Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Washington Monument


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 476
  • Tematów: 69
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Washington-DC-HD33.jpg

 

Znajdujący się w centralnej części National Mall w Waszyngtonie 169-metrowy obelisk nazwany Pomnikiem Waszyngtona (ang. Washington Monument) to najwyższy obiekt w stolicy Stanów Zjednoczonych i jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników na świecie.

 

Oficjalnie prace nad pomnikiem ruszyły w połowie lat 30. XIX wieku wraz z powołaniem komitetu, którego celem było zebranie funduszy na budowę w Waszyngtonie pomnika upamiętniającego pierwszego amerykańskiego prezydenta, Georga Washingtona. Komitet ogłosił w 1836 roku konkurs na projekt monumentu, ale wybór zwycięzcy miał miejsce dopiero w 1845 roku.

 

6-15-300x225@2x.jpg

 

 

Wybrano projekt autorstwa architekta Roberta Millsa, odpowiedzialnego również za projekty innych budynków publicznych w stolicy. Zaprojektował on 180-metrową konstrukcję składającą się z kolumny w stylu greckim, otoczonej przy podstawie kolumnadą.

Prace rozpoczęto w 1848 roku, jednak równocześnie podjęto decyzję o zmianie wyglądu pomnika z przyczyn finansowych. Zrezygnowano z kolumnady, ograniczając się jedynie do obelisku. Ze względu na planowaną wielkość pomnika, oraz fakt, że powstawał on z prywatnej inicjatywy, prace szły bardzo powoli. Niestety w 1854 roku przerwano je z braku funduszy – w tym momencie konstrukcja miała 46,3 m wysokości. Przedłużające się problemy z pozyskaniem funduszy połączyły się z wybuchem Wojny Secesyjnej, przez co projekt został całkowicie wstrzymany.

 

3-27-300x247@2x.jpg

 

Dopiero 1876 roku powrócono do planów budowy monumentu, głównie dzięki wsparciu Kongresu, który zgodził się sfinansować prace. Budowę wznowiono w 1879 roku, 24 lata po śmierci Millsa (zmarł 3 marca 1855 roku). Pracami kierował podpułkownik Thomas Lincoln Casey. Po przeprowadzeniu stosownych pomiarów wznowiono prace od przeprojektowania wewnętrznej konstrukcji w celu jej wzmocnienia.

Oficjalnie budowę zakończono 21 lutego 1885 roku, a 9 października 1888 roku Washington Monument udostępniono zwiedzającym. W momencie oddania do użytku był to najwyższy budynek na świecie (miano to utracił dopiero wraz z powstaniem Wieży Eiffla, ale obecnie jest to cały czas najwyższy obiekt w Waszyngtonie). Ostateczny wygląd kolumny również odbiegał od pierwotnych planów, ponieważ przypominała ona egipski obelisk. Całkowita wysokość obelisku wyniosła 169,3 m, do jego budowy wykorzystano granit, marmur i kamień. Warto dodać że widoczna różnica w kolorze kamienia spowodowana jest przerwą w jego budowie.

 

4-24-300x248@2x.jpg2-28-300x231@2x.jpg

 

 

Na szczycie umieszczono punkt widokowy, na który początkowo prowadziła klatka schodowa licząca 898 stopni. Później przystosowano windę wykorzystywaną do wwożenia materiałów budowlanych do transportu ludzi. Wraz z jej uruchomieniem znacząco wzrosła liczna osób odwiedzających monument.

W kolejnych latach konstrukcję wielokrotnie odnawiano i modernizowano (największe prace przeprowadzono w latach 1998-2001. Kolejny znaczący remont przeprowadzono w latach 2011-2014 po tym, jak 23 sierpnia 2011 roku Waszyngton nawiedziło trzęsienie ziemi, które doprowadziło do powstania pęknięć konstrukcji monumentu. W trakcie prac remontowych taras był niedostępny dla zwiedzających.

 

icL0g8i.jpg

 

Źródło: https://www.smartage...ington-monument


  • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u