Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diabelski Most w Czernej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Pomidoro.
  • Postów: 21
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

                                 Diabelski Most w Czernej

Witam,
W dzisiejszym poście, opiszę Diabelski most w Czernej, czyli w mojej rodzinnej miejscowości :-)

 

Czerna to miejscowość w województwie małopolskim koło Krzeszowic (35 km od Krakowa).

Screenshot_20180513-023553.png

 

 

Diabelski Most, a dokładnie obecnie ruiny. Znajduję się w miejscowości Czerna w Dolinie Eliaszówki. Budowa tego mostu rozpoczęła się w 1671 roku. Jego budowa zastała ukończona 20 lat później, czyli rok 1691. Przy drodze do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej oraz drodze z Krzeszowic widać ruiny arkadowego mostu eremickiego, który wybudowali pustelnicy. Nazwę nosi most anielski, ale mieszkańcy Czernej i okolic nazwali go mostem diabelskim ze względu na wiele różnych historii i legend z nim związanych i taką nazwę nosi do dziś. Most ten stanowił dojście do klasztoru od drogi siedleckiej, prowadzącej do majątku karmelitów w Siedlcu. Na brzegu Eliaszówki zachowały się ruiny XVII wiecznej furty klasztornej, kaplicy i bramy wjazdowej (Bramy Siedleckiej).
Za mostem znajdował się budynek z pokojami dla gości, stajnią i pralnią, powstałą w 1673 roku, (czyli dwa lata po wybudowaniu mostu). Za Diabelskim Mostem znajdowała się także kapliczka, w której codziennie była odprawiana msza święta dla osób świeckich. Z latami budowla zaczęła ulegać powolnym uszkodzeniom. 1843 roku most był już uszkodzony. Od roku 1889 przez osunięcie się łuku środkowego o ogólnego złego stanu technicznego został on wyłączony z użytkowania. Na początku XX wieku jego restaurację wyceniono na 80 000 koron.

 

                                Legendy związane z Diabelskim Mostem

 

Pewne podanie głosi, że raz w roku odbywa się tutaj zjazd diabłów i złych duchów, któremu przewodzi sam Lucyfer wraz z pomocą Belzebuba. Druga legenda mówi, że pod tym mostem jest zakopany ogromny skarb pełen złota i srebra oraz diamentów, którego pilnuje diabeł, a duch czyha na moście na największych grzeszników. Jeśli ten, który, odważył się poszukiwać skarbu nie, wykopie go w jeden dzień lub od wieczora do rana duch go złapie i leci z nim nad Czarny Staw w Tenczynku i tam go topi.

 

Mój wujek pochodzi z sąsiedniej wsi koło Czernej i opowiadał mi że kiedyś pewna kobieta zrzuciła z tego mostu swoje dziecko. A drugą rzeczy którą mi opowiadał to to, że tam koło Diabelskiego Mostu murowano zakonnice, które łamały celibat.

 

Moi drodzy bardzo was przepraszam, że nie mam swoich zdjęć prywatnych, ale nie miałam okazji tam być w tym tygodniu :(

 

250px-Czerna_Devil's_Bridge.jpg

250px-Vogel_Zygmunt,_Diabelski_Most,_1787.jpg

dolina-bedkowska.jpg

 

Zdjęcia zostały pobrane ze stron: http://www.travelin....inki-krakowskie i https://pl.wikipedia.org/wiki/Diabelski_Most_w_Czernej 


  • 7

#2

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ledwie rok temu "zwiedzałem" to miejsce, nie wiedząc, że są z nim związane jakieś legendy. Urokliwe miejsce, na szczęście na ogół pozbawione turystów. W życiu nie widziałem tak wielkich i dorodnych winniczków jak tam. Podczas zwiedzania nic dziwnego mi się nie przydarzyło, poza wpadnięciem do strumyka, i zestrzeleniem samochodu przez ptaka, ale diabła bym o to nie obwiniał :diabel:


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych