Skocz do zawartości
Dziękujemy za udział w Złotych Szarakach -- kolejne informacje już niebawem!

Zdjęcie

Naukowcy odkryli rekordowe osłabienie Golfsztormu. Czy Europę czeka znaczne ochłodzenie?

prądy oceaniczne golfsztorm prąd zatokowy globalne ocieplenie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Agnieszka81.
  • Postów: 312
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Klimatolodzy z Niemiec wykazali, że Golfsztrom, prąd oceaniczny odpowiedzialny za transport ciepła do Europy, wykazuje oznaki spowolnienia. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał Golfsztrom będzie przenosił do Ameryki Północnej i Europy znacznie mniej ciepłej wody i nadal będzie słabnąć.

 

c483a4bbd61a57ecmed.jpg

 

Według ekspertów to globalne ocieplenie osłabia Prąd Zatokowy, zwany też Golfsztromem. Okazuje się, że obecne jego słabnięcie w przyszłości może spowodować nawet jego całkowicie zniknięcie. Tak hiobowe wieści przekazują klimatolodzy z Uniwersytetu w Poczdamie, którzy napisali na ten temat artykuł opublikowany w czasopiśmie Nature.

 

Dane zaprezentowane przez profesora Stefana Rahmstorfa i jego współpracowników, wskazują na to, że Prąd Zatokowy płynie o 15 procent wolniej niż w połowie XX wieku. Jest to znaczący spadek powodujący zmniejszenie ilości wody transportowanej w Atlantyku. W sumie przemieszcza się tak do trzech milionów metrów sześciennych wody rocznie co odpowiada 15 odpływom rzek takich jak Amazonka.

 

47a6c866112fef4fmed.jpg

 

Naukowcy zauważają, że Golfsztrom słabnie nie tylko ostatnio, ale stale podczas ostatnich 150 lat. Zwykle takie prądy oceaniczne dostarczają ciepło z równika w kierunku północnym i wychładzają się w zimnej wodzie powraca do głębin.

 

Zdaniem ekspertów osłabienie Golfsztromu może być spowodowane nietypowymi falami ciepła, które są obserwowane w ostatnich latach, a także topnieniem lodowców na Grenlandii i w Arktyki, co postępuje ostatnio w zastraszającym tempie.

 

 

źródło:

https://zmianynaziem...zne-ochlodzenie


  • 3

#2

Children of the Sun.
  • Postów: 101
  • Tematów: 38
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przy okazji tego tematu, przypomniało mi się jak w 2007 Eury pisał, że Golfsztrom słabnie, było to ponad 11 lat temu, na dużo przed hajpem związanym z 2012.

 

Dla zainteresowanych link: http://www.paranorma...-16#entry120552

 

Jeśli wtedy pisali, że jest 75% słabszy niż 5 lat temu, to jaki powinien być teraz? To że słabnie ok. Ale jakiekolwiek żąglowanie procentami, o ile osłabł, o ile osłabnie w najbliższych latach, jest mało wiarygodne.


  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u