Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nowy narząd w organiźmie człowieka - podtorebkowe ogniska proliferacji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1299
  • Tematów: 590
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

61609cdf3cc67d83.jpg

Foto: istock

 

Naukowcy z australijskiego Garvan Institute of Medical Research odkryli, że na powierzchni węzłów chłonnych znajduje się mikronarząd, który odgrywa bardzo istotną rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Badania potwierdzające swoje wielkie odkrycie opublikowali na łamach czasopisma "Nature".

 

Australijczycy odkryli mikronarząd w czasie obserwacji na myszach. Okazuje się, że na powierzchni mysich (jak i ludzkich) węzłów chłonnych znajdują się niewielkie, płaskie obszary, nazwane przez badaczy subcapsular proliferative foci (podtorebkowe ogniska proliferacji).

 

W ich wnętrzu znajdują się wyspecjalizowane limfocyty B, tzw. komórki pamięci immunologicznej. Powstają one w czasie infekcji patogenem, który znalazł się w organizmie po raz pierwszy. Komórki pamięci aktywują się, gdy patogen zaatakuje po raz kolejny i wywołują szybką odpowiedź odpornościową. Rolą podtorebkowych ognisk proliferacji jest więc poprawna reakcja na zakażenia.

 

Bardzo ciekawą właściwością nowo odkrytego mikronarządu jest fakt, że w zależności od potrzeb pojawia się lub zanika. Kiedy organizm przechodzi infekcję, podtorebkowe ogniska proliferacji są najaktywniejsze.

 

Jak mówi kierujący badaniami profesor Tri Giang Phan, struktura jest ulokowana w strategicznym miejscu. - Ma wszystko na miejscu i może wytwarzać przeciwciała od razu po wkroczeniu drobnoustrojów do organizmu. Jest wyjątkowo dobrze zaprojektowana – mówi.

 

- W walce z infekcją każda chwila ma znaczenie. Chorobotwórcze bakterie podwajają swoją liczbę w ciągu około 20 minut. Zbyt wolna praca układu immunologicznego spowodowałaby szybką śmierć – dodaje profesor.

 

Odkrycie struktury było możliwe dzięki zaawansowanej metodzie mikroskopii dwufotonowej. Dzięki niej można stworzyć trójwymiarowy obraz w wysokiej rozdzielczości, obserwując komórki w ruchu.

 

Jako że podstawową rolą odkrytego mikronarządu jest przespieszanie działania układu immunologicznego, wydaje się, że dokładne zrozumienie jego pracy może doprowadzić do powstania szczepionek nowej generacji.

 

Profesor Phan ma nadzieję, że jego praca pomoże ludzkości w walce z coraz groźniejszymi bakteriami opornymi na działanie wszelkich antybiotyków.

źródło


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u