Skocz do zawartości


Zdjęcie

5 najdziwniejszych świątecznych tradycji

święta boże narodzenie tradycje

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Dagmii.
  • Postów: 109
  • Tematów: 49
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Każda rodzina ma swoje własne świąteczne tradycje. Niektórzy zostawiają dla Świętego Mikołaja ciasteczka i mleko zanim pójdą spać, inni wolą pozostawić cygara i piwo, bo starsze dzieci wiedzą, że Mikołaj reaguje także na imię ''Tata". 

 

Jednak w większości, świąteczne tradycje pozostają takie same w całych Stanach Zjednoczonych. Tego samego nie można jednak powiedzieć o reszcie świata. Oto krótka lista dziwnych świątecznych zwyczajów z całego globu.

 

1. Mari Lwyd

 

lg_20b8d2-Mari-Lwyd_Wiki.jpg

fot/google

 

Na południu Walii jeden szczęśliwy mieszkaniec wioski jest wybierany w każdą Wigilię do paradowania po miasteczku z końską czaszką udekorowaną wstążkami na kiju. Aby było jeszcze ciekawiej, do tyłu czaszki przyczepiony jest biały materiał zakrywający niosącego. Czaszka nazywa jest Mari Lwyd, co oznacza ''Szara Klacz'', sama tradycja pochodzi z 1800 roku i ma przynosić szczęście. 

 

2. Ręce precz od ciasteczek Mikołaja

 

Rodziny z Południowej Afryki miały dość tego, że późno w nocy ich dzieci zjadały ciasteczka pozostawione dla Świętego Mikołaja. Aby temu zapobiec, wymyślono straszną historię, którą przekazywano od domu do domu. Dotyczyła ona fikcyjnego (o ile wiemy) chłopca imieniem Danny, który został zabity przez własną babcię, która przyłapała go na podjadaniu ciasteczek Mikołaja. Mówi się, że duch Danny'ego nawiedza w święta domy niegrzecznych dzieci w Południowej Afryce. Jeżeli to nie zniechęca cię od słodyczy, to nic nie da rady. 

 

3. Dobra czarownica, zła czarownica

 

lg_328cb9-Perchtenmask.jpg

fot/google

 

Frau Perchta to czarownica, która może być albo hojna, albo po prostu zła. Wierzą w nią Niemcy i Austriacy. Jej historia pochodzi z legendy o bogini środowiska z Alp, która porozumiewa się z ludźmi jedynie podczas świąt. Dzisiejsza inkarnacja Perchty ukazuje się podczas 12 dni przed Wigilią i może wynagradzać dobrych, albo surowo karać złych- grzeszników czeka rozprucie. Podczas świątecznych parad często jest przedstawiana jako staruszka otoczona stworzeniami w maskach.

 

4. Pożegnanie ze starym

 

 

W Gwatemali świąteczną tradycją są gruntowne porządki, które mają symbolizować pozbywanie się starego i robienie miejsca na nowe. Pod koniec sprzątania niepotrzebne przedmioty z każdego domu w sąsiedztwie są razem zbierane w duży stos, na szczycie którego umieszcza się statuę diabła. Mówi się, że kiedy całość spłonie, odejdą z nią wszystkie złe omeny z całego roku.

 

5. 13-nasto metrowa koza

 

lg_567c09-Gavlegoat.jpg

fot/google

 

W 1966 roku mieszkańcy małego szwedzkiego miasteczka, Gavle, rozpoczęli tradycję budowy jasno oświetlonej i świątecznie zdobionej 13-nasto metrowej kozy ze słomy. Jednak od samego początku buntowniczy mieszkańcy znajdywali nowe, kreatywne sposoby na zniszczenie kozy. Jednego roku ktoś próbował nawet porwać ją za pomocą helikoptera. 

 

Źródło: https://the-line-up....r=recirculation


  • 5





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych