Skocz do zawartości
Zdjęcie

Skutoid - nowa figura geometryczna ukryta w ludzkiej skórze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1299
  • Tematów: 590
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Y3c9MTE3MCZjaD01MTM=_src_14950-Nowa-figu

 

 

Natura nie przestaje nas zaskakiwać. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył właśnie nieznany nauce kształt. który ukrywał się w komórkach tkanki nabłonkowej.

 

Nabłonek pełni w naszym organizmie przede wszystkim funkcję ochronną - tworzy skórę, wyścieła jamy ciała i okrywa narządy wewnętrzne. W zależności od pełnionej funkcji i miejsca występowania komórki nabłonka przybierają różne kształty - np. sześcianów, graniastosłupów czy walców. Dotychczas sądzono, że opisano już wszystkie możliwe warianty. Byliśmy jednak w błędzie, co wykazały przeprowadzone niedawno symulacje komputerowe zachowania się tej tkanki. Przewidziały one bowiem istnienie nieznanych matematykom figur - skutoidów.

 

dz03MDAmaD0zNTA=_src_14951-Nowa-figura-g

 

Dwa połączone ze sobą skutoidy. Domena publiczna

 

Skutoid (ang. scutoid) to graniastosłup, w którym jedna z podstaw jest pięcio-, a druga sześciokątna. Dodatkowo jedna z krawędzi jest ścięta w charakterystyczny klin. Kształt ten nie był dotychczas opisany i nie miał własnej nazwy. Nowa wynika z podobieństwa skutoidu do pancerza niektórych owadów (łac Scutellum).

 

dz04NjAmaD00ODE=_src_14952-Nowa-figura-g

 

Od lewej: klin ścięty, ostrosłup ścięty, pryzmatoid i skutoid. Domena publiczna

 

Formowanie się części komórek nabłonkowych w kształt skutoidu jest nieprzypadkowe, gdyż takie rozwiązanie jest korzystne energetycznie i pozwala na swobodne uginanie się tkanki.

 

Potwierdzono już występowanie komórek w tej formie w tkance nabłonkowej muszki owocowej (Drosophila melanogaster) i danio pręgowanego (Danio rerio). Biorąc pod uwagę podobieństwo w budowie nabłonka w całym królestwie zwierząt można z powodzeniem założyć, że również w naszym ciele znajdują się skutoidy.

 

Nowe odkrycie pozwala nam lepiej zrozumieć przestrzenne ułożenie tkanki nabłonkowej, co może pomóc w transplantologii i inżynierii tkankowej przy projektowaniu i tworzeniu sztucznych organów.

źródło


  • 5

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u