Skocz do zawartości
Zdjęcie

Short news


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

#31

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chcą przebadać 600 km kw. dna morza. Szukają wraku polskiego okrętu

 

Polski okręt podwodny ORP "Orzeł" zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1940 roku. Polska jednostka patrolowała Morze Północne i już nigdy nie powróciła. Teraz grupa Polaków chce odnaleźć wrak okrętu.

 

ODUyNzEyJi16NmFMcU03d2JBYR5rDj8tOB5gCilWfnRgSHpJc0B7cHhLe018QXlyYk9hFTcJYisnAysWaxM_Iw==.jpg

ORP "Orzeł" po raz pierwszy wpływa do Gdyni. (Wikipedia)

 

Piąta próba odnalezienia wraku ORP "Orzeł" odbędzie się we wrześniu. Grupa Polaków - partnerem ekspedycji jest Instytut Morski w Gdańsku - wyznaczyła obszar dna, mający 600- 700 kilometrów kwadratowych, na którym spoczywać może wrak okrętu. Duński kuter ze specjalnym sprzętem przez 14 dni będzie pływać po Morzu Północnym.

 

Poszukiwania prowadzone będą z pomocą specjalistycznego sprzętu, w tym dokładnych sonarów i echosond umożliwiających skuteczne badanie dna morskiego w paśmie o szerokości nawet do 400 metrów oraz zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego wyposażonego w kamerę i oświetlenie (umożliwi on przeprowadzenie szczegółowych inspekcji ewentualnie odkrytych w trakcie wyprawy wraków)" - czytamy na portalu dzieje.pl.

 

W ramach wcześniejszych trzech wypraw – w 2014, 2015 i 2017 r. - przeczesano za pomocą sonarów trzy wytypowane obszary dna Morza Północnego w pobliżu angielskich wybrzeży. Z kolei w 2016 r. poszukiwania prowadzone były u wybrzeży Holandii.

 

Ciągle nie wiadomo, dlaczego zatonął ORP "Orzeł". Hipotez jest kilka. Jedna mówi o awarii, inna - o przypadkowym ostrzelaniu przez Brytyjczyków. Ci mieli pomylić polską jednostkę z niemieckim U-bootem. Właśnie taka hipoteza zostanie przyjęta podczas wrześniowych poszukiwań.

Wieczorem 23 maja 1940 roku załoga ORP "Orzeł" wypłynęła w swój kolejny patrol na Morze Północne. Z tej misji jednostka nigdy nie wróciła.

 

https://tech.wp.pl/


Użytkownik Agnieszka81 edytował ten post 16.07.2018 - 13:43

 • 1

#32

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Indyjska wyprawa odnalazła samolot zaginiony 50 lat temu. Był w Himalajach

 

Poszli sprzątać Himalaje i przypadkowo odkryli elementy wraku maszyny Indyjskich Sił Powietrznych. Ekipa wspinaczy z Indii dostrzegła też ciało żołnierza zamrożone w lodzie.

 

,,Najpierw natknęliśmy się na części rozbitego samolotu, a następnie odkryliśmy zamarznięte ciało żołnierza leżącego głową w dół. Pomimo upływu 50 lat od katastrofy ręka i włosy były prawie nienaruszone - relacjonuje szef wyprawy Rajiv Rawat.''

 

himalaje-wrak-katastrofa.jpg

 

Szczątki odnaleziono na wysokości około 5,5 kilometra. Ekipa, która natknęła się na wrak, wyruszyła w Himalaje w zupełnie innym celu. Wspinacze chcieli posprzątać szlak wiodący na szczyt Chandra Bhaga 13. Wyruszyli 1 lipca i wtedy też odkryli szczątki. Informacja do władz wojskowych trafiła 15 lipca, kiedy ekipa zeszła ze zbocza. Świat dowiaduje się o niezwykłym znalezisku dopiero teraz.

 

,,Byliśmy zaskoczeni, gdy znaleźliśmy szczątki rozbitego samolotu i korpus żołnierza na lodowcu Dhaka'' - mówi Rajiv Rawat serwisowi "The Indian Express".

 

Większa część zwłok żołnierza spoczywa w lodowcu. Himalaiści relacjonują, że dosłownie potknęli się o ramię nieżyjącego mężczyzny, które wystawało z lodu. Indyjska armia już rozpoczęła akcję wydobycia ciała i przetransportowania go na dół. To piąte zwłoki odnalezione od chwili katastrofy 50 lat temu. Tragedia lotnicza pochłonęła 102 ludzkie istnienia.

 

Dim0QSGXUAA-Iw8.jpg

 

Samolot An-12 Indyjskich Sił Powietrznych zaginął w 1968 roku. Ostatni meldunek radiowy pilot nadał 7 lutego. Maszyna znajdowała się wtedy nad przełęczą Rothang. Samolot wyprodukowany w ówczesnym Związku Radzieckim rozbił się, gdy zawrócił z trasy do kaszmirskiego miasta Leh z powodu fatalnych warunków pogodowych. Wspinacze, którzy dokonali odkrycia, szacują, że szczątki samolotu i zwłoki żołnierzy znajdują się na terenie o powierzchni 2,5 kilometra kwadratowego.

 

źródło: https://www.o2.pl


 • 3

#33

Nick.
 • Postów: 1526
 • Tematów: 776
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przywrócili do życia zwierzęta sprzed 42 tys. lat

 

27.07.2018

 

Naukowcy przywrócili do życia nicienie przed 42 tys. lat. Rosyjscy naukowcy, we współpracy z ekspertami Uniwersytetu Princetown, przebadali 300 prehistorycznych robaków. Po ich rozmrożeniu okazało się, że w dwóch z nich żyją nicienie. Oba okazy pochodzą z północnej części Niziny Kołymskiej w Rosji. Według naukowców, obudzenie nicieni po 42 tys. lat snu wskazuje, że organizmy wielokomórkowe są zdolne do przetrwania tysięcy lat w warunkach naturalnej kriokonserwacji. Co za tym idzie, odkrycie może mieć zasadnicze znaczenie dla kriomedycyny, kriobiologii i astrobiologii.

https://www.o2.pl/sh...77671232424065s


 • 2#34

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

NASA zaprezentowała najlepsze projekty marsjańskich habitatów

 

NASA wybrała pięć projektów w konkursie na marsjańskie habitaty, które mogłyby zostać wydrukowania w technologii 3D za pomocą materiałów dostępnych na Czerwonej Planecie. Laureaci zgarnęli łącznie 100 tys. dolarów nagrody.

 

bazamars.jpg

 

„Jak mogłaby wyglądać ludzka kolonia na Marsie? Rzuciliśmy wyzwanie wynalazcom z całego świata, aby wyobrazić sobie środowiska wspierające życie na Czerwonej Planecie” – pisze NASA w komunikacie o wyborze pięciu najlepszych projektów w konkursie 3D-Printed Habitat Centennial Challenge. Partnerem konkursu jest Bradley University of Peoria.

 

Zwycięskie zespoły z powodzeniem stworzyły cyfrowe reprezentacje fizycznych i funkcjonalnych marsjańskich habitatów, wykorzystując specjalistyczne narzędzia programowe. Zespoły zdobyły nagrody pieniężne w oparciu o oceny przyznane przez panel ekspertów z NASA, środowisk akademickich i przemysłu. Sędziowie z 18 zespołów, które nadesłały swoje pracy wybrali pięć ekip.

 

Team Zopherus of Rogers, Arkansas - $20,957.95
AI. SpaceFactory of New York - $20,957.24
Kahn-Yates of Jackson, Mississippi - $20,622.74
SEArch+/Apis Cor of New York - $19,580.97
Northwestern University of Evanston, Illinois - $17,881.10

 

- Cieszymy się, widząc sukces tej różnorodnej grupy zespołów. Nie są to tylko struktury, zespoły zaprojektowały całe środowiska, które pozwolą przyszłym odkrywcom kosmosu żyć i pracować na innych planetach – powiedział zarządzający konkursem Monsi Roman.

 

W miarę postępu badań kosmicznych niezbędne będą niezawodne siedliska podtrzymujące życie na innych planetach bądź księżycach. Ale stworzenie takich baz na powierzchni chociażby Marsa jest niezwykłym wyzwaniem, biorąc pod uwagę znaczne ograniczenia dotyczące transportu materiałów i różnic w atmosferze i krajobrazie.

 

Pięć wspomnianych wyżej zespołów zostało wybranych w trzeciej już fazie konkursu, który trwa od 2015 roku. Organizatorzy określili warunki i poziom szczegółowości, które musiały spełniać projekty. Zespoły musiały stworzyć realistyczne modele 3D swoich proponowanych siedlisk z uwzględnieniem warunków panujących na Czerwonej Planecie. Innymi słowy, projekty te to nie tylko ładny, futurystyczny wygląd, ale funkcjonalne struktury z poziomem szczegółowości typu grubości uszczelnienia, rozmieszczenia filtrów powietrza czy ogrzewania.

 

Kolonie takie w założeniach musiały mieć około 300 metrów kwadratowych powierzchni, aby cztery osoby mogły mieszkać w nich przez rok, wraz z miejscem na maszyny i akcesoria niezbędne do życia na Marsie. Zespoły wybrane przez jury mają teraz czas na zbudowanie makiet swoich projektów w skali 1:3. Oczywiście przy użyciu drukarek 3D.

 

Poniżej jeden z wybranych projektów.

 

 

 

 

źródło: https://www.dzienniknaukowy.pl


Użytkownik Agnieszka81 edytował ten post 30.07.2018 - 15:42

 • 2

#35

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mamy gigantycznego sąsiada. Astronomowie odkryli ogromną planetę

 

Nieopodal naszego Układu Słonecznego znajduje się bardzo dziwny obiekt. Planeta jest większa od Jowisza, i posiada potężne pole magnetyczne. Aż 200 razy silniejsze od tego na gazowym gigancie.

 

NTY2NTQ1Jz12fWFiZQU2YmgDYTB_Rj49NFVgJD0eemxgB3hsZQljZW4FfGxkBnptYR02MH9bPjM=.jpg

 

Korzystając z radioteleskopu Very Large Array (VLA), naukowcy zaobserwowali dziwny obiekt. Jest bardzo dużą, samotną planetą, która posiada potężne pole magnetyczne. Znajduje się zaledwie 20 lat świetlnych od naszego domu, i jest największą masą planetarną, jaką kiedykolwiek wykryto za pomocą radioteleskopu.

 

Gigant składa się z masy 12,7 razy większej, niż Jowisz. Naukowcy twierdzą, że znajduje się dokładnie na granicy między byciem planetą a brązowym karłem. Jego zaskakujące pole magnetyczne może pomóc naukowcom zrozumieć jak powstają procesy magnetyczne na planetach i gwiazdach.

 

Astronomowie zaobserwowali także ogromne zorze polarne na biegunach planety. Na ziemi zorze są generowane przez wiatry słoneczne, które oddziałują z naładowanymi cząstkami w naszej jonosferze. Natomiast w przypadku brązowych karłów, w ich pobliżu nie znajdują się żadne wiatry gwiezdne, dlatego ich obecność na tym obiekcie była ogromnym zaskoczeniem dla naukowców.

 

SIMP J01365663 + 0933473, czyli nowo wykryty obiekt, może pomóc naukowcom odkryć nowy sposób powstawania tych zjawisk. Gwiazda, czy brązowy karzeł, chociaż jest 12,7 razy cięższy od Jowisza, to jego rozmiar jest zaledwie 1,22 raza większy od gazowego giganta. Panuje tam temperatura około 825 Celsjusza.

 

źródło: https://tech.wp.pl


 • 1

#36

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Sygnał z kosmosu

 

Tajemniczy sygnał radiowy został przechwycony przez supernowoczesny teleskop CHIME w Kanadzie. Pochodzi on z nieznanego źródła, trwał tylko kilka milisekund. Badacze mówią, że to pierwszy sygnał radiowy zarejestrowany w kosmosie w częstotliwości poniżej 700 MHz. W rezultacie to, co wyprodukowało sygnał, nazwany już teraz "FRB 180725A" musi być bardzo potężne. Badacze nie wykluczają, że jego źródłem może być eksplodująca czarna dziura lub nawet cywilizacja pozaziemska.

 

źródło: https://video.wp.pl


 • 2

#37

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

NASA wysyła sondę na Słońce

 

Dzisiaj sonda Parker Solar Probe wyruszy w kierunku Słońca. Podróż potrwa łącznie około 12 tygodni. Po pierwszych 7 tygodniach statek minie Wenus, i korzystając z asysty grawitacyjnej, po kolejnych 5 tygodniach dotrze do atmosfery gwiazdy.

 

NDY3ODU0Jy12fGByYQQ2cGgDYCB7Rz4tNFRhNDkff3xsBXpxZAN2cXQAeXdkBntwawRgNjRbJyEtUmE0O1c=.jpg

Rakieta, która wyniesie sondę w kosmos (NASA)

 

Sonda Parker Solar Probe osiągnie prędkość około 688 000 km/h. To wyjątkowy rekord, ponieważ żadna maszyna stworzona przez człowieka nie leciała jeszcze tak szybko.

 

Celem misji jest nie tylko udowodnienie, że to możliwe. Sonda będzie wykonywać pomiary bezpośrednio w wewnątrz korony Słonecznej. Statek dokona zdalnych obserwacji kilku elementów Słońca. Przede wszystkim pola magnetycznego, plazmy i cząstek o wysokiej energii w wewnętrznym obszarze heliosfery.

 

TU start rakiety LIVE.

 

źródło: https://tech.wp.pl


Użytkownik Agnieszka81 edytował ten post 12.08.2018 - 08:32

 • 2

#38

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

"Ściana" na skraju Układu Słonecznego. Naukowcy wreszcie mają dowody na jej istnienie

 

Naukowcy z NASA twierdzą, że znaleźli dowody tajemniczej "ściany", która otacza Układ Słoneczny. Ta tajemnicza bańka wyznacza granicę między naszym układem, a przestrzenią międzygwiezdną. Bariera ta jest w rzeczywistości ogromną warstwą uwięzionych atomów wodoru. Wytwarzają one fale światła ultrafioletowego w bardzo charakterystyczny sposób. Fale te zostały wykryte przez czujniki sondy kosmicznej New Horizons, Na obecność "ściany" wskazywały już dane wysłane przez sondę Voyager 30 lat temu. Odkrycie zostało okrzyknięte przez badaczy "naprawdę ekscytującym".

 

źródło: https://video.wp.pl/


Użytkownik Agnieszka81 edytował ten post 19.08.2018 - 07:35

 • 1

#39

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Lód na biegunach Księżyca. Wielkie odkrycie naukowców z NASA

 

Już od dawna sądzono, że w najciemniejszych i najzimniejszych strefach Księżyca - na jego biegunach, może znajdować się lód. Dzięki specjalnym instrumentom naukowym, udało się to potwierdzić. Odkrycie daje ogromne nadzieje dla misji kolonizacji Księżyca.

 

NzMxMjg4JxNiN2JcUwA2SXtKYg5JQz4TIB9jGgsbfUN8QX9bUgB2V3hOfllXA39LdFcmGQ5RNAMuVicaAA==.jpg

Już wcześniej odkryto wodę na Księżycu (NASA, Fot: NASA)

 

Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego we współpracy z NASA Ames Research Center dokonali przełomowego odkrycia. Rzeczywiście, na biegunach Księżyca znajduje się lód, co oficjalnie potwierdzono w naukowym artykule opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences 20 sierpnia.

 

Bieguny Księzyca nie są wystawione na działanie promieni słonecznych. Temperatura w tych rejonach spada grubo poniżej zera. Więc teoretycznie wiedzieliśmy, że może istnieć w tych rejonach lód, ale nie zostało to nigdy potwierdzone.

Aby to potwierdzić, naukowcy wykorzystali dane z NASA Moon Mineralogy Mapper. Zwany także M3, instrument naukowy mierzy długość fali światła. Mówiąc ogólnie, zapewnia to naukowcom sposób określania składu minerałów. Ta sama maszyna pomogła już odkryć wodę na Księżycu w roku 2009, oraz lód na biegunach Marsa.

 

NzMxMjg4JxNiN2JcUwA2SXxAYg5JQz4TIB9jGgsbf0h0TXxYUAF7TmBNfVtfBndLfUFiBAZHL1Q9Fio=.png

 

Najnowsze odkrycie jest bardzo ważne w kwestii potencjalnych misji Księżycowych. Może zadecydować o lokalizacji przyszłych baz na Księżycu. Przyszłe ekspedycje mogą wykorzystać zasoby lodu, których jest pełno na biegunach naszego naturalnego satelity.

 

źródło: https://tech.wp.pl


 • 1

#40

Nick.
 • Postów: 1526
 • Tematów: 776
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Początki życia na Ziemi

 

21.08.2018

 

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że życie na Ziemi powstało po tym, jak planeta Teja zderzyła się z Ziemią (4,45 mld lat temu). Wydarzenie to "oczyściło" naszą planetę i utworzyło Księżyc.

 

Efektem ubocznym tej galaktycznej kolizji jest powstanie życia. Stało się to 100 mln lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

 

Badacze ponownie przeanalizowali historię ewolucyjną obecnych zwierząt, by znaleźć "ostatniego uniwersalnego wspólnego przodka". Stworzenie to jest przodkiem każdej żywej istoty na Ziemi.

 

Ta hipotetyczna żywa komórka istniała prawdopodobnie 3,9 mld lat temu. Zdaniem naukowców, ten żywy organizm przetrwał wielkie bombardowanie – początkową fazę Układu Słonecznego tuż po uformowaniu się planet (3,8-4,1 mld lat temu). W tym czasie powstała większość kraterów uderzeniowych na Księżycu.

https://video.wp.pl/...l?ticaid=11bdf6


 • 1#41

Panjuzek.
 • Postów: 2058
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Gigantyczne kleszcze, które występują tylko w krajach tropikalnych, pojawiły się na terenie Niemiec. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ roznoszą śmiertelne choroby. Informację tę potwierdzili przedstawiciele Uniwersytetu Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii w Monachium.Na terenie Niemiec, w Dolnej Saksonii i Hesji, znaleziono siedem kleszczy, które żyją tylko w krajach tropikalnych, gdzie wysokie temperatury występują prawie przez cały rok. To przedstawiciele rodzaju  Hyalomma, konkretnie Hyalomma marginatum i Hyalomma rufipes.

Kleszcze te są o wiele większe niż popularne w tej części Europy kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Mogą one osiągać wielkość nawet do 2 centymetrów, są więc 5 razy większe od swoich europejskich kuzynów. Mają też nietypowe, ale bardzo charakterystyczne odnóża (pasiaste).

To nietypowe znalezisko martwi naukowców z dwóch powodów. Po pierwsze, boją się, że z powodu ocieplenia klimatu te kleszcze staną się stałym elementem naszego klimatu. Po drugie, znalezione kleszcze są nosicielami niebezpiecznych wirusów, które wywołują gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską (wysoce śmiertelna choroba wirusowa — pierwsza epidemia wywołana przez tego wirusa miała miejsce na Krymie w 1944, kolejna w Kongu w 1969 r.; stąd wzięła się jej nazwa), oraz bakterii Rickettsua, które wywołują gorączkę plamistą.

Wszystkie kleszcze bytowały na zwierzętach hodowlanych, głównie na koniach.

Naukowcy przypuszczają, że kleszcze Hyalomma zostały przeniesione przez ptaki wędrowne przemieszczające się z Afryki, Azji lub Europy Południowej, a to oznacza, że mogą być również w innych krajach, np. w Polsce.

https://zdrowie.radi...a-tez-do-Polski

 

To ciekawe:) Kleszcze przeniesione z Afryki przez ptaki, i to akurat w czasie kryzysu migracyjnego, i akurat w Niemczech....

 Nieeee. To na pewno ptaki. :...:  


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 22.08.2018 - 21:52

 • 2#42

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bieguny magnetyczne zmienią się na Ziemi szybciej, niż sądzono

 

Naukowcy z Australii ostrzegają przed potencjalnie tragicznym scenariuszem dla naszej cywilizacji.

Zmiany mogą zachodzić znacznie szybciej. Po analizie skał z południowo-zachodnich Chin zespół naukowców uważa, że przebiegunowanie Ziemi może nastąpić znacznie szybciej, niż do tej pory sądzono - informuje "International Business Times".

 

pole-magnetyczne.jpg

 

To może mieć katastrofalne skutki dla naszej cywilizacji. Odwrócenie biegunów spowodowałoby ogromne straty przez zdziesiątkowanie systemów zasilania i łączności na całej planecie, nie mówiąc o wpływie szkodliwego promieniowanie na nasze zdrowie z powodu zwiększonej ekspozycji Ziemi na promienie słoneczne.

 

Do tej pory uważano, że zmiany następują przez tysiące lat. Ostatnie przebiegunowanie miało mieć miejsce 773 tys. lat temu. Teraz okazało się, że mogło nastąpić 98 tys. lat temu, 30 razy szybciej niż do tej pory sądzono.

 

W badaniu przeanalizowano zapis paleomagnetyczny. Dzięki analizie magnetycznej i datowaniu radiometrycznemu skały odkrytej w południowo-zachodnich Chinach, naukowcy mogli prześledzić historię geomagnetyczną Ziemi od 107 tys. do 91 tys. lat temu.

 

,,Zapis dostarcza ważnych informacji na temat zachowania pola magnetycznego tysiące lat temu. Okazało się, że zmiany w jego obrębie zachodzą znacznie szybciej, niż do tej pory uważaliśmy - napisał w oświadczeniu Andrew Roberts, współautor badania.''

 

źródło: https://www.o2.pl


 • 1

#43

Zaciekawiony.
 • Postów: 7635
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Panjuzek

Niedawno na Wykopie kilka tysięcy użytkowników zaplusowało znalezisko na temat pojawienia się komarów tygrysich we Francji, bo wymyślili sobie że zostały przyniesione z Afryki przez imigrantów i to jest jakiś dowód. Tak że ten...


 • 2#44

Nick.
 • Postów: 1526
 • Tematów: 776
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

USA planują stałą obecność na Księżycu.
 

24.08.2018

O ambitnych planach Stanów Zjednoczonych dotyczących stałej obecności na Księżycu poinformował wiceprezydent USA Mike Pence. Baza ma powstać najpóźniej w 2024 roku.

 

USA planują rewolucję w kosmosie: chcą mieć stałe przedstawicielstwo na Księżycu. Mike Pence poinformował o planach Amerykanów podczas spotkania z pracownikami NASA w Houston. Wiceprezydent USA powiedział, że jest to niezbędny przystanek dla misji w odleglejsze rejony kosmosu.

 

W związku z ambitnym planem, główna część przyszłorocznego budżetu NASA będzie zarezerwowana na księżycowy podbój.

 

- Nie zadowala nas tylko pozostawianie śladów - mówił Mike Pence dodając, że celem administracji prezydenta Donalda Trumpa jest "ustanowienie stałej obecności na Księżycu i w jego rejonie".

 

Jako datę powstania amerykańskiej bazy na Księżycu, podał najpóźniej 2024 rok. W międzyczasie w kosmos mają latać misje transportowe z elementami do budowy.

Powrót na Księżyc i stacjonowanie tam ma być fundamentem dla misji w odleglejsze tereny, w tym lotów na Marsa. Tu cel NASA to 2030 rok.

 

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Narodowej Rady Kosmicznej, która wyznacza kierunki polityki kosmicznej. Rada została przywrócona za prezydentury Donalda Trumpa. Wcześniej działała w latach 1958-1973 oraz między 1989, a 1993 rokiem.

 

Ludzka stopa stanęła na Księżycu ostatni raz w grudniu 1972 roku, podczas misji Apollo 17.

http://wiadomosci.ga...sLink&a=66&c=96
 


 • 2#45

Agnieszka81.
 • Postów: 305
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Etna zieje ogniem. Europejski wulkan przebudził się na dobre.

 

Widowiskowy wyrzut popiołu i lawy na Sycylii. Mieszkańcy wyspy i turyści mogli podziwiać spektakl nieczęsto zdarzający się na Starym Kontynencie.

 

Erupcja Etny trwała przez cały piątek. Zaczęła się w czwartek wieczorem - podał Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

 

Wyrzuty początkowo sięgały 150 metrów ponad poziom krateru. W piątek erupcja trwająca w zasadzie bez przerwy była bardziej spektakularna, bo sięgała już kilkuset metrów.

 

etna.jpg

 

Nad szczytem góry widać było najpierw gęste kłęby popiołu. Potem wulkan zaczął wyrzucać lawę. Nie ogłoszono jednak ewakuacji miasteczek na zboczach Etny.

 

Sycylijski wulkan przebudził się pod koniec lipca. Teraz jednak jego aktywność przybrała większe rozmiary.

 

źródło: https://www.o2.pl


 • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u