Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Ukraińska Cerkiew prawosławna po 332 latach rozwiodła się z Moskwą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

cerkiew.jpg

Prawosławny Patriarcha Ukrainy Filaret. Foto: STEPAN FRANKO / PAP

 

Ukraińska cerkiew prawosławna uwolniła się po 332 latach spod kontroli Moskwy – walka o uniezależnienie się od rosyjskiego wpływu była traktowana przez Kijów jako zastępcza wojna z kremlowską agresją w Donbasie i na Krymie - pisze David M. Herszenhorn z POLITICO.

 

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej, Jego Świątobliwość arcybiskup Konstantynopola–Nowego Rzymu – uznawany za światowego przywódcę Cerkwi Prawosławnej – ogłosił wczoraj, że Cerkiew przyznała autokefalię (niezależność) Cerkwi ukraińskiej. Odwołał w ten sposób List Synodalny z 1686 r., który przyznawał patriarsze Moskwy między innymi władzę ordynacji metropolity kijowskiego.

 

Dążenie do niepodległości ukraińskiej Cerkwi prawosławnej stało się zastępczym elementem wojny między Rosją a Ukrainą. A decyzja ogłoszona przez patriarchę Bartłomieja może doprowadzić do rozłamu między Moskwą a Konstantynopolem. Rozłamu, który – zdaniem niektórych obserwatorów – może spowodować największy podział od czasów Wielkiej Schizmy z 1054 r., która podzieliła chrześcijaństwo na Kościoły katolicki i prawosławny.

 

Rosyjska Cerkiew prawosławna, wspólnota gromadząca na całym świecie około 250 milionów wiernych, zagroziła zerwaniem jedności z Bartłomiejem i Świętym Synodem w Stambule.

 

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, natychmiast pochwalił decyzję Bartłomieja – ujętą w oświadczenie liczące siedem punktów – jako znaczące zwycięstwo Ukrainy nad Kremlem. "Bóg widzi walkę narodu ukraińskiego o niepodległość”, napisał w oświadczeniu. "Usłyszał nasze modlitwy. Dobrze ocenił nasze starania. Powstanie Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Decyzja Patriarchy Ekumenicznego i Świętego Synodu zakończyła wreszcie imperialistyczne złudzenia i szowinistyczne fantazje Moskwy.”

 

Decyzja Synodu przywróciła także pełnię praw ukraińskim kapłanom, biskupom i wiernym, w tym także 89-letniemu przywódcy ukraińskiej Cerkwi, patriarsze Filaretowi, który był ekskomunikowany przez Moskwę – jak powiedział Bartłomiej – z powodów politycznych, a nie religijnych.

 

W czasie rewolucji Majdanu, która doprowadziła do obalenia wspieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza, patriarchat kijowski pod przywództwem Filareta zdecydowanie poparł protestujących na ulicy, udzielając im schronienia, gdy uciekali przed bijącymi ich policjantami.

 

Poroszenko, którego w przyszłym roku czeka trudna walka o reelekcję, wie, że wzmocnienie więzi z Cerkwią, pomoże mu zdobyć sympatię wyborców. "Dla nas własna Cerkiew jest gwarancją wolności duchowej”, napisał w oświadczeniu. "Jest kluczem do społecznej harmonii.”

 

Święte miejsce ukraińskiego prawosławia - zespół cerkwi w Kijowie znany jako Ławra Peczerska - pozostaje nadal w rękach patriarchatu moskiewskiego i walka o jego odzyskanie przez Ukraińców zapowiada się na długą i skomplikowaną.

źródło


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u