Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Na Księżycu mogło istnieć życie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

30947819_30947807.jpg?itok=HsjzE9o9

Fot. Fotolia

 

W odległej przeszłości Księżyc mógł być zamieszkany przez proste formy życia. Wyróżnia się dwa okresy, które sprzyjały rozprzestrzenianiu się mikrobów na jego powierzchni – informuje czasopismo „Astrobiology”.

 

Chociaż obecnie środowisko Księżyca – naturalnego satelity Ziemi – nie stwarza możliwości rozwoju jakichkolwiek form życia, w początkowej fazie jego istnienia sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej. Według astrobiologów z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) i Uniwersytetu Londyńskiego (W. Brytania) około 4 miliardy lat temu (zaraz po powstaniu Księżyca), jak również około 3,5 miliarda lat temu (podczas wzmożonej aktywności wulkanicznej) na powierzchni Srebrnego Globu mogły istnieć warunki sprzyjające przetrwaniu drobnoustrojów.

 

Oba te okresy wiązały się z uwalnianiem dużej ilości gazów, w tym pary wodnej, które mogły przyczynić się do powstania na powierzchni Księżyca zbiorników ciekłej wody, a także gęstej atmosfery umożliwiającej zatrzymanie jej przez miliony lat.

 

„Jeśli ciekła woda i gęsta atmosfera były obecne na młodym Księżycu przez dłuższe okresy, jego powierzchnia mogła być zamieszkała – chociażby przejściowo” – uważa prof. Dirk Schulze-Makuch, jeden z autorów artykułu.

 

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po przeanalizowaniu danych pochodzących z ostatnich misji kosmicznych oraz wnikliwych badań prowadzonych z wykorzystaniem próbek księżycowych skał i gleby. Dane te sugerowały, że ziemski satelita nie jest taki suchy, jak się wcześniej wydawało. W końcu w 2009 roku na jego powierzchni odkryto miliony ton lodu. Istnieją też silne dowody na to, że spore ilości wody znajdują się w księżycowym płaszczu i zostały tam „uwięzione” już bardzo dawno temu.

 

Skąd na Księżycu mogło wziąć się życie? Zdaniem badaczy proste formy życia mogły zostać przyniesione przez meteoryt. Pierwsze ślady cyjanobakterii na Ziemi pochodzą sprzed 3,5-3,8 miliardów lat. Być może w tamtym okresie kawałek Ziemi zawierający cyjanobakterie został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną i wylądował akurat na Księżycu…

 

„To bardzo prawdopodobne, że na Księżycu istniało w tamtym czasie życie. Możliwe, że były to mikroby zasiedlające zbiorniki wodne do czasu, gdy powierzchnia Księżyca stała się w końcu sucha i martwa” – podsumowuje prof. Schulze-Makuch.

źródło

 

 


  • 3#2

Panjuzek.
  • Postów: 2222
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To że zaistniały odpowiednie warunki, nie oznacza że musiało zaistnieć życie.

 

O ile wierzę iż życie we wszechświecie, musi być zjawiskiem dość "powszechnym" (skala jest przeogromna.) O tyle mam wątpliwości co do życia w naszym układzie słonecznym.

 Pamiętać należy o tym że wszystkie istoty żywe, na naszej planecie mają wspólną część DNA. Pod tym względem banan jest identyczny z człowiekiem, w pięćdziesięciu procentach. Nawet Ameba ma fragment genomu taki sam jak ludzie.  Co pozwala stwierdzić że życie na ziemi, rozpoczęło się z jednej istoty, lub jest efektem jednej reakcji biochemicznej, mającej miejsce w tym jednym momencie, gdy wszystkie potrzebne zjawiska zaistniały jednocześnie, w tym samym punkcie. Na gorącej pozbawionej tlenu ziemi. 


  • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u