Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ożyły nicienie zamarznięte w epoce lodowcowej

nicienie epoka lodowcowa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Churchyard dweller.
  • Postów: 356
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dwa nicienie zamrożone w wiecznej zmarzlinie przez kilkadziesiąt tysięcy lat wróciły do życia. To spektakularny sukces rosyjskich naukowców z Instytutu Fizykochemii i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa w Moskwie we współpracy z Uniwersytetem Princeton.

 

Naukowcy podczas badań rozmrozili 300 nicieni. I choć tylko dwa z nich wykazują oznaki życia, wyniki badań uważane są za ogromny sukces.

 

AR-180729568.jpg

 

Odmrożone nicienie. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej "The Siberian Times"

 

Jak zapewniają rosyjscy naukowcy, bezkręgowce, które rozmarzły na szkiełkach Petriego jedzą i poruszają się.

 

Wiek jednego z nicieni szacowany jest na 32 tys. lat. Odnaleziono go w wiewiórczej norze, która znajdowała się w ścianie wiecznej zmarzliny w pobliżu Parku Plejstoceńskiego. Założony w 1977 roku Park leży na północnej Syberii, 5 km od miejscowości Czerski w Jakucji.

 

Drugi nicień jest starszy - ma 47 tysięcy lat i znaleziono go w wiecznej zmarzlinie w pobliżu rzeki Ałazeja, również w Jakucji.

 

Naukowcy podkreślają, że ożywienie nicieni wskazuje na zdolność organizmów wielokomórkowych do długotrwałego, bo trwającego dziesiątki tysięcy lat, przeżycia kriobiozy - przetrwania w cystach przetrwalnikowych.

 

- Jest więc oczywiste, ze organizmy te wykazują pewne mechanizmy adaptacyjne, które mogą mieć naukowe i praktyczne znaczenie dla pokrewnych dziedzin nauki, takich jak kriomedycyna, kriobiologia i astrobiologia - mówią rosyjscy naukowcy.

 

O sukcesie badaczy doniósł "The Siberian Times".

 

http://www.rp.pl/Nau...lodowcowej.html


  • 3Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u