Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nawiedzony dom w Nowym Sączu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nowy Sącz poszczycić się może posiadaniem jednego z najciekawszych parków etnograficznych w naszym kraju. Na przedmieściu miasta, na stokach porosłych lasem wzgórz, stanęła... autentyczna dziewiętnastowieczna wioska z białym dworkiem, kapliczką przydrożną, kuźnią i kilkudziesięcioma chatami.

Z czterech regionów ziemi sądeckiej przeniesiono tu najstarsze i najbardziej charakterystyczne dla ludowej architektury z tamtych stron budowle. Wyposażono je w oryginalne sprzęty, w dawne narzędzia rolnicze i zapomniane już przedmioty gospodarstwa domowego, którymi posługiwały się prababki.

Dbający o autentyzm etnografowie urządzili poszczególne zagrody w najrozmaitszy sposób: jest więc uboga chata komornika, jest dom wiejskiego szewca, pochylona chałupka babki-zielarki z ogródkiem, w którym rosną lecznicze rośliny; jest kuźnia, spichrze, są wreszcie zabudowania bogatych gospodarzy z jasnymi izbami, gdzie pękate pierzyny piętrzą się aż po belkowane stropy, rząd świętych obrazów podpiera powałę, a malowane skrzynie wypełniają wyprawne, ręcznie tkane ubiory i bele bielonego na słońcu lnianego płótna.

O każdej z chat przeniesionych do skansenu etnografowie starali się zebrać jak najwięcej wiadomości, przeprowadzając wywiady ze starymi mieszkańcami wsi, w których je zbudowano.

W taki właśnie sposób dwie pracownice parku trafiły do Wierchomli Wielkiej koło Piwnicznej, skąd przeniesiono do Nowego Sącza bogatą łemkowską zagrodę, zbudowaną w połowie ubiegłego stulecia.

Obejście to otaczała w okolicy ponura sława miejsca nawiedzonego. Podobno przed wieloma laty, być może jeszcze w ubiegłym wieku, któryś z właścicieli zginął tragicznie, czy popełnił samobójstwo. Odtąd w chacie słychać było dziwne stukoty i trzaski, czasem dźwięczały szyby, a sprzęty przesuwały się przez izby...

Zagrodę rozebrano i przewieziono do Nowego Sącza. Na podstawie dokładnego wywiadu starano się odtworzyć jak najwierniej wyposażenie łemkowskiej zagrody. Kiedy w izbach stanęło już wszystko na swoim miejscu, chatę zamknięto na klucz. Gdy po kilku dniach pracownicy parku weszli do urządzonego z taką pieczołowitością wnętrza, zobaczyli, że większość mebli jest odsunięta od ścian, a niektóre drobne przedmioty leżą porozrzucane w nieładzie na podłodze.

Czyżby wierchomlański duch przybył tu razem ze swoją chatą i "poprawiał" teraz etnografów?

W jakiś czas potem stróż nocny parku, człowiek wcale nie skory do jakichkolwiek przywidzeń, obchodząc zabytkową wioskę zobaczył na kamiennych schodkach przed tą właśnie chatą skulony ciemny kształt, przypominający zgarbionego człowieka, siedzącego z twarzą ukrytą w dłoniach. Gdy podszedł bliżej usłyszał jakby stłumiony płacz. Zjawa nie odpowiedziała na jego pytania, tylko zniknęła...

Z siedemnastowiecznym modrzewiowym dworkiem szlacheckim, przeniesionym do parku etnograficznego ze wsi Rdzawa koło Bochni, wiąże się również ciekawa i niesamowita opowieść.

Dwór ten pierwotnie należał do dóbr klasztornych - dzierżyli go kanonicy regularni, a największa z komnat służyła im za domową kaplicę. Ściany jej pokrywały wówczas freski namalowane w stylu późnego baroku, a przedstawiające sceny z Nowego Testamentu i żywotów świętych.

Kiedy za czasów cesarza Józefa II zakon rozwiązano i posiadłość przeszła w ręce świeckie, freski zniknęły pod warstwą tynku, a dawna kaplica stała się salonem.

Po stu latach z górą, z początkiem naszego stulecia, w czasie remontu dworu zapomniane freski wyjrzały spod nawarstwień kolejnych przemalowań i zachwyciły ówczesną właścicielkę Rdzawy. Chcąc obejrzeć malowidła w całej okazałości kazała delikatnie zdjąć warstwę tynku. I wtedy właśnie w załomie muru znaleziono deszczułkę z wyblakłym napisem: Te malowidła przynoszą nieszczęście.

Już po niedługim czasie posiadacze dworu skłonni byli uwierzyć, że napis mówił prawdę: dla szczęśliwej dotychczas rodziny nadszedł czas wielkich zmartwień.

Być może właśnie dlatego, w kilka lat później freski znów zniknęły pod białą farbą. Zainteresowano się nimi dopiero w latach sześćdziesiątych, kiedy zaczęto restaurować zabytkowy dwór. Być może był to zbieg okoliczności, ale niedługo po przeprowadzeniu prac konserwatorskich w dawnej kaplicy kanoników, profesor czuwający nad renowacją zginął tragicznie. Czyżby fakt ten można było wiązać z ponownym odkryciem złowróżbnych malowideł na ścianach rdzawskiego dworu?

Sądecki park etnograficzny z każdym rokiem stawać się będzie ciekawszy - niedawno do zabytkowej wioski przeniesiono stary kościółek, który dotychczas stał w Cerekwi koło Bochni i równie wiekową cerkiewkę z okolic Sącza.

Warto więc odwiedzić Nowy Sącz, aby poznać dawne budownictwo drewniane z tych okolic, zanikające już zwyczaje regionalne związane z różnymi porami roku i wydarzeniami z życia wsi: poszczególne chaty w skansenie ustrojono tak, jak ongi przybierano je w dzień Wigilii, zapustnych zabaw, wesel, chrzcin, a nawet pogrzebu. Zwiedzając park zwróćcie uwagę na złowróżbne freski w salonie dworku i nawiedzaną łemkowską chatę.

Źródło: przerazacze.prv.pl
  • 0

#2

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W jakiś czas potem stróż nocny parku, człowiek wcale nie skory do jakichkolwiek przywidzeń, obchodząc zabytkową wioskę zobaczył na kamiennych schodkach przed tą właśnie chatą skulony ciemny kształt

Manifestacja typu shadow - skoro to sie zdarzyło to zapewne duszek nie jest zadowolony
zazwyczaj manifestacje tego typu są kumulacja złych energii i złoscia ducha
  • 0

#3

Voytex.
  • Postów: 13
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O widze ze temat o moim miescie :P
Nie tylko tam w Nowym Saczu straszy, slynny jest take nawiedzony dom przy wlotowej ulicy do Nowego Sacza ( Ul.Nawojowska ). Codziennie przejezdzam tamtedy autobusem. Teraz ten ceglany dom jest paskudnie obepiony bilboardem...
Dom od lat stoi pusty mimo ze jest usadowiony w atrakcyjnym punkcie, zmienial wlascicieli ale kazdy po jakims czasie sprzedawal go nastepnej osobie za bezcen poniewaz nic nie mozna bylo w tym domu zrobic. Ostatni wlasciciel zdazyl dach wyremontowac ale w srodku juz nic nie zrobil bo podobno dom jest nawiedzony i duch nie pozwolil.... :wow:
heh jak wezme aparat do sql to moze zrobie fote tego domu
  • 0

#4

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

eh jak wezme aparat do sql to moze zrobie fote tego domu



dobrze bybyło :smile: errah, wiesz cos moze o jakis nawiedzonych miejscach w okolicach Zabrza?? bo chetnie spedziłbym w takim miejscu noc :smile:
  • 0

#5

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ponoć na Cmentarzu Żydowski czasami coś ciekawego się dzieje. Miałem się tam wybrać z aparatem, ale jakoś czasu nie było, ale i tak tam kiedyś pójdę :)
  • 0

