam były, a wiatr wciąż wiał. W końcu sterty piasku, które były wydmami, wyemigrowały, pozostawiając te ślady na równinie lawy. Są one również nazywane „odlewami wydm” i rejestrują obecność wydm, które były otoczone lawą.

 

Mars Reconnaissance Orbiter nie jest jedyną sondą, która okrąża Czerwoną Planetą. Inną jest na przykład MAVEN, która odegra dużą rolę w trakcie komunikacji z łazikiem Mars 2020. Ma on wylądować na powierzchni planety zimą 2021 roku. Obecnie NASA prowadzi działania mające na celu zmniejszyć wysokość orbitowania sondy.

źródło

źródło

 
 

Użytkownik Nick edytował ten post 16.06.2019 - 23:11

  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u