Skocz do zawartości
Ciągle trwa jeszcze głosowanie w kolejnej edycji Złotych Szaraków! Kliknij tutaj i zagłosuj w tej jakże prestiżowej imprezie!


Zdjęcie

Short news


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

#76

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Falcon 9 zaliczył nieudane lądowanie

 

7 grudnia 2018

 

Lądowania rakietami stały się rutynowe dla załogi SpaceX od 2015 roku. Od tego czasu nie było też większych problemów z tym procesem.

 

Podczas najnowszej misji Falcon 9 miał dostarczyć zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niestety, w lądującym pierwszym stopniu rakiety nastąpiła awaria mechaniczna i moduł ten zaczął się obracać. Sprawiło to, że lądowanie na lądowisko było niemożliwe. Pierwszy stopień został wiec skierowany na ocean, gdzie bezpiecznie wylądował.

 

Elon Musk powiedział, że podmokła rakieta może zostać wykorzystana do wewnętrznych misji SpaceX. Wygląda więc na to, że nic poważniejszego się z nią nie stało. Naukowcy muszą teraz dokładnie ją zbadać i znaleźć przyczyny problemów. W przyszłości takie zdarzenie nie powinno mieć już miejsca.

https://whatnext.pl/...dane-ladowanie/


 • 1#77

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Okręt podwodny z napędem jądrowym może poszukać śladów życia na księżycu Europa

 

2018-12-19

 

NASA zakłada, że jowiszowy księżyc Europa może skrywać żywe organizmy pod lodową skorupą. Dlatego agencja planuje zorganizować misję kosmiczną. W jej ramach, NASA zamierza wysłać na Europę robota napędzanego energią jądrową, który przebije się przez grubą lodową skorupę.

 

Zespół naukowców i inżynierów z grupy NASA Glenn Research COMPASS wyszedł z propozycją zbudowania zrobotyzowanego okrętu podwodnego z napędem jądrowym, który potrafiłby przebić się przez skorupę lodową. Szacuje się, że taka maszyna, aby dotrzeć do podlodowego oceanu ciekłej wody, musiałaby pokonać pokrywę lodową o grubości nawet 30 km.

 

Badacze zaproponowali dwie wersje sondy – pierwsza korzystałaby z małego reaktora jądrowego, a druga z modułu GPHS (General Purpose Heat Source). W obu przypadkach chodzi o to, aby robot wykorzystywał nadmiar ciepła do roztapiania lodu.

 

Podczas przebijania się przez skorupę lodową, maszyna mogłaby analizować lód pod kątem obecności życia bakteryjnego i przesyłać dane na Ziemię za pośrednictwem urządzeń komunikacyjnych, które znajdowałyby się na powierzchni Europy. Ostatecznie, po dotarciu do podlodowego oceanu, robot mógłby przeanalizować tamtejszą ciecz.

 

Koncepcja zrobotyzowanej łodzi podwodnej wciąż jest tylko pomysłem, który zostanie poddany analizie przez NASA. Nawet jeśli agencja zechce zorganizować taką misję kosmiczną, miną jeszcze długie lata, zanim sonda faktycznie dotrze na Europę.

https://tylkonauka.p...ksiezycu-europa

 
 
 


 • 1#78

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Projekt The Ocean Clean Up został wstrzymany.

 

07.01.2019

 

Projekt The Ocean Clean Up, w ramach którego we wrześniu do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci zbliżyło się "ramię sprzątające" o długości 610 metrów, został wstrzymany. Pod koniec grudnia 18-metrowa część ramienia odczepiła się od reszty. Po 116 dniach od opuszczania portu w San Francisco zdecydowano, że urządzenie wróci do portu. To jednak nie koniec projektu.

[...]

Ramię miało unosić się na powierzchni wody, a doczepiony do niego nieprzepuszczalny materiał zbierać pływające na niewielkiej głębokości plastikowe śmieci. Niestety, najprawdopodobniej przez zbyt duże siły naciskające na konstrukcję, rozpadło się na dwa fragmenty.

 

Koordynatorzy projektu zapewniają, że żadna część nie odpadła i nic nie zaginęło, zatem nie istnieje żadne ryzyko dla środowiska. Teraz planują dokładnie zbadać ramię (w późniejszym czasie dostało nawet imię – Wilson), wyciągnąć wnioski i jeśli to możliwe wprowadzić zmiany, a następnie wyruszyć ku plamie śmieci raz jeszcze.

 

Przyznają jednak, że awaria ich zaskoczyła, bo w planach mieli dalsze testy i zbieranie danych, które mają im pomóc dopracować tę ideę. Ale podkreślają, że początku zakładali, iż pierwszy prawdziwy test może przynieść zaskakujące wnioski. Tak też się stało. Po czterech tygodniach od jego rozpoczęcia okazało się, że urządzenie co prawda wyłapuje plastikowe śmieci, ale niektóre z nich wyślizgują się i znów lądują w wodzie. Prawdopodobnie dlatego, że ramię przemieszczało się wolniej, niż powinno.

 

"Projekt nie zakończył się klapą. Planowaliśmy powrót systemu do portu i ponowne wypuszczenie go na wodę kilka razy podczas całego procesu pracy nad nim" – napisał na Twitterze Boyan Slat, pochodzący z Holandii pomysłodawca projektu wielkiego czyszczenia oceanu, na początku roku.

 

3 stycznia koordynatorzy projektu ogłosili, że ramię jest transportowane w kierunku Hawajów, gdzie zostanie naprawione, a następnie operacja zostanie wznowiona "tak szybko, jak będzie to możliwe".

https://businessinsi...rzymany/yd50x48

 
 
 


Użytkownik Nick edytował ten post 07.01.2019 - 22:45

 • 1#79

Wszystko.
 • Postów: 9231
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Około 18.27 na Grudziądzem można było usłyszeć głośny huk w powietrzu. Mieszkańcy Grudziądza piszą do nas i pytają co to było.

Sprawdzamy. Policja i Straż Pożarna nie ma żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Prawdopodobnie był to efekt przekroczenia bariery dźwięku przez samolot. Sprawdzaliśmy u oficera dyżurnego 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, nie potwierdza takich lotów w naszej okolicy. Również 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim informuje, że dzisiaj żadnych lotów w naszym rejonie nie było.
Rzecznik Prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr WALATEK potwierdził dla Grudziadz365.pl, że przyczyną huku słyszanego wczoraj nad Grudziądzem było przekroczenie bariery dźwięku przez dwa myśliwce F16.
https://grudziadz365...owe_fakty.html##80

Kayoos-U.

  Wilk Osnowy

 • Postów: 97
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podczas 233. posiedzenia Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Seattle poinformowano o odebraniu drugiego w historii sygnału radiowego, który dotarł na Ziemię z odległości 1,5 mld lat świetlnych - podał CNN.

Pierwszy - określony jako FRB 121102 - został odkryty w 2015 roku przez radioteleskop Arecibo. Drugi odebrano latem 2018 roku. Nosi nazwę FRB 180814.J0422+73. Zarejestrowano wtedy krótkie i powtarzające się fale radiowe. Na naszą planetę dotarły z tego samego miejsca. Odkrycia dokonał radioteleskop wykorzystywany w ramach programu CHIME.

 

https://wiadomosci.o...laktyki/bc41mqy


 • 1

#81

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W niedzielę asteroida zderzy się z Ziemią? NASA odpowiada

 

11 stycznia 2019

 

W sieci zaczęła się rozprzestrzeniać teoria głosząca, że Ziemi zagraża asteroida 2002 NT7, przed którą ostrzegała nawet agencja kosmiczna NASA. Według internetowej plotki, do kolizji asteroidy z Ziemią może dojść pod koniec stycznia lub na początku lutego.

 

Asteroida 2002 NT7 to obiekt z grupy Apolla, który został po raz pierwszy zaobserwowany w 2002 roku. Zaklasyfikowano ją jako obiekt NEO (ang. Near Earth Object), czyli taki, który może zagrozić naszej planecie. Wtedy właśnie 2002 NT7 zyskała 0,06 punktów w skali Palermo, która potwierdza szansę na zderzenie. Ponieważ plotka na temat rzekomego zderzenia asteroidy z Ziemią zaczęła się ostatnio gwałtownie rozprzestrzeniać, NASA odniosła się do swoich wcześniejszych przewidywań. Poinformowano, że po zebraniu większej ilości danych udało się lepiej przewidzieć orbitę planetoidy.

 

Na podstawie pierwszych danych ustalono, że potencjalnie niebezpieczny moment to 13 stycznia 2019 roku. Według najnowszych informacji, asteroida 2002 NT7 ma około 1,5 kilometra średnicy i porusza się z prędkością 28 kilometrów na sekundę. W perygeum, czyli punkcie orbity najbliższym Ziemi, asteroida powinna się znaleźć właśnie 13 stycznia. Jednak będzie wtedy bardzo daleko od nas, bo aż 60 mln km. To dalej niż Mars!

 

Mimo to nie brakuje opinii, że NASA tuszuje nadciągające kłopoty, zdając sobie sprawę z tego, że wiedza o nadciągającej zagładzie spowodowałaby masową panikę i wielką anarchię. Zdaniem zwolenników teorii spiskowych, aby tego uniknąć, zastosowano dezinformację. Czy tak jest w rzeczywistości? Przekonamy się już w ciągu najbliższych tygodni.

https://nt.interia.p...los,nId,2777674


Użytkownik Nick edytował ten post 12.01.2019 - 17:31

 • 2#82

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

IBM Q System One - pierwszy komercyjny komputer kwantowy

 

9 stycznia 2019 r.

 

IBM Q System One to pierwszy komputer kwantowy, który będzie dostępny komercyjnie. Do tej pory tego typu maszyny nie opuszczały centrów badawczych lub laboratoriów, ale IBM twierdzi, że Q System One będzie dostępny dla zainteresowanych klientów z sektora biznesowego. Firma pochwaliła się nowym komputerem na CES 2019.

 

Komputer jest zamknięty w szczelnym sześciokącie ze szkła borokrzemowego o bokach 2,7 m. Ramy obudowy tworzy aluminium i stal. We wnętrzu znajdziemy elektroniczny system stabilizacji, by uniknąć potencjalnych drgań, które mogą prowadzić do zaburzeń w przeprowadzanych obliczeniach. Jest przetrzymywany w bardzo niskiej temperaturze w odizolowanym środowisku, co jest niezbędne dla tego rodzaju technologii.

 

IBM Q System One będzie używał 20 kubitów. To sporo, ale nie na tyle, aby osiągnąć tzw. supremację kwantową. Kiedy już to będzie możliwe, komputery kwantowe będą w stanie przeprowadzać obliczenia niedostępne dla najpotężniejszych nawet klasycznych superkomputerów. Obliczenia kwantowe mogą doprowadzić do przełomu w medycynie i cyberbezpieczeństwie. Wielu ekspertów uważa, że potrzeba do tego komputera dysponującego co najmniej 50 kubitami.

 

Klienci biznesowi, którzy zechcą zakupić dostęp do IBM Q System One będą mogli wykorzystać możliwości komputera poprzez chmurę IBM Cloud. To oznacza, że nie będzie można zakupić takiej maszyny do własnego biura.

https://www.komputer...es-2019/snk6v11

https://nt.interia.p...go-,nId,2774234


 • 1#83

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Krwawy superksiężyc już w poniedziałek rano

 

18.01.2018 r.

 

Nad ranem 21 stycznia na niebie pojawi się stosunkowo rzadkie zjawisko - dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca, który znajdować się będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Przez to jego tarcza zabarwi się na czerwono i stanie się wizualnie większa niż zwykle.

 

O zjawisku superksiężyca mówimy w sytuacji, kiedy podczas pełni nasz satelita znajduje się najbliżej Ziemi. Jak twierdzą naukowcy z NASA, może się on wtedy wydawać o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy. Zjawisko to zdarza się średnio raz do roku, choć bywa, że dochodzi do niego częściej.

 

Styczniowy superksiężyc będzie połączony z innym stosunkowo rzadkim zjawiskiem, czyli całkowitym zaćmieniem jego tarczy. W praktyce oznacza to, że przysłonięty księżyc zabarwi się na czerwono. Krwawy księżyc uważany jest przez niektórych za zły omen wskazujący na to, że nadchodzi apokalipsa. Genezy takiego poglądu doszukują się oni w Biblii.

 

Aby zobaczyć krwawe zaćmienie superksiężyca (podczas Pełni Księżyca Wilka, bo tak nazywa się styczniową pełnię), wystarczy wstać w poniedziałek wcześnie rano i spojrzeć w niebo. Zjawisko, o ile nie przesłonią go chmury, będzie można oglądać gołym okiem. Częściowe zaćmienie rozpocznie się w poniedziałek o 4.33, zaś tarczę w całości zabarwioną na czerwono zobaczymy między 6.12 a 6.45.

https://facet.onet.p...rcc=ucs&utm_v=2

 
 
 


 • 1#84

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

21 stycznia nad ranem całkowite zaćmienie Księżyca

 

20.01.2019 r.

 

Jutro nad ranem mieszkańcy Polski będą mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. Księżyc przybierze wtedy czerwoną barwę, charakterystyczną dla zachodzącego Słońca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tak zwana superpełnia Księżyca.

 

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 5.41. "Księżyc wejdzie w cień Ziemi i będzie tam mniej więcej przez godzinę. Do godz. 6.43 będzie można zobaczyć to zjawisko. Zobaczymy też, jak cień Ziemi nachodzi i schodzi z Księżyca, będzie można zaobserwować dzięki temu krzywiznę Ziemi"- mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik.

 

Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych. Można posłużyć się lornetką albo teleskopem i zobaczyć Księżyc w powiększeniu.

 

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce można było obserwować 27 lipca 2018 roku. Było ono najdłuższe od stu lat i trwało ponad 90 minut.

 

Według astronomów na kolejne całkowite zaćmienie Księżyca trzeba zaczekać do 2025 roku.

https://fakty.interi...yca,nId,2793236


Użytkownik Nick edytował ten post 20.01.2019 - 20:33

 • 1#85

Zaciekawiony.
 • Postów: 7583
 • Tematów: 79
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Warto dodać, że jeszcze przed fazą całkowitą można zaobserwować pociemnienie związane z wejściem w półcień. W fazie półcieniowej na tarczy księżyca widać gradient stopniowego przyciemnienia w jedną stronę. Podczas zaćmienia w 20117 roku, które było tylko półcieniowe, było to ładnie widać.

vdRvFj7.jpg


 • 1#86

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma porozumienia ws. dyrektywy o prawie autorskim. Sprzeciwiła się m.in. Polska

 

21.01.2019 r.

 

W piątek zawieszono negocjacje w sprawie dyrektywy o prawie autorskim, pierwotnie zaplanowane na dzisiaj. Państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia - przeciw zagłosowało 11 państw członkowskich, w tym Polska. - Nie ma mandatu do trilogu. Czekamy na kolejną propozycję prezydencji  - skomentował Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Dzięki Polsce udało się zablokować niekorzystną dyrektywę o prawie autorskim. Nie ma mandatu do trilogu. Czekamy na kolejną propozycję prezydencji #CopyrightDirective
    — Paweł Lewandowski (@pplewandowski) 18 stycznia 2019

 

Ambasadorowie mieli wypracować konsensus w sprawie budzących największe emocje, artykułów 13 (wprowadza on obowiązek prewencyjnego weryfikowania treści pod kątem praw autorskich) oraz 11, który dotyczy tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych (to artykuł przez przeciwników platformy nazywany na wyrost "podatkiem od linków") i nakłada platformy internetowe publikujące fragmenty informacji do zawarcia umowy licencyjnej od pierwotnego wydawcy.

 

We wrześniu Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy, udzielając mandatu do podjęcia negocjacji trójstronnych (tzw. trilogue) i wyglądało na to, że zmiany, również te kontrowersyjne, przejdą.

 

W piątek okazało się jednak, że koalicja krajów, w tym Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii i Polski, zablokowała porozumienie w sprawie artykułów: 11, 13 i 14. Oznacza to, że dyrektywa nie zostanie dzisiaj przyjęta, ale nie oznacza jej całkowitego odrzucenia.

https://interaktywni...n-polska-258403


 • 1#87

Nick.
 • Postów: 1471
 • Tematów: 737
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wir polarny paraliżuje USA

 

30.01.2019
 

Prognozy pogody w USA zapowiadają zimowy kataklizm. Zima w Rosji to przy tym dziecinna igraszka. Media podają, że to najostrzejsza zima w USA od 50 lat.

 

Mróz w USA i fala arktycznego powietrza. Wir polarny przesunął się w głąb kraju, a temperatury będą coraz niższe. Termometry mogą pokazać nawet 40 stopni Celsjusza poniżej zera. Z powodu wiatru odczuwalna temperatura może wynosić nawet 60 stopni poniżej zera. 
 

Synoptycy przewidują, że np. w Chicago może być zimniej niż na Biegunie Północnym. Temperatury zagrażające życiu dotkną 75% Amerykanów. Mrozy to jednak nie jedyny problem. Spodziewane są też intensywne opady śniegu. W niektórych miejscach spadnie nawet 60 centymetrów białego puchu.

 

Atak zimy ma trwać do piątku rano. Kraj może do tej pory zostać sparaliżowany. W kilku stanach ogłoszono już stan wyjątkowy. Na środkowym zachodzie zamykane są szkoły. W Illinois, Iowa, Minnesocie, Północnej i Południowej Dakocie, Wisconsin oraz części Kansas, Missouri, Montany i Nebraski poczta nie dostarcza przesyłek.
 

Odwołano też 3480 lotów. Powodem są nie tylko zamiecie śnieżne. Na lotniskach panują tak niskie temperatury, że obsługa naziemna nie może pracować. Przepisy regulują jak długo pracownicy mogą przebywać np. na płycie lotniska. 
https://www.planeta....a-75-amerykanow


 • 1#88

Zaciekawiony.
 • Postów: 7583
 • Tematów: 79
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W USA na pewno będzie zimniej niż na biegunie. Jednym z efektów podziału wiru polarnego na dwie części jest strumień ciepła płynący między tymi wirami. Na biegunie północny temperatura ma wzrosnąć w pobliże zera. Zawirowania pogodowe będą miały niewielki wpływ na Polskę - najpierw w ciągu następnych dni zrobi się odwilżowo (nawet +10 na południu) a potem powrót do warunków lekko zimowych. Wszystko to wina zjawiska SSW z końca grudnia.

1f26b381af9abd66b51bcd9569ac65310751de54


 • 2#89

Wszystko.
 • Postów: 9231
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To już jutro
Koniec świata już 1 lutego? Asteroida 2002 NT7 może uderzyć w Ziemię. Jasnowidz z Człuchowa komentuje
https://pomorska.pl/...019/ar/13846648#90

dziewięć.

  Apprentice

 • Postów: 448
 • Tematów: 9
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Najpierw miała być połowa stycznia, teraz Pomorska pisze o 1 lutego a samo NASA pisze o 4 lutego. Komu wierzyć?


 • 1
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u