Skocz do zawartości
Zdjęcie

Uzyskano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!

Czarna Dziura

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Morningstar.

  לוציפר

 • Postów: 412
 • Tematów: 25
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Astronomowie pokazali dzisiaj pierwszy obraz czarnej dziury (a tak naprawdę jej cienia). Udało się to osiągnąć w obserwacjach supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Wyniki uzyskane w ramach projektu o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) ogłoszono na jednoczesnej konferencji prasowej w Brukseli i w kilku innych miastach. Udział w odkryciu mają Polacy

 

 

Globalna sieć teleskopów

EHT to globalny projekt z celem zaobserwowania cienia czarnej dziury. Łączy radioteleskopy i sieci radioteleskopów z różnych miejsc na Ziemi, aby przeprowadzić obserwacji interferometrii wielkobazowej (VLBI) i utworzyć wirtualny teleskop o wielkości naszej planety. W ten sposób w przypadku supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87 udało się uzyskać kątową zdolność rozdzielczą 20 mikrosekund łuku. To tak jakbyśmy siedząc w kawiarni w Paryżu byli w stanie przeczytać gazetę umieszczoną w Nowym Jorku, albo będąc na Ziemi rozróżnić szczegóły wielkości karty kredytowej na Księżycu

 

eso1907a.jpg?itok=Lnr-6RRm

 

 

eso1907p.jpghttps://www.urania.e...-czarnej-dziury


 • 5#2

Self-Luminous Red.

  Kolor chimeryczny

 • Postów: 90
 • Tematów: 1
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury powstało w 1936 roku.

01_GdyniaDomPIC_1_C_1015_1d.jpg

Oto gmach ZUSu w Gdyni.


 • 1#3

Michalluss.
 • Postów: 44
 • Tematów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tyle wydanych milionów, petabajty danych, cięzarówki dysków twardych, setki godzin analizy danych itd.... a mogli po prostu zgłosić sie do mnie i bym im takie "dzieło" machną w paincie w 5 min za darmo !


 • 0

#4

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zdjęcie czarnej dziury nie istnieje. ;)

 

Dane zebrane przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń (tak naprawdę to zespół teleskopów – EHT, Event Horizon Telescope) doczekały się godnej wizualizacji. Gdy cały świat zachwyca się pierwszym "zdjęciem czarnej dziury" warto zastanowić się, dlaczego te niezwykłe obiekty są tak bardzo fascynujące.

 

Na zdjęciu nie ma czarnej dziury

 

Warto na początku wyjaśnić, że "zdjęcie czarnej dziury", tak naprawdę nie istnieje. Nie ma na nim czarnej dziury – to, co widzimy, to zdjęcie jej bliskiego sąsiedztwa, pokazujące soczewkę grawitacyjną i granicę horyzontu zdarzeń.

 

To otaczająca czarną dziurę sfera, po przekroczeniu której prędkość ucieczki musiałaby być większa od prędkości światła. Oznacza to, że z wnętrza czarnej dziury nie dostaniemy żadnej informacji – co przekroczy granice horyzontu zdarzeń, dla nas znika. Dlatego na "zdjęciu czarnej dziury" czarnej dziury tak naprawdę nie ma. Dlatego — choć na fotografii drzewa możemy zobaczyć drzewo — to na zdjęciu czarnej dziury zobaczymy tylko jej otoczenie.

 

Dane o czarnej dziurze ze zdjęcia mają swoją wagę

 

Konkretnie około pół tony. Tyle ważą twarde dyski, na których zapisano około 5 petabajtów danych. Zostały one zebrane przez 8 rozsianych po całej planecie radioteleskopów, tworzących Event Horizon Telescope.

 

Przetworzenie takiej ilości danych zabrało badaczom około 2 lata. Całkiem sporo, jak na zdjęcie czarnej dziury]obróbkę jednego zdjęcia. Ale waga danych to pomijalnie mało w porównaniu z…

 

Czarne dziury są niesamowicie gęste

 

…masą czarnej dziury. Gdy myślimy o ciężkich przedmiotach, do głowy przychodzą nam zapewne rzeczy takie, jak złoto, ołów czy rtęć. W zestawieniu z masą czarnej dziury nasza wyobraźnie nie ma jednak punktu odniesienia, pozwalającego porównać ją z czymś znanym i zrozumiałym.

 

Wszystko za sprawą mechanizmu, w wyniku którego powstają – masa ogromnych gwiazd, które zapadają się pod wpływem własnej grawitacji skupia się w jednym punkcie. To tak, jakby (choć to porównanie wciąż dalekie od realiów czarnej dziury) główka od szpilki ważyła tyle, co cała Ziemia.

 

Czarne dziury nie są tunelami czasoprzestrzennymi

 

Niestety, lansowana przez filmy i książki fantastycznonaukowe teoria nie wytrzymuje zderzenia z zebranymi danymi. Heino Falcke, — jeden z badaczy, analizujących dane zebrane przez EHT, stwierdził wprost: czarne dziury to na pewno nie tunele czasoprzestrzenne.

 

Co stanie się z człowiekiem, który wpadnie do czarnej dziury?

 

Załóżmy – ze sporą dozą umowności – że ktoś wrzucił nas do czarnej dziury (bo przecież sami nie zrobilibyśmy czegoś aż tak głupiego, prawda?). Co się stanie z naszym ciałem?

 

Zginiemy w bardzo widowiskowy sposób, który doczekał się nawet własnej nazwy. To spagettyfikacja: zostaniemy rozciągnięci przez grawitację do granic możliwości, a następnie te granice przekroczymy. Czyli – mówiąc wprost – czarna dziura nas rozerwie. A później rozerwie każdą z powstałych w ten sposób części. I tak wiele, wiele razy.

 

Czy czarne dziury na pewno istnieją?

 

Wątpliwości co do tego miał m.in. sam Stephen Hawking. Naukowiec w 2014 roku wezwał do przeglądu dotychczasowych teorii na temat czarnych dziur. Stwierdził wówczas, że niektóre założenia, związane m.in. z horyzontem zdarzeń, warto powtórnie zweryfikować.

 

Co zamiast czarnych dziur zaproponował genialny astrofizyk? Zdaniem Hawkinga lepszym sformułowaniem jest "szara studnia grawitacyjna".

 

Gdyby był złośliwy, mógłby jeszcze dodać: - Twierdzisz, że czarna dziura istnieje? No to pokaż mi jej zdjęcie!

https://gadzetomania...-warto-wiedziec


 • 7#5

Eyrra.
 • Postów: 16
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@up

 

Może lekki odkop, ale czy teoria nie zakładała, że tunele czasoprzestrzenne to nie tylko same czarne dziury, ale połączenie hipotetycznie istniejących białych dziur (wyrzucających materię, zamiast ją wciągać) z czarnymi dziurami? Wtedy, faktycznie, czarne dziury nie byłyby tunelami czasoprzestrzennymi, a dopiero tworzyłyby się one, gdyby taka czarna dziura wessała białą dziurę.


Użytkownik Eyrra edytował ten post 10.10.2019 - 11:11

 • 0

#6

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czarne dziury są niesamowicie gęste.(...)Gdy myślimy o ciężkich przedmiotach, do głowy przychodzą nam zapewne rzeczy takie, jak złoto, ołów czy rtęć. W zestawieniu z masą czarnej dziury nasza wyobraźnie nie ma jednak punktu odniesienia, pozwalającego porównać ją z czymś znanym i zrozumiałym.


Spotkałem się kiedyś z ironicznym a. k. a. puszczeniem oczka w kierunku niestroniących od żartu naukowców - przynajmniej tak to wyglądało - komentarzem tudzież określeniem czarnych dziur ,,jedynym cosiem, które nie udało się Bogu", przez które jego całe okazałe stworzenie... po prostu przecieka. A dlaczego ,,cosiem"? Czarna Dziura jest, a tak naprawdę nie powinienem powiedzieć jest, bo to ,,coś" stanowi wielką, wynaturzoną na tkance Wszechświata abstrakcję: coś na miarę niemożliwości, chorego wypaczonego zjawiska; ba, to nie jest nawet zjawisko... To po prostu ,,stanowi" i powinniśmy się z tym pogodzić, że we Wszechświecie owe ,,coś" jest. Grawitacja Czarnej Dziury miażdży wszystko, to fakt. Przykładowo zapadająca się w sobie gwiazda - i jest to przykład, a wartość ta nie do końca potwierdzona do jakiego typu gwiazdy należy; znalazłem informację tą w sieci - osiąga wartość grawitacji 10 do 10g (nie wiedziałem jak zapisać normalną czcionką zapis potęgowy), co powoduje, że pozostałość gwiazdy zapada się tzn. prześlizguje przez utworzoną w czasoprzestrzennym kontinuum szczelinę i... znika z naszego Wszechświata. Czyż nie jest to anormalne, wychodzące poza myśl, ją wykluczające zjawisko? Z ,,istnieniem" Czarnych Dziur jest jak z istnieniem człowieka, o którym dowiadujemy się, że istnieje, jest, czy trwa w swej egzystencji, po śladach stóp, które po sobie pozostawił, np. przechadzając się po piaszczystej plaży. Ślady, ślady i jeszcze raz ślady - to one nadają Czarnej Dziurze ,,kształtu" i tożsamości.

Potęga Czarnej Dziury wychodzi poza jakąkolwiek maksymalną skalę, przy najbardziej maksymalnych założonych wartościach, wielkości, którą można sobie wyobrazić. Grawitacja kosmicznego wysysacza materii może zagiąć przestrzeń tworząc... cały Wszechświat Pochodny. Wszechświat Pochodny natomiast może stworzyć własne Czarne Dziury, które mogłyby tworzyć Wszechświaty. Czyż nie jest to piękny paradoks?
 • 0
Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Czarna Dziura

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u