Skocz do zawartości
Zdjęcie

Władze Danii chcą wysłać niechcianych migrantów na wyspę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przyszłość ukazywana w filmach s-f zdaje się urzeczywistniać na naszych oczach. Szkoda tylko, że w takich filmach i taka przyszłość.

Pamiętacie powstały w 1981 roku film  Johna Carpentera Ucieczka z Nowego Jorku? Dla przypomnienia:

 

Akcja  rozgrywa się w roku 1997. Wyspa Manhattan została przekształcona w olbrzymie więzienie o zaostrzonym rygorze. Wszystkie mosty zostały zaminowane a nad rzeką Hudson bez przerwy krążą policyjne patrole bezwzględnie rozprawiające się ze wszystkimi próbującymi ucieczki.

https://www.filmweb....l me Snake-2036

 

A oto najświeższy news z New York Timesa:

 

wyspa.jpg

Foto: Erik Christensen / Wikipedia/CC BY-SA 3.0

 

Dania planuje umieścić najbardziej niechcianych migrantów, np. kryminalistów, na małej i trudno dostępnej wyspie, gdzie obecnie mieszczą się laboratoria, stajnie i krematorium ośrodka badań zakaźnych chorób zwierząt - pisze dziś "New York Times".

 

Jak informuje gazeta, w piątek centroprawicowy duński rząd i skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa (DF) ogłosiły porozumienie o planach umieszczenia 100 ludzi na małej wyspie Lindholm. Chodzi o "cudzoziemców, który zostali skazani za zbrodnie oraz o ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone, a którzy nie mogą zostać odesłani do swoich krajów" - czytamy w artykule.

 

"Są w Danii niechciani i będą to czuli" - napisała na Facebooku duńska minister ds. imigracji Inger Stojberg.

 

Jak wyjaśnia "NYT", z tej leżącej w zatoce Morza Bałtyckiego wyspy o powierzchni 17 akrów (6,88 ha) do najbliższego wybrzeża są ponad 3 km, a kursy promem nie są częste. "Cudzoziemcy będą musieli każdego dnia stawiać się w ośrodku na wyspie, a jeśli tego nie będą robić, grozi im więzienie" - czytamy.

 

"Zminimalizujemy liczbę kursów promów tak jak to tylko możliwe"; "Uczynimy to tak uciążliwym i drogim, jak to tylko możliwe" - wymieniał cytowany przez "NYT" rzecznik DF Martin Henriksen.

 

Zawarte w tej sprawie porozumienie - jak donosi amerykańska gazeta - obejmuje 115 mln dolarów do wydania przez cztery lata na udogodnienia na wyspie; projekt ma ruszyć w 2021 roku. Umowę uzgodniono w ramach negocjacji nad budżetem państwa na przyszły rok. Co roku DF domaga się surowszych rozwiązań w dziedzinie polityki migracyjnej, a w zamian obiecuje głosy za poparciem projektu budżetu - wyjaśnia "NYT".

 

Minister finansów Danii Kristian Jensen, który prowadził negocjacje, ocenił, że wyspa nie będzie więzieniem. Dodał jednak, że każdy, kto tam trafi, będzie musiał w tym miejscu spędzać noce.

 

Jak czytamy w "NYT", projekt na wyspie Lindholm wpisuje się w rządową politykę, by tych, którym odmówiono azylu, zmuszać do opuszczenia kraju poprzez uczynienie ich życia nieznośnym. Wielu ludzi w takiej sytuacji nie można deportować do ich kraju, ponieważ boją się oni prześladowań bądź państwa te odmawiają ich przyjęcia.

 

Jak mówił w ubiegłym miesiącu premier Danii Lars Rasmussen, celem rządu w polityce wobec uchodźców nie jest już ich integracja, lecz goszczenie ich tylko do czasu, aż będą mogli wrócić do kraju swego pochodzenia.

 

- Nie jest łatwo prosić rodziny, by wracały do domu, jeśli właśnie się osiedliły. Ale to moralnie słuszne. Nie powinniśmy robić z uchodźców imigrantów - mówił szef rządu na spotkaniu z przedstawicielami swej Duńskiej Partii Liberalnej.

 

Nowojorski dziennik przytacza wypowiedź zastępczyni dyrektora Duńskiego Instytutu Praw Człowieka Louise Holck, która podkreśliła, że jej organizacja będzie "bardzo uważnie" śledzić sprawę i zwracać uwagę na ewentualne łamanie międzynarodowych zobowiązań Danii.

źródło

 

Cóż, nie jest to może literalne odwzorowanie idei Carpentera, ale od czegoś przecież  trzeba zacząć. Wyspa Lindholm ma ok. 6 hektarów, Manhatan ok. 6 tysięcy. Czyli co - model w skali?  ;)

 


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u