Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Bakterie głębinowe pochłaniają ogromne ilości dwutlenku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1488
  • Tematów: 752
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

bakterie gl.jpg

Oceany pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla /123RF/PICSEL

 

Bakterie żyjące 4000 m pod powierzchnią Oceanu Spokojnego pochłaniają ok. 10 proc. dwutlenku węgla, który oceany usuwają z atmosfery każdego roku.

 

Naukowcy odkryli, że bakterie głębinowe pobierają duże ilości dwutlenku węgla i przyswajają je do swojej biomasy w nieznanym procesie.

 

- Ich biomasa może potencjalnie stać się źródłem pożywienia dla innych zwierząt na głębokich wodach. Tak naprawdę to, co odkryliśmy jest potencjalnym alternatywnym źródłem pożywienia w najgłębszych częściach oceanu - tam, gdzie myśleliśmy, że go w ogóle nie ma - powiedział Andrew Sweetman, główny autor badań.

 

To bakterie głębinowe, a nie zwierzęta morskie, mogą być najważniejszymi organizmami zużywającymi odpady organiczne, które spływają w kierunku dna oceanu.

 

Aby zbadać procesy komórkowe organizmów bentosowych (z najgłębszych zakamarków oceanu), naukowcy przeanalizowali próbki osadów pobranych z obszaru we wschodnim Oceanie Spokojnym, pomiędzy Hawajami i Meksykiem, znanym jako Strefa Rozłamowa Clarion-Clipperton (CCFZ). To ekosystem całkowicie pozbawiony światła, w którym występuje zaskakująca różnorodność dna morskiego.

 

Odkrycia dotyczące bakterii głębinowych mogą mieć wpływ na wydobycie minerałów w tym regionie. Jest to obszar tak bogaty w minerały, że podpisano już 16 umów poszukiwawczych do ich wydobycia.

źródło

 

 


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u