#6

cinix.
  • Postów: 129
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witajcie ziomki z Sącza ^^
Ktoś musi jeszcze wspomnieć o alchemiku co chadza po rynku,domu nawiedzonym w Chełmcu i innych atrakcjach ^^ Sącz miastem kwiatów i zieleni xD :victory:
A o który dom chodzi,co jest na Nawojowskiej?
  • 0

#7

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ponoć na Cmentarzu Żydowski czasami coś ciekawego się dzieje. Miałem się tam wybrać z aparatem, ale jakoś czasu nie było, ale i tak tam kiedyś pójdę :)



no to sie wyboire ale jak bedzie cieplej :smile:
byłem ta :P m ale w dzien w sumie robi wrazenie moznaby tam z powodzeniem horrory krecic
  • 0

#8

Voytex.
  • Postów: 13
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

cinix a Ty skad jestes ;) ?

Heh nie wiem jak to powiedziec ale jak sie jedzie nawojowska do Sacza to po prawej stronie ceglany dom caly z frontu oblepiony reklama, jakies 2 przecznice przed wiaduktem kolejowym (200+ metrow)

Postaram sie foto zalatwic ale teraz to ohydnie wyglada bo caly dom w reklamie jest :(
  • 0

#9

kassia13.
  • Postów: 81
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mieszkam w Nowym sączu , ale jeszcze nigdy nie byłam tu w skansenie ??!!
Ale za to mój dom dostarcza mi niekiedy mocnych wrażeń więc na razie to mi wystarcza :)
Do skansenu przejdę się kiedyś tam ....
  • 0

#10

cinix.
  • Postów: 129
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mieszkam w Nowym sączu , ale jeszcze nigdy nie byłam tu w skansenie ??!!
Ale za to mój dom dostarcza mi niekiedy mocnych wrażeń więc na razie to mi wystarcza :)
Do skansenu przejdę się kiedyś tam ....



To jesteśmy już dwie :drink:
Czekamy na zdjęcia Voytexa :victory:
  • 0

#11

Jequon.
  • Postów: 116
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skanseny, fajna rzecz, w tym roku, byłem w skansenie ziemi słowińskiej w Klukach (Sowiński Park Narodowy, dawne woj. Słupskie), z tego co czytam to jest on uboższy od Nowosądeckiego i nie znam żadnych zagadkowych historii, może dla tego, że oprowadzał mnie zaprzyjaźniony ksiądz, a oni raczej stronią, od opowieści o duchach. Mimo wszystko serdecznie polecam, na prawdę ciekawe urozmaicenia wakacji, warto się troszkę "odchamić". Jeżeli tylko coś mnie sprowadzi w okolice Nowego Sącza, to na 100% zawitam pozwiedzać.

Co do duchów... która stara chata nie straszy, czasami to sama starość straszy, poza tym to świetna reklama.
  • 0



#12 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

(Sowiński Park Narodowy, dawne woj. Słupskie),


Po pierwsze i najważniejsze, Park Słowiński.
Jezeli zamieszczamy już opisy z podróży, starajmy się używać poprawnych nazw własnych, żeby nie wprowadzać w błąd innych użytkowników i siebie samych.Oki?
  • 0

#13

Jequon.
  • Postów: 116
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oczywiście Inga mój błąd, po prostu literówka, wcześniej napisałem "ziemi słowińskiej" a tutaj "Ł" zniknęło, będę bardziej zwracał uwagę na takie rzeczy, dziękuję za Twoje czujne 'oko' i przepraszam jeśli kogoś wprowadziłem w błąd.
  • 0



#14

Destro.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może znacie jakieś ciekawe miejsca na w pobliżu trójmiasta ??? Chetnie bym odwiedził;;
  • 0

#15

xyz.
  • Postów: 84
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mieszkam w Starym Sączu (koło Nowego Sącza). Pierwszy raz słysze o duchu w skansenie ;) Aż mnie ciarki przeszły jak to czytałem
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych