Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Short news


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

#46

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Balex Deltra czyli 40 tysięcy litrów popcornu w Bałtyku

 

25.08.2018

 

Szwedzkie władze zarządziły ćwiczenia akcji ratunkowej na wypadek wycieku ropy do Morza Bałtyckiego. Olej zastąpią ogromną ilością popcornu. Do wody w przyszłym tygodniu trafi bowiem aż 40 tys. litrów popcornu.

 

40 tysięcy litrów, czyli 40 metrów sześciennych, co odpowiada 1350 kilogramów kukurydzy. W rozmowie z "Ny Teknik" Lars Persson, który jest koordynatorem ćwiczeń, wyjaśnia, że popcorn jest przyjazny dla środowiska. Zaznacza też, że - podobnie jak plama oleju - utrzymuje się na powierzchni wody.

 

Służby na zebranie popcornu będą miały 36 godzin. "Plamę" usuwać będą ratownicy z wielu państw. "Jest to międzynarodowe ćwiczenie ratownictwa ekologicznego, Balex Delta, które jest organizowane na wodach szwedzkich" - czytamy.

 

W ćwiczeniach uczestniczyć będą w sumie 32 kraje. Balex Deltra zostaną przeprowadzone w przyszłym tygodniu na szwedzkich wodach terytorialnych na wysokości Karlskrony. Udział w akcji weźmie w sumie 500 osób. Do dyspozycji będą mieć oni 20 statków, samoloty oraz śmigłowce.

 

Dlaczego w akcję zaangażuje się tyle państw? – Ropa nie dba o granice państw, współpraca ma tutaj kluczowe znaczenie – tłumaczy Therese Larsson, która koordynuje ćwiczenia po stronie szwedzkiej służby ochrony wybrzeża.

https://wiadomosci.o...rcc=ucs&utm_v=2


 • 4#47

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przełom w badaniach antymaterii

 

24.08.2014

 

Naukowcy CERN osiągnęli kolejny kamień milowy w badaniu antymaterii - po raz pierwszy zaobserwowali światło emitowane przez wzbudzony atom antywodoru.

 

Fizycy z projektu ALPHA po raz pierwszy w historii zaobserwowali serię Lymana alfa dla antywodoru. To odkrycie rozszerza naszą wiedzę na temat antymaterii, a także otwiera drzwi do nowych obserwacji wszechświata.

 

W antymaterii rolę elektrony pełni pozyton, który ma taką samą masę, ale przeciwny (dodatni) ładunek. Chociaż antymateria jest niezwykle rzadka we wszechświecie, pozytony można znaleźć stosunkowo łatwo - ich źródłem może być sód-22. Właśnie tego izotopu użyli naukowcy ALPHA, po czym doprowadzili do interakcji pozytonów z antyprotonami.

 

Uzyskaną antymaterię bombardowano impulsami lasera, dzięki czemu doszło do emisji fotonów - identycznych jak w przypadku zwykłej materii. Przejście energii z jednego poziomu na drugi jest kwantowane, co oznacza, że zawsze ma tę samą wartość, więc emitowany foton serii Lyman alfa zawsze będzie wyglądał tak samo.

 

- Jesteśmy podekscytowani tym wynikiem. Przejście Lyman alfa jest bardzo trudne do zbadania, nawet w normalnym wodorze - powiedział Jeffrey Hangst, rzecznik eksperymentu ALPHA

https://nt.interia.p...rii,nId,2622605


Użytkownik Nick edytował ten post 25.08.2018 - 21:41

 • 2#48

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Naukowcy znaleźli "punkty Hawkinga"

 

Naukowcy odkryli, że wszechświat w którym żyjemy, prawdopodobnie nie jest pierwszym, jaki kiedykolwiek istniał. Ich zdaniem, eony temu istniały inne wszechświaty z czarnymi dziurami, podobnie jak jest teraz. Dowodem pozostałości tych czarnych dziur ma być kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła.

 

źródło: https://video.wp.pl/


 • 2

#49

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Asteroida rzeczywiście „zbliża się” do naszej planety.

 

27.08.2018

 

Kolejna asteroida gna w kierunku Ziemi i zdążyła wzbudzić już ogólną panikę oraz kilka sensacyjnych nagłówków.

 

Asteroida 2016 NF23 przeleci „niedaleko” naszej planety już w nadchodzącą środę, czyli 29 sierpnia. Odległość wyniesie około 5 milionów kilometrów, czyli jakieś 13 razy dalej niż znajduje się Księżyc. Wiele innych asteroid zbliżyło się na znacznie mniejszą odległość.

 

 

Szacuje się, że jej rozmiar wynosi od 70 do 160 metrów. Wielkość asteroidy 2016 NF23 porównano więc praktycznie do wszystkiego – od dwóch Boeingów 747 przez London Eye po Wielką Piramidę w Gizie.

 

Ciało niebieskie ma stosunkowo krótką orbitę, więc często pojawia się w sąsiedztwie Merkurego, Wenus i Ziemi. Na okrążenie Słońca potrzebuje zaledwie 240 dni.

 

Asteroida została uznana przez NASA za „potencjalnie niebezpieczną”. W takich okolicznościach do głowy mogą przyjść najczarniejsze scenariusze unicestwienia naszej planety. Bez względu na określenie, nie ma wątpliwości, że 2016 NF23 nie znajduje się na trasie, by mogło dojść do kolizji z Ziemią.

 

Warto także dodać, że wszystko, co zbliża się do Ziemi na mniejszą odległość niż 7,5 miliona kilometrów i jest większe niż 160 metrów zostaje uznane przez NASA jako potencjalnie niebezpieczne.

https://nauka.rocks/...nf23-asteroida/


 • 3#50

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ultima Thule - kolejny cel sondy New Horizons.

 

Sonda New Horizons sfotografowała obiekt oddalony od Ziemi o ponad 6 mld kilometrów. Jest to odkryta, zaledwie w 2014 roku przez teleskop Hubble’a, planetoida nazwana Ultima Thule. Na tle milionów gwiazd nie było łatwo ją dostrzec. Astronomowie porównali to do szukania igły w stogu siana. To kolejny, po Plutonie, cel sondy New Horizons. Ma ona dotrzeć do Ultima Thule 1 stycznia 2019 roku. Będzie to najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym, do którego doleciał statek kosmiczny. New Horizons dokładnie zbada planetoidę i wykona zdjęcia w dużej rozdzielczości, po czym wyśle dane na Ziemię. Transfer będzie trwał półtora roku, potem sonda będzie kontynuować misję dopóki będzie funkcjonować.

 

New-Horizons-3-14-2018-e1521024158616.jpg

 

Ulthima Thule leży w Pasie Kuipera, rejonie Układu Słonecznego położonego za orbitą Neptuna. Znajduje się tam wiele małych obiektów, które są pozostałością po powstaniu Układu Słonecznego. Naukowcy liczą, że badanie obiektów z Pasa Kuipera dostarczy informacji o tym, jak powstawał nasz układ planetarny.

 

źródło: https://video.wp.pl


 • 2

#51

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W kosmosie powstaje gigant. Rozrasta się tysiąc razy szybciej od Drogi Mlecznej.

 

Korzystając z największego na świecie radiointerferometru Atacama Large Milimiter/submillimeter Array (ALMA) naukowcy zaobserwowali nową galaktykę. Nie przypomina niczego, co znamy. W jej wnętrzu gwiazdy tworzą się w niesamowitym tempie.

 

MjQyMzcxJAN-NmJMV0w1XmNAYh5NDz0DPB5jCg9XfF1oTXxPVkx0XXxOe0lbSHhTYlYsFg4ZYwAhHg==.jpg

Naukowcy sądzą, że galaktyka może pożerać inną

 

Galaktyka nazwana przez naukowców COSMOS-AzTEC-1 jest absolutnie szokującym odkryciem. Jej powstanie datuje się na zaledwie 2 miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Jak twierdzą badacze, w ciągu roku w jej wnętrzu powstają nawet tysiące gwiazd.

 

Tak wczesne galaktyki jak AzTEC-1 zaobserwowano po raz pierwszy dopiero 20 lat temu. Naukowcy starali się je zbadać i zrozumieć, jak dochodzi do tak ekstremalnego rozrostu gwiazd. Naukowcy sądzą, że takie "starożytne galaktyki" mogą być przodkami dzisiejszych galaktyk eliptycznych.

 

MjQyMzcxJAN-NmJMV0w1WWdLYh5NDz0DPB5jCg9XdFJnSXlIVE59R3xIdE1UT3xaZ0l0VQIUIAt_Ez0d.jpg

 

AzTEC-1 została zaobserwowana przez naukowców z międzynarodowego zespołu z Japonii, Niemiec, Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych. Galaktykę udało się zarejestrować w wysokiej rozdzielczości, korzystając z radiointerferometru ALMA na pustyni w Chile.

 

Obserwacje pozwoliły spojrzeć bliżej na gęste skupiska gazu we wnętrzu galaktyki. Materii jest tyle, że poprzez ogromne ciśnienie wytwarzane przez formowanie się gwiazd i supernowych, zapada się. Takie "opadające chmury gazu" mogą w ogromnym tempie tworzyć gwiazdy. Ale jak sądzą naukowcy, mogą też wyczerpać się w ciągu zaledwie 100 milionów lat.

 

Naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć, jak galaktyka gromadzi tak ogromne ilości gazu. Może to być spowodowane łączeniem się dwóch galaktyk, ale naukowcy nie mają wystarczających dowodów na poparcie tej teorii.

 

źródło: https://tech.wp.pl/


 • 2

#52

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Astronomia przestanie być oddzielną dziedziną naukową.

 

31.08.2018

 

Polscy astronomowie mają na świecie swoją renomę, a cytowalność ich prac naukowych jest o ok. 25 proc. wyższa od średniego poziomu światowego. Mimo to, resort Jarosława Gowina zdecydował, że astronomia straci status odrębnej dyscypliny naukowej. "Ratujmy polską astronomię" - apelują naukowcy.

 

W projekcie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca b.r. na liście dyscyplin naukowych brak astronomii jako odrębnej dziedziny naukowej - została ona zaliczona w poczet nauk fizycznych.

 

Zdaniem ministerstwa dotychczasowa lista charakteryzowała się nadmiernym rozdrobnieniem - donosi "Gazeta Wyborcza". "Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora" - tłumaczy w uzasadnieniu projektu resort Jarosława Gowina.

 

Przeciwko tej decyzji protestuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne. "Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje. Ośmielamy się twierdzić, że jest to wręcz dyscyplina NARODOWA!" - piszą astronomowie w petycji do ministra Gowina. Przypominają o zasługach Mikołaja Kopernika, ale i podkreślają, że współczesna polska astronomia może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami.

 

"Dowodem jest statystyka prowadzona w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach" - przypominają.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne skupia polskich zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku.

https://wiadomosci.o...ukowych/bzk09rj

 


Odkrycie CERN: Bozon Higgsa rozpada się do kwarku b

 

31.08.2018

 

Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zaobserwowali zjawisko rozpadu bozonu Higgsa na kwarki b, czyli kwarki niskie. Zjawisko to zgodne jest z hipotezą mówiącą o tym, że pole kwantowe bozonu Higgsa nadaje masę kwarkom b.

 

Na obserwację rozpadu bozonu Higgsa naukowcy potrzebowali sześciu lat (samą cząstkę odkryto właśnie w 2012 roku). Tak długie oczekiwanie wynikało z faktu, że trudno było zidentyfikować sposób rozpadu tej cząstki elementarnej – kwarki b powstają też w wyniku zderzeń między protonami.


Bozon Higgsa rozpada się też na inne cząstki subatomowe. Według Modelu Standardowego w 60 proc. przypadków są to kwarki b. Reszta to m.in. taony i fotony – rozpad tej cząstki na parę fotonów obserwowano już wielokrotnie.

https://wiadomosci.o...warku-b/yv4131v


Użytkownik Nick edytował ten post 31.08.2018 - 07:59

 • 2#53

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dziura w statku kosmicznym Sojuz podłączonym do ISS

 

W Sojuzie, rosyjskim statku kosmicznym podłączonym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziono niewielką dziurę, przez którą następuje wyciek powietrza. NASA informuje jednak, że astronauci nie są w niebezpieczeństwie i zespoły zarówno na ISS jak i na Ziemi pracują wspólnie nad rozwiązaniem problemu.

 

vINCZMu.jpg

 

Problem został zauważony w czwartek około pierwszej nad ranem czasu polskiego. Kontrolerzy lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stacjonujący w Houston i Moskwie zauważyli spadek ciśnienia w stacji obserwując dane pomiarowe. Różnica w stosunku do przewidzianego poziomu oraz szybkość zmian była na tyle niewielka, że pozwolono załodze Ekspedycji 56 przespać noc w spokoju. Gdy rano o normalnej porze obudzono załogę, kontrolerzy rozpoczęli procedury mające na celu lokalizację wycieku.

 

Astronauci szybko znaleźli przyczynę problemów. Niewielka dziura o średnicy około 2mm znajduje się w module orbitalnym tuż przy włazie. Przy powrocie, moduł ten odrzucany jest przed wejściem w atmosferę, więc powracającym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautom nie grozi niebezpieczeństwo.

 

Po zatkaniu przez astronautę otworu okazało się, że ciśnienie jest stabilne. Najprawdopodobniej jest to więc jedyny otwór, przez który następuje wyciek. Astronauci obfotografowali go i wysłali zdjęcia do naziemnego centrum w celu dalszej analizy. Tymczasowym rozwiązaniem stało się zaklejenie otworu specjalną taśmą kaptonową, służącą do naprawy takich problemów.

 

Felerny statek podłączony jest do rosyjskiego modułu MRM-1 (Rasswiet, po polsku: "Świt"), który dostarczony został na orbitę w 2010 roku za pomocą promu kosmicznego Atlantis. Sama kapsuła wystartowała 7 czerwca 2018 roku na szczycie rakiety Sojuz FG z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wyniosła na Międzynarodową Stację Kosmiczną trójkę astronautów: Amerykanina, Rosjanina oraz Niemca.

 

Aktualnie na ISS znajduje się szóstka astronautów.

Cała załoga kontynuuje prace mające zapobiec dalszym problemom. NASA udostępnia transmisję na żywo, w której odsłuchać można m.in komunikację pomiędzy załogą orbitalną i naziemną.

 

źródło: http://www.ustream.t...live-iss-stream


 • 2

#54

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 MI5 ujawnia dokumenty

 

31.08.2018

 

Ujawnione dokumenty MI5 i rządu brytyjskiego pokazują prawdziwy rozmiar piątej kolumny. Przez ponad 50 lat kolejne rządy brytyjskie blokowały dostęp do informacji na ten temat.

 

Piąta kolumna to określenie stosowane w odniesieniu do sabotażystów, szpiegów i dywersantów.

 

W latach 1939-1945 skazano w tajnych procesach 70 Brytyjczyków za pracę na rzecz nazistowskich Niemiec. Wielu zdrajców było zamożnymi ludźmi. Byli to członkowie arystokracji, a nawet parlamentu. Szpiegowali, popełniali akty sabotażu i udzielali innej pomocy Berlinowi.

https://video.wp.pl/...,4051,klip.html


 • 2#55

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wylądują na asteroidzie z początków Układu Słonecznego.

 

162173 Ryugu to asteroida pamiętająca czasy tworzenia się Układu Słonecznego. Naukowcy wyślą na nią kilka obiektów, by wyjaśnić zależność między skałami a ewolucją oceanów na Ziemi.

 

NjAwMjY3JwNuOGJcbQc2XnJDYg53RD4DLBBjGjUcfFpwQHVfawp7X2xafF1qAXdad0J0RTFSNwsjAj4LdAFgGi8Q.jpg

 

Po ponad 3 latach statek Hayabusa-2 znalazł się na tyle blisko celu, by określić datę lądowania. Japońska narodowa agencja kosmiczna planuje rozpoczęcie lądowania już 21 września. Pierwszym pojazdem, który znajdzie się na powierzchni, będzie Minerva II-1, z jej wnętrza wyjadą dwa łaziki - Rover 1A i Rover 1B - o masie jednego kilograma każdy. Ich głównym zadaniem będzie zrobienie zdjęć steroskopowych przy pomocy dwóch szerokokątnych kamer i odesłanie ich na Ziemię za pośrednictwem sondy.

 

Pierwsze zdjęcia już udało się zrobić. 6 sierpnia wykonano zdjęcia asteroidy z odległości 1 km.

 

Kolejnym zadaniem będzie wysłanie robota Mascot, który trafi na asteroidę 3 października. W odróżnieniu od łazików ten sprzęt autorstwa niebiesko-francuskiego jest dużo cięższy i waży 10 kilogramów. Na jego pokładzie znajdzie się aparat szerokokątny, mikroskop do badania minerałów, radiometr do badania temperatury oraz magnometr do pomiaru pola magnetycznego. W przeciwieństwie do łazików, ten statek nie będzie miał ciągłej możliwości poruszania się po powierzchni asteroidy. Mascot będzie mógł zmienić pozycję tylko raz.

 

NjAwMjY3JwNuOGJcbQc2XnVOYg53RD4DLBBjGjUcf19zTnlfbQd7XmxGfVtqCnpecEZ6RSpHLx4kHGABNkAjAyINIxN3QyAN.jpg

 

Jeśli wszystkie zaplanowane misje dojdą do skutki, na powierzchni asteroidy wyląduje Hayabusa-2. Stanie się to po wcześniejszym spuszczeniu ładunków wybuchowych, których zadaniem będzie stworzyć niewielki krater. Chodzi o pozyskanie próbek znajdujących się pod powierzchnią Ryugu. Naukowcy z JAXA podkreślają istotę zbadania próbek asteroidy typu C. Która w odróżnieniu do metalicznych S i M składa się z węgla i stanowi około 75 procent wszystkich znanych asteroid.

 

"Poprzez badanie asteroid typu C, które są bogate w wodę i materiał organiczny, chcemy wyjaśnić zależność między budującymi Ziemię skałami a ewolucją oceanów i życia, rozwijając w ten sposób naukę o jej powierzchni" – podkreślają specjaliści z JAXA.

 

Podczas tej misji Japończycy zamierzają skupić się na zrobieniu zdjęć najwyższej jakości. Celem jest także poznanie składu asteroidy, która może odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące zmian w Układzie Słonecznym a co za tym idzie także na Ziemi.

 

źródło


 • 2

#56

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brexit zmusi Wielką Brytanię do utworzenia własnego programu nawigacji satelitarnej?

 

31 sierpnia 2018

 

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zamiar przeznaczenia 92 milionów funtów na przygotowanie studium utworzenia brytyjskiego, odrębnego od Galileo, systemu nawigacji satelitarnej. Plan ten tworzony jest w obawie przed wykluczeniem brytyjskich podmiotów z programu na skutek Brexitu.

 

Status Wielkiej Brytanii oraz zasady uczestnictwa w konkursach na realizację komponentów programu Galileo przez brytyjskie podmioty jest przedmiotem sporu z Unią Europejską już od wielu miesięcy. Już w listopadzie zeszłego roku Simon Henley z Royal Aeronautical Society wskazywał, że brytyjskie podmioty są wykluczane z postępowań na realizację zadań w ramach tego programu.

 

Przystąpienie do przygotowania studium, które kosztować ma 92 miliony funtów, wynika z faktu, że w trakcie negocjacji dotyczących zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Komisja Europejska zaproponowała bardzo ograniczoną rolę w Wielkiej Brytanii w europejskim programie nawigacji satelitarnej Galileo. Wielka Brytania, jako państwo trzecie, miałaby otrzymać status obserwatora w agencjach realizujących unijny program kosmiczny, ale bez możliwości wpływu na rozstrzygnięcia oraz wytyczne polityk tych organizacji.

 

Za przygotowane studium odpowiedzialna będzie Agencja Kosmiczna Wielkiej Brytanii, która w trakcie prac mających trwać 8 miesięcy będzie blisko współpracować z brytyjskim Ministerstwem Obrony. Współpraca ta ma zagwarantować, że przyszły niezależny brytyjski program nawigacji satelitarnej będzie w stanie zagwarantować Wielkiej Brytanii niezależną i suwerenną pozycję w kosmosie. Ponadto nowy program nawigacji satelitarnej będzie musiał w pełni odpowiadać wymaganiom wynikającym z brytyjskiej polityki bezpieczeństwa narodowego.

 

"Nasze stanowisko w sprawie Galileo jest spójne i jasne. Wielokrotnie podkreślaliśmy specjalistyczną wiedzę, którą dostarczamy do projektu, oraz ryzyko związane z opóźnieniami czasowymi i wzrostem kosztów, które podejmuje Komisja Europejska, wyłączając przemysł brytyjski. Wielka Brytania ma umiejętności, wiedzę i zaangażowanie, aby stworzyć nasz niezależny system satelitarny i jestem zdeterminowany, abyśmy w pełni wykorzystali oferowane możliwości, wsparte naszą nowoczesną strategią przemysłową" – komentuje Greg Clark, Minister Biznesu, Innowacji i Zdolności w gabinecie Theresy May.

https://www.space24....ji-satelitarnej


 • 2#57

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Francja oskarża Rosję o szpiegostwo

 

06.09.2018 r.

 

W przemówieniu, w którym przedstawiła politykę Francji na najbliższe lata w dziedzinie obrony kosmicznej, Parly powiedziała, że rosyjski satelita Łucz-Olimp zbliżył się do włosko-francuskiego geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Athena-Fidus w roku 2017, przy czym zbliżył się nadmiernie.

 

Według szefowej francuskiego resortu obrony, która odwiedziła Narodowe Centrum Studiów Kosmicznych (CNES) w Tuluzie na południu Francji, rosyjski satelita znalazł się "tak blisko, że można by domniemywać, że próbował przechwycić nasze transmisje".

 

- Próba podsłuchiwania sąsiadów jest nie tylko gestem nieprzyjaznym, to akt szpiegostwa - oświadczyła Florence Parly.

 

Przypomniała, że francusko-włoski satelita Athena-Fidus, który znajduje się na orbicie od roku 2014, "pozwala na wymianę informacji, planowanie operacji i gwarantuje bezpieczeństwo".

 

Rosyjski satelita znany pod nazwą Łucz lub Olimp został wyniesiony na orbitę we wrześniu roku 2014. Jak pisze francuski portal Boursorama, jest uważany przez mocarstwa zachodnie za satelitę szpiegowskiego, którego częste zmiany pozycji są postrzegane jako podejrzane i niebezpieczne.

https://wiadomosci.o...rcc=ucs&utm_v=2


 • 2#58

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bliski przelot 2018 RC (09.09.2018)

 

Dziewiątego września nastąpi bliski przelot planetoidy 2018 RC. Minimalny dystans wyniesie ok. 223 tysiące kilometrów.

 

Maksymalne zbliżenie planetoidy 2018 RC do Ziemi nastąpi 9 września około godziny 14:00 CEST. W tym momencie obiekt znajdzie się w odległości około 223 tysięcy kilometrów od naszej planety. Odpowiada to 0,58 średniego dystansu do Księżyca.

 

images_stories_2014_astronomia_ziemia_i_ksiezyc_1-e1399054616250-702x336.jpg

Przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem często naruszają małe planetoidy

 

Średnicę 2018 RC wyznaczono na około 40 metrów. Jest to obiekt znacznie większy od bolidu czelabińskiego, którego średnicę oszacowano na 17-20 metrów. 2018 RC byłby w stanie wyrządzić znacznie większe szkody w porównaniu z tym bolidem. Wciąż jednak nie jest to zbyt duża planetoida, by być uznana za potencjalnie niebezpieczny obiekt (ang, Potentially Hazardous Object, PHO). Obiekty typu PHO mają średnicę większą od 100 metrów. Aktualnie przewiduje się, że jest około pięciu tysięcy obiektów typu PHO.

 

Jest to przynajmniej 39 wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2018 roku. W 2017 roku takich wykrytych przelotów było 53. W 2016 roku wykryto przynajmniej 45 bliskich przelotów, w 2015 roku takich odkryć było 24, a w 2014 roku 31. Z roku na rok ilość odkryć rośnie, co jest dowodem na postęp w technikach obserwacyjnych oraz w ilości programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.

 

Ten rok obfituje w bliskie przeloty większych planetoid obok Ziemi. Pierwszym bliskim przelotem w 2018 roku było zbliżenie dużej planetoidy 2018 AH. Ten obiekt ma średnicę około stu metrów, a jego wykrycie nastąpiło dopiero po przelocie obok Ziemi. Z kolei 15 kwietnia doszło do przelotu planetoidy 2018 GE3 o średnicy około 70 metrów. Miesiąc później, 15 maja również doszło do bliskiego przelotu planetoidy 2010 WC9 o średnicy około 70 metrów. Na początku czerwca doszło do wykrycia meteoroidu 2018 LA, który zaledwie kilka godzin wszedł w atmosferę.

 

źródło


 • 1

#59

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wkrótce burza słoneczna uderzy w Ziemię

 

11.09.2018

 

W koronie słonecznej zrobiła się dziura. Wkrótce czeka nas burza geomagnetyczna. Oznacza to nagłe i silne zmiany pola magnetycznego na Ziemi oraz zmiany pogody kosmicznej. Z racji tego będziemy mieli okazje dostrzec zorzę polarną w Polsce w okresie od 11 do 12 września.

 

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała do informacji o zbliżającej się z ogromną prędkością do Ziemi burzy geomagnetycznej, w skali II stopnia (skala 5-stopniowa).

 

Jak widać po stopniu, zjawisko to nie będzie bardzo silne, jednakże już wkrótce nastąpi wyrzut koronalny masy i strumień plazmy uderzy w nas z prędkościa kilkaset kilometrów na sekundę.

 

Zjawisko będzie najlepiej widoczne na biegunach Ziemii w formie zorzy polarnej. Przypomnijmy, że dotychczas najsilniejsza burza słoneczna miała miejsce we wrześniu 1859 roku i w konsekwencji zorze polarne były widoczne nawet z Kuby, Hawai, czy Meksyku. Zjawisko wywowało wówczas silne pożary stacji telegraficznych.

https://wiadomosci.w...94128452606081a


 • 0#60

Nick.
 • Postów: 1485
 • Tematów: 750
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rosja oskarżana o szpiegostwo na orbicie geostacjonarnej

 

12 września 2018

 

W trakcie zeszłotygodniowej konferencji dotyczącej strategii kosmicznej Francji, Minister Obrony Florence Parly oskarżyła Rosję o akt szpiegostwa wobec francusko-włoskiego satelity telekomunikacyjnego podwójnego przeznaczenia Athena-Fidus, który znajduje się na orbicie geostacjonarnej Ziemi.

 

Rosyjski satelita Luch-Olymp znany ze swoich zdolności nasłuchowych w zeszłym roku zbliżył się do francusko-włoskiego satelity komunikacyjnego i najprawdopodobniej usiłował „podsłuchać” zabezpieczoną komunikację wojskową, podała w zeszły piątek Minister Obrony Francji w trakcie konferencji na terenie jednego z ośrodków francuskiego Państwowego Ośrodek Badań Kosmicznych (CNES).

 

„Była tak blisko, że można sobie wyobrazić, że próbuje przechwycić naszą komunikację" – powiedziała w trakcie konferencji francuska szefowa resortu obrony, Florence Parly.  „Próba podsłuchania sąsiadów jest nie tylko nieprzyjazna. Nazywa się to aktem szpiegostwa.” – skomentowała.

 

Francuska minister dodała, że w odpowiedzi na nietypowe zachowanie rosyjskiej satelity „zostały podjęte odpowiednie środki”, w tym między innymi dalsza obserwacja obiektu Luch-Olymp, która wykazała, że satelita zachowywał się w podobny sposób także w stosunku do innych satelitów znajdujących się na orbicie geostacjonarnej.

 

Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji oskarżyli Rosję o pracę nad systemami anty-satelitarnymi oraz wskazali na bardzo nietypowe zachowania rosyjskiego obiektu, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w październiku zeszłego roku.

[...]

https://www.space24....geostacjonarnej


 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u