Skocz do zawartości


Zdjęcie

Matka Boska Tęczowa.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#1

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszyscy zapewne słyszeliście o kolejnej zadymie medialnej, opartej na przerobieniu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, przez działaczkę ruchu LGBT.

 Oczywiście podniosło się larum.  Jedna strona krzyczy że, dzieło tej pani obraża uczucia religijne. Druga strona twierdzi że tęcza nie obraża, A gdzie jest prawda? 

 

Problem polega na tym że nikt nie ogarnia szczegółów, i implikacji z nich płynących. Strona "tęczowa" twierdzi że ie ma w tym nic złego, bo przecież obraz MBC jest przedstawiany często na tle flagi Polski, za przykłady podając między innymi, plakietkę w klapie gajera Wałęsy czy inne przedstawienia tego obrazu na tle polskiej flagi. Fakt. Sporo tego jest i nikt nie podnosi rabanu. Problem polega na tym że ten obraz przedstawiany jest NA TLE, polskiej flagi. Natomiast pani Podleśna użyła barw ruchu LGBT, jako elementu świętego dla katolików obrazu. Oczywiście na przestrzeni dziejów, obraz ten uległ wielu zmianom. Ubrania, korony, ozdoby, itp. Obraz ten jest również używany w wielu różnych kontekstach. Ale problem polega na tym że aureola na obrazach przedstawiających świętych, jest oznaką... świętości, boskości, jakkolwiek by to nazwać, i jest najważniejszym atrybutem  wyróżniających świętych na katolickich (i nie tylko) obrazach. Jest zasadnicza różnica przedstawiania jakiejkolwiek  symboliki religijnej na tle symbolów ideologicznych, a przerabiania elementów istotnych dla danej religii, zgodnie z daną ideologią.

 I właśnie to, wydaje mi się problemem.

 Gdyby pani Podleśna umieściła wizerunek MBC na tle tęczowej flagi, nie było by z tym problemu. Chyba że wklejki z tą grafik.ą pojawiły by się na śmietnikach i przenośnych kiblach... Ale zaraz. przecież tak się stało! 

 

 No właśnie. Ten obraz jest święty dla katolików. kolesie którzy kolportowali te wklejki powinni dwa razy zastanowić się gdzie je przyklejają. A pani artystka, powinna się dokształcić w temacie TOLERANCJI.  


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 08.05.2019 - 20:08

  • 2



#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiadomo że cała rzecz rozbija się o to po co ta tęcza została na tym obrazie domalowana i w jakim kontekście. Chodzi o prawa ruchów lgbt.
Bo wizerunek Matki Boskiej jest na niektórych obrazach przedstawiony z tęczą
Matka%2BBoska%2Bz%2Bt%25C4%2599czow%25C4

556464_nmp_83.jpg
  • 0



#3

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Żenująca prowokacja bo potrzebne im to było? Zrobili se kontrowersyjna akcje bo wiedzieli że oburzy to katolików i tylko po to no bo co to im niby dało? Ja mam gdzieś to LGBT i ogółem każdy niech se robi co chce w swoim łóżku, bo co to kogo interesuje? No nic. Ale typy manifestując głośno że wolą chłopów niech się liczą, że jak już trąbia o tym i dociera do mnie to wyraże swoje zdanie oni nazwą mnie homofobem i co, o to im chodzi? Ja ogółem tak jak mówie nikomu do łóżka nie wchodze, wiec niech se każdy robi co chce i po prostu sie z tym nie obnosi bo mnie to brzydzi i homoseksualiscie nie uścisne dłoni bo naruszyłoby to moje zasady, a ogółem to kij z nimi.


  • 0



#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przypominam, że plakaty rozlepiono wokół kościoła, w którym zrobiono w święta grób pański, z pudełkami oznaczającymi grzechy. wśród nich znalazły się pudełka "gender", "homoseksualizm" i "LGBT". Tak że ten, kto tu pierwszy prowokował, wiedząc że ktoś się oburzy?

z24686823V,Grob-Panski-w-plockim-kosciel

 

Problematyczny jest rozmach, jaki nadano działaniom. Zatrzymanie przez policję o poranku, doprowadzenie na przesłuchanie, teraz doszła informacja o pozywaniu do prokuratury osób, które udostępniły grafikę na FB i Twitterze.


  • 4



#5

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Skoro robili cos co podchodzi pod paragraf powinni sie liczyc z przypałem, ryzyko jest wpisane w dzialanie, dziecmi nie sa, co nie znaczy że ciesze sie z tego ze ich powinęli bo nikomu sie tego nie życzy. 

 

A jesli chodzi o te pudla z grzechami to nie nazwalbym tego prowokacja. Skoro według biblii homoseksualizm jest grzechem to postąpili zgodnie ze swoja wiara. Poza tym skoro tak cisną kościół to niech nie chodza do niego i omijaja go szerokim łukiem, bo te kartony przeciez wystawiono w kosciele a nie na ulicy na widok wszystkich tylko od swoich dla swoich bo to ich miejsce. W sumie pisze ich choc sam jestem katolikiem teoretycznie ale nie chodze do kosciola, ale w Boga wierze i wiem ze modlitwa pomogła mi w najgorszych czasach, przynajmniej uspokajając.


Użytkownik #FreeBlancik edytował ten post 08.05.2019 - 22:00

  • 3



#6

kuba9449.
  • Postów: 319
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co innego pudła stojące wewnątrz kościoła, co innego prowokacja na skalę publiczną. Zwłaszcza wśród tak zakłamanego środowiska.


  • 1

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Problem jest z tym że zastosowano środki nieodpowiednie do rangi wykroczenia, po prostu przesadzono. Wejście policji wcześnie rano do domu, zabranie kompa, przeszukanie mieszkania. Potem mieli kazać jej rozebrać się do naga. Tak się zwykle traktuje groźnych przestępców.
  • 0



#8

Maleficent-Advisor.

    Maleficent-Advisor

  • Postów: 66
  • Tematów: 0
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W moim osobistym odczuciu nie powinno się mieszać polityki, religii i ruchów LGBT razem. Kościół zachowuje się tak, jakby belka z oka wlazła im nie powiem gdzie i w co - ale i LGBT niekiedy też ze swoimi akcjami przegina. Obie strony w swojej ideologicznej walce są siebie warte tak naprawdę. Obie próbują na drugiej stronie wymusić swoje ideologie. 
 
Nie powiem że jestem zachwycona tą akcją i łączeniem religijnych symboli z symboliką LGBT, ale tak jak inni forumowicze, sądzę też, że reakcja władz jest nadmiernie przesadzona. Formalnie jesteśmy państwem świeckim, nie religijnym, tymczasem wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie. Ponadto nie byłoby takiej sytuacji, gdyby użyto tęczowej flagi na wizerunku przedstawiciela innej religii, nie? 
W naszym kraju szanuje się tylko jedną opcję religijną, olewając inne. Gdyby użyć tego na wizerunku Mahometa i ktoś by to zgłosił, sprawa zostałaby na bank umorzona ze słowami: "To islamista i na pewno z ISIS! Hurrrrr!" Obrażone uczucia religijne buddysty? "No przecież powinien wybaczyć hehe tego ich uczom". Ktoś uraził hinduistę? "KARMA HEHE". Ktoś obraził katolików? "HURRRR DO SONDU Z NIM ARESZTOWAĆ JOM HURRRR ODEBRAĆ MAJONTEK ZABRAĆ PINIONDZE I PRAWA DO ZAWODU I W OGULE DAĆ JEJ DZIESIEŃĆ LAT WIENZIENIA!!111!1!! ŁOLABOGA MATKE BOSKO OBRAŻAJO ŁOJEZU, NA DOŁEK JOM TRZEBA NA DWAJŚCIA CZTERY GODZINY". (błędy zamierzone). 

 

Sama oskarżona opowiadała, że oprócz zarekwirowania jej wszystkich sprzętów elektronicznych w domu, wejściu do mieszkania o 6 rano, na komendzie zdecydowano się ją zatrzymać na 24 godziny (co okazało się osobistą decyzją naczelnika, nie konsultowaną z prokuratorem ani nikim innym), pobrano wymazy, próbki... to jest absurd. To jest na takim samym poziomie, jak traktowanie babci handlującej na targu pietruszką z własnego ogródka jak groźnego przestępcę naruszającego prawo skarbowe. I szczerze wątpię że kobieta się z tego wszystkiego wykręci (nie to, że popieram jej akcję, ale nie popieram reakcji władz), chyba że znajdzie się jakiś sędzia nieprzychylny władzy. Ale to nic, będzie odwołanie, sędzię się wymieni... 

 

Wszystko się od czegoś zaczyna. Chociaż nie chcę krakać, mam wrażenie że cała sprawa jest tylko wstępem do czegoś gorszego. Skoro już teraz władze pokazują, co się dzieje w przypadku takich sytuacji, stopniowo będą poszerzać takie akcje na inne sytuacje. To tylko kwestia czasu. Jeszcze trochę, jeszcze tylko kilka lat i będziemy mieli swój własny katolicki szariat przy przyzwoleniu i aprobacie władz. Tylko że tego nawet już nie zauważymy, bo będziemy do tego wszystkiego już przyzwyczajeni... 


Użytkownik Wrath edytował ten post 09.05.2019 - 11:07

  • 0

#9

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie da się nie mieszać polityki, religii i lgbt. Są przepisy regulujące stosunki państwo-związki wyznaniowe,relacje z watykanem, budowa świątyń, czy religia ma być nauczana w szkołach. Z prawami miejszości seksualnych jest tak samo. Czy osoby tej samej płci mogą się żenić, adoptować dzieci, czy osoby trans mogą zmieniać płeć albo czy powinno się wprowadzić w przepisach trzecią płeć. Czy geje mogą dziedziczyć ustawowo. Itd.
  • 0



#10

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bardzo rozdmuchana sprawa, co daje w sumie rozrywkę, ale nie dla pani artystki zapewne.
Wrath, spodobał mi się twój monolog "ucudzysłowiony". Nie masz może konta na vikop.ru?
  • 0

#11

Maleficent-Advisor.

    Maleficent-Advisor

  • Postów: 66
  • Tematów: 0
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chodzilo mi o mieszanie tego wszystkiego w kontekscie wywolywania prowokacji politycznych, ideologicznych i religijnych. Wszystkie te kwestie sa na tyle zlozone ze faktycznie, technicznie rzecz ujmujac, nie da sie ich nie laczyc razem i nie omawiac ich w kontekscie wyzej wymienionych sfer.
Ale da sie poruszac te sprawy bez zaogniania atmosfery i draznienia ludzi, nie?

Nie mam konta na vikop.ru, na polskim mireczkowie tez nie jestem, a co?
  • 0

#12

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Reakcja wladz przesadzona to proste ale widzę że wy jesteście w szoku, wszystko nawet pisze że procedury wymienione przez niego stosowane są wobec groźnych przestępców, a mnie to zbytnio nie ruszyło bo procedury opisane przez Wszystko parę razy były niestety wobec mnie zastosowane A wątpię bym byl groźnym przestępcą mając 17 lat...takie procedury to normalka o byle co, tak jak książka telefoniczna trzask! w lepetyne czy nawet cięższy oklep...więc nie kazcie mi im współczuć bo mnie to nie rusza. Poza tym oni mogą się zalic bo są medialni i są łagodnie traktowani, zwykły chłopak jak będzie chciał psu założyć sprawę o pobicie będzie dostawał łomot codzienne aż nie wycofa zeznań A jak nie wycofa to i taj sprawa zostanie umorzona bo to wszyscy są znajomi to kolega koledze wyroku nie zafunduje. Co nie zmienia faktu ze nie popieram takich metod policji wobec nikogo bo nie życzy się takich rzeczy nikomu, ale trudno taka już jest policja i co zrobisz jak nic nie zrobisz, trzeba żyć dalej i nie dawać się powalic milicji pdw

Użytkownik #FreeBlancik edytował ten post 09.05.2019 - 22:08

  • 1



#13 Gość_Princess Luna

Gość_Princess Luna.
  • Tematów: 0

Napisano

Ludzie to jednak mają ból d*** o głupoty. Najlepiej byłoby pozbyć się osób mocno religijnych, żeby nie mogły robić aż takich problemów. Albo spalić ich na stosie, jako odwet rzecz jasna.


wulgaryzmy.gif
Takich słów to na forum nie używaj
Wszystko

  • -3

#14

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oczywiście chodziło mi o Wypok, nawet nie wiem czy rosyjski odpowiednik istnieje. Zapytałem Cię, bo często z podobną narracją się tam spotykam. Nie mam tam konta jakby co. Przepraszam za OT


Dobrze, że policja nie może w internet, bo tam to dopiero są poprzerabiane "święte obrazki".
  • 0

#15

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie zapis w kodeksie karnym o obrazie uczuć religijnych powinien być zniesiony. Uczucia religijne to dość subiektywna sprawa i nie powinno się karać za to ludzi. Z drugiej strony żyjemy w takich czasach, że potrącenie transa na ulicy to brunatny homofobiczny atak, karukatura Mahometa to faszyzm a wybita szyba w synagodze to antysemicka zbrodnia na skalę światową. Dlatego też uważam że katolicy w tej konkretnej sprawie mają racje, dla katolików obraz Matki Boskiej jest czymś świętym i tak samo jakby lewacy byli urażeni spaloną flagą lgbt tak samo katolicy mają prawo czuć się urażeni tą karykaturą. 


  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych