Skocz do zawartości
Zdjęcie

Geoglify i ślady cywilizacji odkryte w Amazonii.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

geo.jpg

 

 

Jak pokazują najnowsze badania, ogromne obszary Amazonii, które do tej pory uznawano za niezamieszkałe, były w rzeczywistości ośrodkami tętniącymi życiem. Archeolodzy z Exeter znaleźli ślady po setkach wiosek ukrytych w lasach równikowych, z dala od głównych rzek. Stwierdzili, że w osiedlach tych mówiono różnymi językami i na różny sposób kształtowano środowisko. Do tej pory ogół badaczy mylnie zakładał, że w lasach Amazonii ludzie żyli niemal wyłącznie w pobliżu rzek.

 

 

Geoglify i ślady po fortyfikacjach

 

Odkrycie pokazuje też, że ekosystem dużych części Amazonii – do tej pory uważany za „dziewiczy” i wolny od ludzkiej ingerencji – w rzeczywistości poddawany był różnego rodzaju przekształceniom. Znaleziono m.in. ślady po ufortyfikowanych wioskach czy geoglify – wykonane w ziemi wzory, powstałe np. przez wykopanie rowów lub ułożenie kamieni. Szacuje się, że tego typu ziemnych kształtów na przestrzeni 400 tys. km kwadratowych południowej Amazonii może być ponad tysiąc.

 

geo1.jpg

 

 

De Souza: Wiedza o historii Amazonii kluczowa dla klimatu

 

– Rozpowszechniło się błędne przekonanie, że Amazonia była nietkniętym przez ludzi terenem, zamieszkałym jedynie przez rozproszone ludy koczownicze. To nieprawda. Znaleźliśmy ludzkie siedziby z dala od głównych rzek, o wiele większe niż przypuszczaliśmy, a ich wpływ na otoczenie pozostaje widoczny aż do dziś – mówił dr Jonas Gregorio de Souza z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Exeter.

 

– Amazonia jest kluczowa dla regulacji klimatu Ziemi. Powiększanie wiedzy o jej historii pomoże wszystkim podejmować lepsze decyzje o tym, jak dbać o nią w przyszłości – dodawał.

 

geo2.jpg

 

 

Iriart: Musimy zmienić myślenie o historii Amazonii

 

Podobnego zdania jest profesor José Iriarte z Uniwersytetu w Exeter.

 

– Jesteśmy bardzo podekscytowani znalezieniem tak bogatych dowodów. Większość Amazonii nie została jeszcze odkryta, ale badania takie jak nasze pokazują, że stopniowo zbieramy coraz więcej i więcej informacji o historii największego lasu równikowego na planecie – opowiadał w rozmowie z magazynem „Nature Communications”.

 

– Nasze badania pokazują, że musimy zmienić myślenie o historii Amazonii. To na pewno nie była okolica osiedlona tylko wzdłuż rzek, a ludzie tam żyjący zmieniali krajobraz. Obszar zbadany przez nas zamieszkany był przez co najmniej dziesiątki tysięcy ludzi – mówił.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z artykułu

źródło


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u