Skocz do zawartości
Zdjęcie

Na Ziemi wytworzyła się antymateria


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

56f3e1af0f15596a.jpg

Naukowcy musieli wykorzystać specjalne narzędzie do wykrywania promieniowania gamma

(UW/CIMSS/William Straka III))

 

Huragan Patricia uderzył w zachodnie wybrzeże Meksyku w październiku 2015 roku. Był to najsilniejszy huragan w historii pomiarów, który spowodował ogromne zniszczenia. Podczas tego kataklizmu doszło też do czegoś niezwykłego.

 

 

We wnętrzu najbardziej intensywnego cyklonu tropikalnego naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali skierowaną w dół wiązkę pozytonów. Są one cząstkami elementarnymi antymaterii i antycząsteczkami elektronu. Zostały uwolnione z ziemskiego błysku gamma (TGF).

 

Rozbłyski promieniowania gamma zachodzą około tysiąca razy dziennie, podczas burz z piorunami. Jednak nie są proste do zaobserwowania, trwają zaledwie milisekundy, a uwalniają energię do 20 milionów elektronowoltów. Po raz pierwszy zaobserwowano je w latach 90, za pomocą kosmicznych detektorów promieniowania gamma. Od dawna przewidywano, że rozbłyskom może coś towarzyszyć.

 

W 2015 roku odważna załoga przeleciała samolotem NOAA Hurricane Hunter przez Huragan Patricia. Dzięki nim, naukowcy mogli bezpośrednio obserwować to potężne zjawisko. Za pomocą urządzenia Airborne Detector for Energetic Lightning Emissions mk II (ADELE) udało się zarejestrować promieniowanie gamma wytwarzane przez poruszające się w dół pozytony.

za: Journal of Geophysical Research: Atmospheres

 

źródło

 


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u